Ceny zbóż na giełdach. Ile kosztuje zboże 2022?

Ceny zbóż na giełdach od dłuższego czasu znajdują się pod wpływem tego, co dzieje się za wschodnimi granicami naszego kraju. Podobnie jest również w listopadzie 2022 r. kiedy to na notowania cen zbóż miał również wpływ początkowy brak porozumienia z Rosją w sprawie przedłużenia eksportu ukraińskiego ziarna. Ostatecznie umowę zbożową wydłużono co również wywołało reakcję na giełdowym rynku zbóż. Sprawdźmy więc ile kosztuje zboże na giełdzie pod koniec listopada 2022 r.

Cena: Pszenica konsumpcyjna

974.36 zł
1.13%
Zobacz aktualne ceny

Ceny zbóż na giełdach w minionym tygodniu, który zakończył się 18 listopada 2022 r. odnotowały niewielkie wzrosty. Część inwestorów finansowych którzy najpierw grali na spadki cen teraz zrealizowali zyski odkupując kontrakty po niższych cenach. Co miało miejsce po przedłużeniu umowy zbożowej przez Rosję na kolejne 4 miesiące. Ostatecznie, jak podaje e-WGT piątkowa sesja zakończyła się poniżej dziennych maksimów, natomiast na giełdzie w Chicago ceny pszenicy odnotowały spadek.

Ceny zbóż na giełdach pod koniec listopada 2022 r.

Przez większość dni w minionym tygodniu ceny zbóż na giełdach zaliczyły spadek będąc pod presją obaw dotyczących popytu ze strony Chin. Jak również mając nadzieję na przedłużenie umowy zbożowej przez Rosję przed jej wygaśnięciem. Ostatecznie na dwa dni przed wygaśnięciem umowy Rosja zdecydowała się przedłużyć umowę zbożową o kolejne 4 miesiące. Co umożliwi przeprowadzenie bezpiecznej wysyłki towarów rolnych z Ukrainy za pośrednictwem drogi morskiej.

Jak podaje e-WGT, w piątek pomimo odbicia odnotowano tylko lekkie wzrosty cen unijnych zbóż. W Chicago natomiast cena pszenicy zaliczyła spadek.

Ceny zbóż na giełdach na zamknięcie piątkowej sesji – 18.11.2022 r. przedstawiały się następująco:

Aktualności rolnicze - Ceny zbóż na giełdach

Ile kosztuje tona pszenicy 2022?

Kolejny tydzień na giełdach rozpoczął się od wzrostu notowań cen, szczególnie w przypadku unijnej pszenicy. Jak wyjaśniło e-WGT dla unijnej pszenicy słabsze euro stanowiło wsparcie szczególnie po pojawiających się doniesieniach o zakupie francuskiego ziarna przez Chiny.

Paryski kontrakt na grudniową pszenicę zyskał 5 euro i kosztował na zamknięciu 330,75 eur/tprzekazało e-WGT.

Natomiast w Chicago oba kontrakty na zboża rozpoczęły nowy tydzień od przeceny, podobnie jak większość rynków towarowych i akcji.

Ceny zbóż na giełdach podczas zamknięcia poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż podano w poniższej tabeli:

Aktualności rolnicze - Ceny zbóż na giełdach

Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu i Chicago obowiązujące podczas zamknięcia poniedziałkowej sesji – 22.11.2022 r.

fot. e-WGT

Czytaj również: Dotacje na przechowywanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych

Źródło: e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *