Zabieg T1 w zbożach: rozwiązanie na choroby podstawy źdźbła
Mocniejsza formuła fungicydów Topsin i Toledo Extra 430 SC to efektywniejszy zabieg T1 w zbożach. Choroby podstawy źdźbła w uprawach zbóż ozimych stanowią poważne zagrożenie dla roślin, a tym samym dla oczekiwanego plonu, którego strata może kształtować się na poziomie 30%.
W skrajnych przypadkach, przy szczególnie dogodnych warunkach rozwoju patogenów odpowiedzialnych za te infekcje, można spodziewać się redukcji plonu nawet o połowę. Biorąc pod uwagę dodatkowo poniesione koszty, związane z uprawą roślin, tj. paliwo, zakup materiału siewnego, zastosowanie nawozów i pestycydów, finalnie tracimy jeszcze więcej. Zabieg T1 w zbożach zapewni odpowiednie i skuteczne zabezpieczenie zasiewów przed „podsuszkami”.
Spis treści
Jak uniknąć strat?
Aby uniknąć strat wynikających z pojawienia się grzybów na podstawie źdźbła, trzeba działać kompleksowo. Należy połączyć działania agrotechniczne, hodowlane i chemiczne. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko porażenia roślin przez grzyby i zmaksymalizować swój zysk. Zatem obok dobrego płodozmianu z prawidłowo prowadzoną rotacją upraw, niszczenia resztek pożniwnych z zimującymi stadiami patogenów i sięgania po odmiany bardziej odporne na choroby, dla pełnej ochrony zawsze trzeba zastosować także fungicyd.
Nie wystarczy jednak po prostu sięgnąć po środek chemiczny, by w przyszłości cieszyć się dobrym efektem jego działań. Ochronę chemiczną należy zaprojektować poprzez właściwy dobór preparatów, poparty odpowiednią wiedzą i badaniami.
Choroby wywołane przez grzyby
Atak ze strony grzybów może nastąpić już jesienią, a najczęściej występujące w skali naszego kraju choroby podstawy źdźbła to łamliwość źdźbła zbóż powodowana przez Oculimacula yallundae i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, której sprawcami są różne gatunki grzybów z rodzaju Fusarium. Szkodliwość tych chorób polega na osłabianiu podstawy źdźbła, co prowadzi do zaburzeń w transporcie wody i składników pokarmowych w porażonych roślinach. Zainfekowane rośliny mogą ulegać wyleganiu, ponieważ zniszczeniu ulegają ich podstawy. Konsekwencją takich uszkodzeń tkanek jest późniejsze niewykształcenie lub słabe wykształcenie ziarniaków, czyli wysokość plonu zawsze będzie poniżej satysfakcjonującej rolnika wartości.
Zabieg T1 w zbożach w walce z chorobami podstawy źdźbła
W zwalczaniu chorób podstawy źdźbła największe znaczenie ma zabieg T1 w zbożach. Najdogodniejszym momentem jego przeprowadzenia jest faza pierwszego kolanka (BBCH 31). Badania dowiodły, że to właśnie wtedy można osiągnąć najwyższą skuteczność działania środków chemicznych przeciw chorobom podstawy źdźbła.
Opóźnienie tego terminu będzie niekorzystnie wpływało na plon. Warto wiedzieć, że przy dobrze dobranym preparacie, czy też mieszaninie preparatów, zabieg T1 w zbożach oprócz zabezpieczenia podstawy źdźbła przed typowymi dla tego organu patogenami będzie także chronił zboża przed chorobami liści. Nie jest to bez znaczenia, bo organ ten jest narażony na szkodliwe działanie wielu sprawców chorób np. rdzy, mączniaka prawdziwego, septoriozy, rynchosporiozy czy plamistości siatkowej. Każdy z wymienionych przypadków chorobowych redukuje asymilacyjną powierzchnię liści. Prowadzi do niewytworzenia odpowiedniej ilości produktów fotosyntezy, ostatecznie potrzebnych do zbudowania plonu w postaci dorodnego ziarna.
Grzybobójczy Topsin M 500 SC
Środkiem wykorzystywanym do przeprowadzenia zabiegu T1 w zbożach jest Topsin M 500 SC. Jest on oparty na substancji czynnej tiofanat metylu, pochodzącej z grupy benzimidazoli. Dużym atutem tego związku jest jego działanie w niskich temperaturach, co ma szczególne znaczenie w ochronie roślin ozimych. Substancja ta może być stosowana już w temperaturze powyżej 5°C. Odgrywa to istotną rolę w przypadku sprawców chorób podsuszkowych, którzy mogą się rozwijać w czasie chłodów. Topsin M 500 SC posiada bardzo szeroką rejestrację pod względem upraw, na których może być stosowany oraz chorób w tych uprawach występujących. Ochrona zbóż przy użyciu tego środka w fazie pierwszego kolanka zapewnia pełne zabezpieczenie przed zagrożeniami stwarzanymi przez grzyby atakujące podstawę źdźbła i liście.
Tiofanat metylu jest substancją, która w praktyce jest chętnie wykorzystywana w mieszaninach z innymi substancjami czynnymi. W przypadku zabiegu T1 w zbożach takie połączenie uzyskuje się przez połączenie preparatu Topsin M 500 SC z preparatem Toledo Extra 430 SC.
W takiej sytuacji mamy do czynienia ze wzmocnieniem działania tiofanatu metylu z tebukonazolem, pochodzącym z grupy triazoli.
Związki tworzące tę mieszaninę bardzo dobrze się uzupełniają, a tebukonazol lepiej się wchłania i sprawniej przemieszcza w roślinach. Zachowana jest tu także zasada stosowania substancji czynnych wykazujących różne mechanizmy działania, co bezpośrednio odnosi się do dbania o niedopuszczanie do powstawania odpornych form patogenów.
Łączenie substancji czynnych
Często substancje czynne stosowane samodzielnie w zabiegach mogą powodować zjawisko uodparniania się grzybów na ich stosowanie. Natomiast mieszaniny takich substancji redukują ryzyko powstania tego szkodliwego zjawiska. Tebukonazol, podobnie jak tiofanat metylu, wykazuje w roślinie działanie układowe, co wydłuża jego funkcjonowanie w przeciwieństwie do preparatów kontaktowych. Przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego, leczniczego i wyniszczającego.
Preparat idealny
Rejestracja preparatu Toledo Extra 430 SC w przypadku zbóż obejmuje choroby liści, jednak w połączeniu z preparatem Topsin M 500 SC wykazuje on także działanie przeciw patogenom grzybowym, powodującym choroby podsuszkowe, co zostało potwierdzone w wielu badaniach. Takie połączenie fungicydów w ochronie zbóż stanowi zatem mieszaninę idealną, ponieważ nie dosyć, że opanowani zostają sprawcy chorób podsuszkowych, to przy okazji uzyskujemy także skuteczną ochronę liści.
Zaleca się stosowanie mieszaniny Topsin M 500 SC w dawce 0,8 l/ha i Toledo Extra 430 SC w dawce 0,4 l/ha. Badania przeprowadzane nad połączeniem tych fungicydów wykazują, że gdy zabieg T1 w zbożach opóźnia się z różnych przyczyn, mieszanina może być wykorzystana w dalszym ciągu. Nadal zapewniona jest wtedy szeroka ochrona o charakterze interwencyjnym.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!