Ceny żywca wieprzowego, wołowego i drobiu. Sprawdź zmiany w 2022 r.
Według prognoz Komisji Europejskiej produkcja zarówno żywca wieprzowego jak i wołowego w 2022 roku będzie mniejsza niż w roku ubiegłym. Spadek produkcji, choć mniejszy, przewidywany jest także w branży drobiarskiej. Czy te spadki przełożą się na wzrost ceny żywca w skupie?
Zgodnie z opracowaniami Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ogólnoeuropejska tendencja zniżkowa, wynika z chorób zwierząt i wysokich kosztów produkcji. Polscy producenci zmagają się z tymi samymi problemami, ale na sytuacje na naszym rynku wpływają dodatkowo kursy walut. Może to sprawić, że ceny żywca w skupie wzrosną.
Spis treści
Ceny żywca wieprzowego Październik 2022
Przewidywania dotyczące produkcji wieprzowiny w Unii Europejskiej mówią o 22,4 mln ton w całym 2022 roku. Oznacza to spadek o 5% w stosunku do roku 2021. Spowodowane jest to wysokimi kosztami pasz, których efektem jest redukcja pogłowia świń. Za zmniejszenie skali produkcji wieprzowiny odpowiada także rozprzestrzenianie się ASF oraz topniejący popyt na mięso wieprzowe.
Aktualnie ceny na krajowym rynku spadają. Według danych ZSRIR MRiRW przeciętna cena żywca w skupie na przełomie września i października wynosiła 7,69 zł/kg. Wskazuje to na utrzymującą się tendencję spadkową.
Ceny żywca wołowego 2022
Produkcja wołowiny w Unii Europejskiej może wynieść w 2022 roku 6,8 mln ton. Stanowi to spadek o 0,6% w stosunku do ubiegłego roku. Podobnie jak w przypadku wieprzowiny czy drobiu, autorzy opracowania przyczyny upatrują w wysokich cenach pasz. Wysokie koszty mają skutkować niższą masą ubijanych tusz w drugiej połowie roku.
Przeciętna cena żywca wołowego w skupie w okresie od 26 września do 2 października wynosiła 10,79 zł/kg. Analogicznie do trendów w cenach wieprzowiny, także tu odnotowujemy spadki zarówno w ujęciu tygodniowym jak i miesięcznym.
Jakie są ceny drobiu?
W przypadku produkcji drobiu przewidywany jest spadek o 0,9%. W skali całej Unii Europejskiej prognozowana produkcja drobiu wyniesie 13,2 mln ton. Tu znów winny jest zarówno poziom kosztów jak i choroby, czyli występująca w niektórych rejonach grypa ptaków. Jest jednak szansa, że przystępne ceny mięsa drobiowego w realiach wysokiej inflacji będą stymulowały zwiększony popyt, co powinno hamować spadek produkcji.
Drób rzeźny jaka średnia cena skupu?
Ceny żywca drobiowego na przełomie września i października, w odróżnieniu od wyżej opisywanych, wzrosły. Podwyżki odnotowano w przypadku wszystkich gatunków drobiu. Cena kurcząt typu brojler wyniosła średnio 6,17 zł/kg. Indyki skupowano po 8,72 zł/kg, za gęsi płacono 15,96 zł/kg, a średnia cena za kaczki brojlery wyniosła 7,49 zł/kg.
Rynek mięsa w 2022 roku
Reasumując, większość cen żywca w skupie na przełomie września i października 2022 roku spadła. Należy jednak mieć na uwadze, że zmniejszenie produkcji mięsa w skali całej Unii Europejskiej oraz sytuacja gospodarcza może wpłynąć na zmianę tego trendu. Na koniec odnotujemy, że przed spadkami uchroniła się branża drobiarska. Ceny żywca drobiowego wzrosły, choć eksperci zwracają uwagę, że wkrótce można spodziewać się impulsu spadkowego cen drobiu.
Czytaj też: Świnka skarbonka…, czy można odłożyć z produkcji trzody?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!