Dotacje na przechowywanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych

Dotacje na przechowywanie, a także wprowadzanie do obrotu produktów rolnych to nowe wsparcie, którego realizacja rozpocznie się już niebawem. Jest to kolejna pomoc finansowa w przypadku której środki finansowe pochodzą z budżetu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Szczegóły wspomnianego wsparcia podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w projekcie rozporządzenia które przekazano do konsultacji publicznych.

Dopiero co zakończyły się pierwsze nabory wniosków o dotacje z KPO dla rolników, a resort rolnictwa niebawem zamierza uruchomić kolejne dofinansowanie. Tym razem dotacje będzie można otrzymać na przechowywanie lub wprowadzanie do obrotu produktów rolnych. Jak również produktów rybołówstwa lub akwakultury oraz artykułów rolno-spożywczych w ramach środków pochodzących z KPO.

Dotacje na przechowywanie produktów rolnych – dla kogo?

MRiRW opracowało projekt rozporządzenia w sprawie wsparcia na przechowywanie lub wprowadzanie do obrotu produktów rolnych w celu stworzenia centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych produktów rolnych. Jak również produktów rybołówstwa, akwakultury, a także wsparcia rolno-spożywczych rynków hurtowych.

Umożliwi to zbyt produktów przez rolników na poziomie lokalnym, a także przyczyni się do poprawy możliwości eksportowych produktów rolnych poprzez tworzenie większych bardziej jednorodnych partii towarów – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Dotacje dla rolników z KPO

Zgodnie z rozporządzeniem dotacje z KPO będą udzielane na inwestycje takie jak np.:

  • rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont połączony z modernizacją budynków i budowli przeznaczonych do przechowywania, magazynowania, pakowania, przeładunku, przygotowania do sprzedaży albo wprowadzania do obrotu produktów rolnych, a także artykułów rolno-spożywczych na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych,
  • zakup nowych maszyn i urządzeń które dotyczą działalności prowadzonej na terenie rolno-spożywczych rynków rolnych,
  • zakup nowych środków transportu, które spełniają wymagania techniczne oraz normy niskiej emisji spalin.

Dotacje na przechowywanie produktów rolnych – do wzięcia 15 mln zł

Wsparcie finansowe z KPO które niebawem ruszy przyznaje się do wysokości limitu wynoszącego 15 mln zł na odbiorcę wsparcia. Dotacje na przechowywanie produktów rolnych udziela się do w formie płatności końcowej wypłacanej po zrealizowaniu przedsięwzięcia. Albo w formie płatności częściowych, które wypłaca się po zakończeniu każdego z etapów przedsięwzięcia.

Na realizację wybranej inwestycji można również otrzymać zaliczkę w wysokości 50% wartości wsparcia. Pod warunkiem, że osoba składająca wniosek wystąpi o jej przyznanie i wypłatę we wniosku dotyczącym wsparcia.

Na koniec warto dodać, że nabór wniosków o powyższe wsparcie finansowe z KPO zaplanowano na I kwartał 2023 r.

Czytaj również: Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu – zbliża się końcowy termin

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Agrix pisze:

    to dla kogo to wsparcie?
    na co na przechowalnie okopowych owoców czy może silosy do zboża?