Ceny usług rolniczych 2021. Ile biorą za orkę, a ile za siew?

Download PDF

Sezon intensywnych prac polowych zbliża się wielkimi krokami. Część rolników będzie w tym czasie korzystać z usług rolniczych takich jak np. wykonanie orki, czy siew zbóż. Zanim sezon rozpocznie się na dobre sprawdźmy jakie są ceny usług rolniczych 2021 w poszczególnych rejonach kraju.

Ceny poszczególnych usług rolniczych mogą różnić się od kilku czynników takich jak region kraju, czy rodzaj gleby. Wysokość ceny może być różna w zależności od rodzaju wykorzystywanych maszyn, czy areału. Jak więc przedstawia się wiosenny cennik usług rolniczych? Czy pojawiają się istotne różnice w cenach?

Ceny środków ochrony roślin w poszczególnych województwach! Sprawdź aktualne informacje!

Ceny usług rolniczych 2021 – wykonanie orki

Cena za wykonanie orki w poszczególnych województwach zależy od jej głębokości, a także od rodzaju pługa, który został w tym przypadku użyty. Podział cen ze względu na orkę średnią i głęboką opracował m.in. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Według udostępnionych danych na początku kwietnia średnia cena za orkę głęboką na tym terenie wynosiła 250,63 zł/ha. Natomiast za wykonanie usługi orki średniej rolnicy muszą średnio zapłacić 216,88 zł/ha.

Wyższe ceny obowiązują na za to na Dolnym Śląsku. Według informacji podanych przez DODR cena za orkę w kwietniu waha się od 220 do 350 zł/ha. Nieco niższe ceny za wykonanie orki można natomiast spotkać w woj. kujawsko – pomorskim (150 – 270 zł/ha). W niewielkim stopniu różniące się ceny usług rolniczych 2021 w odniesieniu do orki podaje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wykonanie orki pługiem 3- skibowym ciągnikiem do 60 KM wynosi średnio 189,85 zł/ha. Wyżej wyceniana jest za to orka przeprowadzona przy użyciu pługu 3 – skibowego ciągnikiem powyższej 60 KM. Za tą usługę rolnicy muszą średnio zapłacić 214,82 zł/ha.

Cena siewu zbóż w zależności od użytego sprzętu

Rolników może również interesować skorzystanie z usługi siewu zbóż. Jeśli chodzi o tę usługę to wysokość ceny zależy od tego czy usługa wykonywana jest siewnikiem, czy agregatem uprawowo-siewnym. Najwięcej za tą usługę rolnicy mogą zapłacić np. w woj. zachodniopomorskim. Jak podaje ZODR cena siewu zbóż agregatem uprawowo – siewnym wynosi średnio 201,74 zł/ha. Nieco mniej w tym regionie można zapłacić za wykonanie siewu siewnikiem zbożowym. Średnia cena wynosi 154,71 zł/ha.

Nieco niższe ceny obowiązują m.in. w Wielkopolsce. Jak podaje WODR za usługę siewu siewnikiem zbożowym można średnio zapłacić 162,44 zł/ha. Droższa cena obowiązuje natomiast w przypadku wykonania siewu siewnikiem punktowym – 173,02 zł/ha. Podobne ceny usług rolniczych 2021 jeśli chodzi o siew można spotkać w woj. dolnośląskim. Z danych podanych przez DODR wynika, że za usługę siewu zbóż rolnicy mogą zapłacić od 120 zł do 200 zł. 

Siew kukurydzy i sadzenie ziemniaków – jakie są aktualne ceny?

W ostatnim czasie rolników mogą interesować ceny usług rolniczych takich jak siew kukurydzy czy sadzenie ziemniaków. W przypadku siewu kukurydzy ceny w woj. kujawsko – pomorskim oscylują w granicach od 130 do 150 zł/ ha.

Natomiast jeśli chodzi o usługę sadzenia ziemniaków to podobne ceny można spotkać w woj. zachodniopomorskim, a także dolnośląskim. Jak podaje DODR usługa sadzenia ziemniaków w tym regionie waha się od 100 do 350 zł/ha. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dla swojego regionu podaje natomiast uśrednioną cenę która wynosi 275 zł/ha. Nieco taniej jest w woj. wielkopolskim, gdzie za sadzenie ziemniaków biorą średnio 156,25 zł/ha.

Czytaj również: Zapachy i hałas na wsi pod ochroną?

Źródło: ZODR; WODR;DODR; KPODR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 218

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
1 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
2 Komentuj autorów
AsiaMieczyslaw Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mieczyslaw
Gość
Mieczyslaw

Witam.Tak długo czekałem na te wiadomość,1ha ma 3r30ar i kawałek, ja mam 30 ar ziemi,,tu napisano do zapłaty 200pln średnio z hakiem za 1 ha. więc sąsiad za 30 arów powinien wziąć ode mnie około 75 PLN a zażyczył sobie dużo więcej, fe nie będę się z nim kolegował.

Asia
Gość
Asia

Ja za mulczowanie 0,5 h dalam 1000zl. Podajcie ceny w kazdym regionie,bo moze ukroci to dyktowanie cen z nieba wedlug oceny wlasciciela