Ceny zbóż na rynku. Poświąteczny tydzień rozpoczął się od spadków

Poświąteczny tydzień rozpoczął się od spadków – ceny zbóż na rynku poszły w dół. Wczorajsza sesja na giełdzie w Chicago zakończyła się lekkim spadkiem notowań zbóż i jeszcze większą obniżką cen kompleksu sojowego. Jak to wszystko odbije się na cenach zbóż w kraju?

Cena: Pszenica konsumpcyjna

955.46 zł
-0.76%
Zobacz aktualne ceny
Zboża: prognozowany wzrost cen zbóż konsumpcyjnych

Sprawdzamy ceny zbóż na rynku krajowym i światowym!

Jak rozpoczął się poświąteczny tydzień na światowych giełdach? Ropa praktycznie nie zareagowała na relacjonowane we wszystkich światowych mediach porozumienie na temat cięcia światowego wydobycia surowca o 10 proc. – podaje e-WGT. Kontrakt VTI lekko stracił, natomiast ropa Brent nieznacznie zyskała na wartości.

Jakie ceny zbóż na rynku krajowym?

W tygodniu poprzedzającym Święta Wielkiej Nocy wzrosły ceny pszenicy konsumpcyjnej i rzepaku na giełdzie Matif. W Wielki Czwartek notowania pszenicy konsumpcyjnej w porcie uplasowały się na poziomie ponad 900 zł/t. Dotyczyło to umów z realizacją w kwietniu i w maju tego roku. Podsumowując: z powodu pandemii koronawirusa ceny zbóż na rynku są niestabilne a zainteresowanie producentów sprzedażą duże.

Wzrosła cena pszenicy paszowej, zwłaszcza w północnej części kraju. Pszenżyto z dostawa do portu Gdańsk/Gdynia w terminie 13-17 kwiecień b.r. można było sprzedać za 710-720 zł/t. Jest to konkurencyjna cena w stosunku do aktualnie oferowanych na rynku. Minimalnie droższe jest żyto. Zainteresowanie zakupem tego ziarna wzrosło. Na rynku w górę odbiły ceny rzepaku wracając do poziomu 1629-1639 zł/t netto (termin odbioru kwiecień) i 1630 do 1650 zł/t netto w kontraktach realizowanych w lipiec/sierpień 2020 – informuje Internetowa Giełda e-WGT.

Ceny zbóż na rynku często się zmieniają. Na zakończenie warto dodać, że nie brakuje chętnych na podpisywanie umów na nowe zbiory. Umowę na sprzedaż pszenicy konsumpcyjnej z (sierpień 2020) opiewała na cenę 810-820 zł/t netto. Natomiast kukurydzę (z dostawą Gdańsk/Gdynia) wyceniono na 710 zł/t.

Ceny zbóż na rynku a raport USDA

W comiesięcznej prognozie na obecny sezon Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) wykazał zdecydowany wzrost (w stosunku do marca) zapasów zbóż w USA a także w skali globalnej.

Sprawdźmy, co zapowiedział raport w przypadku amerykańskiej soi? Spodziewany jest mniejszy eksport z USA jak również wzrost amerykańskich zapasów. Ponadto obniżona została produkcja soi w Ameryce Południowej, jednak ona będzie i tak wyjątkowo wysoka.

Zobacz również:
Cena rzepaku

Źródło: e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prosimy wypełnij ankietęZobacz tylko 1 minuta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *