Chiny robią wzmożone zakupy. Jak to wpłynie na ceny zbóż w kraju?
Rośnie chiński import zbóż. W rezultacie Chiny mogą stać się drugim (po Unii Europejskiej) światowym importerem kukurydzy. Te zwiększone zakupy mają wpływ na zwyżki notowań ziarna – jakie są ceny zbóż w kraju?
Jak podaje USDA, w sezonie 2020/2021 chiński import kukurydzy zwiększy się do 22 mln ton. Dla porównania w poprzednim sezonie wynosił 7 mln ton. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, Chiny staną się drugim (po UE) światowym importerem kukurydzy. Powodem tych wzmożonych zakupów są niższe tegoroczne zbiory w Chinach. A także – odbudowująca się produkcja trzody chlewnej i wzrost zapotrzebowania na zboża paszowe na tym rynku.
Ceny zbóż w kraju. Sprawdź prognozy – przeczytaj więcej!
Spis treści
Rosnące ceny ziarna
2,4 mln ton – tyle kukurydzy zaimportowały Chiny z USA od września do listopada tego roku, co stanowi 40-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Zwiększył się również unijny eksport kukurydzy do Chin. Według szacunków Komisji Europejskiej od lipca do 16 listopada tego roku wzrósł on aż prawie 18-krotnie do poziomu 149 tys. ton (przy ogólnym zmniejszeniu eksportu tego ziarna o 59 proc. w skali roku). W rezultacie Chiny zostały więc największym odbiorcą kukurydzy z UE (udział na poziomie 24,6 proc.).
Spadek unijnego importu kukurydzy
Rosnący popyt na ziarno w Chinach sprzyja sprzedaży pozostałych zbóż do tego kraju.
Z danych KE wynika bowiem, że od lipca do 16 listopada tego roku eksport pszenicy z UE do Państwa Środka zwiększył się aż o 111 proc. w skali roku (przy łącznym spadku unijnego eksportu o 22 proc.). W tym okresie Chiny stały się więc drugim odbiorcą pszenicy z UE (udział na poziomie 13,5 proc.).
Ceny zbóż w kraju w górę
Zwiększone zakupy ze strony Chin mają wpływ na podwyżki cen ziarna, również w Polsce. Jak podaje MRiRW, w krajowych punktach skupu zboża drożeją (stan na 22 listopada 2020 roku). W górę poszły zwłaszcza ceny: kukurydzy mokrej (+4,6 proc.) oraz żyta paszowego (+4,3 proc.).
Natomiast notowania pszenicy konsumpcyjnej spadły w skali tygodnia do 832 zł/ton (-20 zł/t), ale ziarno paszowe pszenicy podrożało do 847 zł/t (+4 zł/t). Warto jednak dodać, że we wcześniejszym tygodniu pszenica konsumpcyjna utrzymywała się na najwyższym poziomie od lutego ubiegłego roku. Do punktów skupu najczęściej przywożona była kukurydza, stanowiąca 45 proc. całego skupu. Na drugim miejscu – pszenica paszowa (24 proc. zakupów) oraz konsumpcja (19 proc.). Podsumujmy więc ceny zbóż w kraju według MRiRW:
- Pszenica konsumpcyjna – 832 zł/tonę
- Pszenica paszowa – 847 zł/tonę
- Żyto konsumpcyjne – 569 zł/tonę
- Żyto paszowe – 618 zł/tonę
- Jęczmień konsumpcyjny – 702 zł/tonę
- Jęczmień paszowy – 664 zł/tonę
- Kukurydza – 765 zł/tonę
- Kukurydza „mokra” – 435 zł/tonę
- Owies konsumpcyjny – 588 zł/tonę
- Owies paszowy – 558 zł/tonę
- Pszenżyto – 707 zł/tonę.
Słabe unijne zbiory zbóż
Według szacunków Komisji Europejskiej zbiory wszystkich zbóż mają znaleźć się na poziomie 273,85 mln ton, wobec 297,02 mln ton w 2019 roku. To poziom o 7,8 proc. niższy w skali roku (3,6 proc. poniżej średniej pięcioletniej). Podsumujmy unijne zbiory:
– pszenicy miękkiej – 116,67 mln ton (132,15 mln ton w 2019 roku)
– kukurydzy (zbiory trwają) – 60,41 mln ton (-14,2 proc. w skali roku).
Ceny zbóż w kraju i rekordowe zbiory
Dużo lepsze informacje dotyczą Polski. Zdaniem KE zbiory zbóż w naszym kraju osiągną 33,33 mln ton. Oznacza to, że będą o 15 proc. wyższe od ubiegłorocznych i średniej pięcioletniej.
– O najlepszych w historii zbiorach zdecydowały doskonałe plony średnie i tylko w minimalnym zakresie wzrost areału przeznaczonego pod uprawę. Dużo wyższe od średniej zbiory dotyczą wszystkich gatunków zbóż i to w sytuacji mniejszego niż zwykle areału zasiewów kukurydzy i pszenżyta – czytamy na stronie e-WGT.
Ceny zbóż w kraju. Przeczytaj więcej na ten temat!
Źródło: e-WGT/ Agro Navigator PKO BP/ MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Ciekawe piszecie Państwo ze ceny rosną, ze są rekordowe.
W tym tygodniu pszenica w skupach poszła w DÓŁ o 40-70zł.
Kilka skupów na Dolnym Śląsku zamknęło kosze i nie skupują.
O co chodzi?