Choroby liści i podstawy źdźbła w jednym zabiegu [WIDEO]

Download PDF

Choroby liści oraz podstawy źdźbła już pojawiły się na plantacjach pszenicy ozimej. Wszystko za sprawą przebiegu pogody. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić oraz kiedy wykonać zabieg! 

Wyjątkowo ciepła jesień, z niewielkimi opadami deszczu, spowodowała wydłużenie wegetacji jesiennej. Dodatkowo zima była stosunkowo łagodna, w porównaniu do poprzednich lat. Taki przebieg pogody był świetną okazją do rozwoju chorób liści i podstawy źdźbła już jesienią oraz stworzył ryzyko infekcji wtórnych na wiosnę. Dowiedz się więcej, jak sobie z nimi radzić!

Więcej w materiale wideo: 

Zabieg T1 – wcześniej niż zazwyczaj

Ciepła pogoda na przedwiośniu spowodowała uaktywnienie się patogenów. Dlatego pierwszy zabieg fungicydowy tzw. T1 trzeba będzie wykonać zdecydowanie szybciej niż w zeszłym roku. Wszystko za sprawą przyspieszonej wegetacji, o co najmniej dwa tygodnie.  Na plantacjach pszenicy ozimej już widać pierwsze objawy porażenia przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozę paskowaną liści. Mogą pojawić się również problemy z chorobami podstawy źdźbła. Szczególnie w przypadku, gdy przedplon stanowiły uprawy zbożowe lub kukurydza.

Zabieg T1 ma za zadanie zwalczyć istniejące infekcje oraz nie dopuścić do rozwoju kolejnych, które mogłyby później wtórnie infekować liście. Wybór odpowiedniego fungicydu pozwoli na utrzymanie zdrowych korzeni, podstawy źdźbła oraz liści. Optymalnym terminem wykonania zabiegu jest okres od początku fazy strzelania w źdźbło, czyli BBCH 30, do fazy drugiego kolanka BBCH 32. Jednak warto będzie rozważyć jego wykonanie w fazie BBCH 29 (koniec krzewienia) ze względu na silną presję ze strony chorób.

Skuteczny zabieg na choroby liści i podstawy źdźbła

choroby liści

Choroby liści będą stanowić spory problem wiosną, dlatego zabieg T1 trzeba będzie wykonać szybciej niż zazwyczaj

fot. Daniel Biernat

Wybierając preparaty oparte na kilku substancjach aktywnych zwiększamy spektrum zwalczanych chorób. Pamiętajmy: im więcej substancji czynnych, tym lepiej, gdyż jeśli jedna z nich nie zwalcza danej choroby, z całą pewnością zrobi to kolejna. Dobrym rozwiązaniem, które skutecznie rozprawi się z chorobami podstawy źdźbła oraz liści jest Tilt Turbo łączony z Unixem od firmy Syngenta.

Tilt Turbo zawiera 2 substancje czynne z grupy chemicznej morfolin oraz triazoli. Dzięki tym dwóm produktom uzyskamy najwyższą skuteczność w zwalczaniu mączniaka prawdziwego oraz pozostałych chorób. Nawet przy niskich temperaturach, cyprodynil zawarty w produkcie Unix ma najwyższą skuteczność przeciwko łamliwości podstawy źdźbła. Warto podkreślić, że ich działanie jest natychmiastowe, a efekt długotrwały.

Niestety jeżeli chodzi o Tilt Turbo, to rozwiązanie jest dostępne w sprzedaży już ostatni rok, za sprawą wycofania z rynku propikonazolu, który jest jednym ze składników Tilt Turbo. Jednak propikonazol można zastosować na polu do marca 2020 roku, dlatego warto zaopatrzyć się na zapas.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o