Choroba guzowatej skóry bydła: groźny wirus coraz bliżej polskich granic!

W Europie pojawiają się doniesienia na temat szerzenia się wysoce zakaźnej choroby guzowatej skóry bydła (ang. lumpy skin disease – LSD). Jest to niebezpieczna choroba powodująca znaczne straty w hodowli! Informujemy zatem, co to za schorzenie oraz jak ochronić nasze stado i zawczasu przygotować się na pojawienie choroby na terenie Polski! Czym jest choroba guzowatej skóry bydła?

Prototypem wirusa LSD był szczep wyizolowany w Afryce Południowej. Pierwsze wzmianki w literaturze na temat choroby guzowatej skóry bydła pojawiły się w 1929 r. i pochodzą z Zambii. Początkowo twierdzono, że zmiany skórne to ugryzienia owadów, poparzenia słoneczne lub podrażnienia wynikające z zatrucia pokarmowego. LSD (choroba guzowatej skóry bydła bądź jak też często określa się ją w literaturze naukowej – guzowata choroba skóry bydła) rozpoczęło wędrówkę pomiędzy kolejnymi państwami afrykańskimi, aż dotarło do Europy. Najprawdopodobniej przyczyną zawleczenia choroby na nasz kontynent był transport chorych zwierząt, nasienia chorych buhajów lub owadów kłująco-ssących (much lub komarów, które przenoszą wirus) do krajów wolnych od LSD. Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego jest tak dużym zagrożeniem dla bydła!

choroba guzowatej skóry bydła / lsd / guzowata choroba skóry bydła

Najbardziej wrażliwe na chorobę jest bydło domowe, zwłaszcza bydło mleczne rasy: Jersey, Guernsey i Ayrshires.

Wirus choroby guzowatej skóry bydła (LSD)

Czynnikiem wywołującym chorobę jest wirus Capripoxvirus z rodziny Poxviridae. Najbardziej narażone na zakażenie wirusem jest bydło domowe o cienkiej skórze: Jersey, Guernsey i Ayrshire. Wrażliwe są krowy o wysokiej wydajności mlecznej oraz cielęta. Obserwowane były również przypadki u ras mięsnych. Według analizy Zakładu Wirusologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który pełni rolę krajowego laboratorium referencyjnego w zakresie choroby guzowatej skóry bydła, zachorowalność w przypadku pojawienia się choroby wynosi 5–45%, a śmiertelność 10%.

LSD jest zakaźną wirusową chorobą bydła. Choroba ta oprócz bydła domowego dotyczy również bawołów i bydła zebu. Najbardziej wrażliwe na chorobę jest bydło domowe, zwłaszcza bydło mleczne rasy: Jersey, Guernsey i Ayrshires – mówi lek. wet. Paweł Niemczuk z Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Chcesz o chorobie guzowatej skóry bydła wiedzieć więcej, kliknij w galerię!

Drogi rozprzestrzeniania choroby guzowatej skóry bydła

6

Drogi rozprzestrzeniania choroby guzowatej skóry bydła Objawy choroby guzowatej skóry bydła Jak sprawdzić, czy to choroba guzowatej skóry bydła? Jak chronić nasze stada? Szczepienia profilaktyczne dla państw zagrożonych LSD!

Przeczytaj też o nowych przypadkach LSD w tekście: Choroba guzowatej skóry bydła! Nowe przypadki, tym razem w Rosji

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Z forum

Powiązany temat:

CHOROBY GUZOWATEJ SKÓRY BYDŁA
Ansja
Przy takich obecnych działaniach rzadu jak jest na ASF oraz ptasia grypę to oczywiscie tez teraz bedzie rozkladanie rak,ze nic nie wiedzieli,brak srodkow oraz rolnicy pozostana sam...
zobacz więcej »
dorota123
Jest to choroba zwalczana z urzędu. Jeśli pojawi się u jednego osobnika, możemy być pewni, że rozniesie się w całym stadzie (przez komary, muchy). Likwiduje się całe stado. Działan...
zobacz więcej »
bobienko
asf,ptasia grypa,teraz czas na bydło
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Ciężarna krowa złamała unijne prawo. Zostanie uśpiona? [AKTUALIZACJA]

Czy bułgarska Penka zapłacić życiem za nieświadome przekroczenie granic ojczyzny?

17 czerwca 2019

Rasy bydła w Polsce a bioróżnorodność

Jakie rasy bydła dominują w polskich hodowlach? Co je charakteryzuje i w jakich gospodarstwach się sprawdzają?

13 maja 2019

Gołębie – hobby, na którym można zarobić niezłe pieniądze

Połączenie przyjemnego z pożytecznym, to najlepszy ze sposobów dorabiania w swoim gospodarstwie

17 czerwca 2019