Zwalczanie chowacza brukwiaczka – kiedy stosować insektycyd?

Zwalczanie chowacza brukwiaczka – kiedy stosować insektycyd?

Odnotowano już pierwsze wyloty chowacza brukwiaczka w tym roku. Podpowiadamy, kiedy zastosować insektycyd w zwalczaniu szkodnika.

Chowacz brukwiaczek już się pojawił, lecz aktualnie niska temperatura ograniczyła wylot tego szkodnika. Zwalczanie chowacza brukwiaczka może więc być łatwiejsze, niż myślimy.

W ostatnich latach chowacz brukwiaczek pojawiał się już na początku marca. I tak w zeszłym roku mieliśmy wylot chrząszczy tego szkodnika już 6 marca, w 2016 r. – 5 marca, a w 2015 – 10 marca.

Wyłapywanie chowacza brukwiaczka

chowacz brukwiaczek

Chowacz brukwiaczek już się pojawił, ale aktualnie niska temperatura ograniczyła jego wylot.

Odkrywki gleby, które na bieżąco wykonują doradcy z Grupy Technicznej PROCAM wykazują ożywienie chrząszczy w wierzchnich warstwach gleby w ściole, zdolnych już do lotu, a w konsekwencji kilku dni, do kopulacji i składania jaj.

W miejscowości Czempiń (Wielkopolska) wyłapano za pomocą czerpaka entomologicznego pierwszego w tym roku chowacza brukwiaczka. Miało to miejsce 12 marca. Mamy już pierwsze wyloty pojedynczych sztuk szkodników chowacza brukwiaczka. W żółtych naczyniach możemy zidentyfikować już tradycyjnie od wielu lat dość liczne skoczogonki, jak i pojedyncze mszyce oraz muchówki (w tym muchówki z rodzaju śmietek). Aktualnie temperatura powietrza dość mocno obniżyła się poniżej zera. Jednak wraz ze wzrostem temperatury należy na bieżąco kontrolować naloty chowacza brukwiaczka.

skoczogonki chowacz brukwiaczek

fot. PROCAM

W żółtych naczyniach możemy zidentyfikować już tradycyjnie od wielu lat dość liczne skoczogonki.

Zwalczanie chowacza brukwiaczka

Preparaty, które można stosować na tego szkodnika to insektycydy zawierające w swoim składzie chloropiryfos. Substancja biologicznie czynna chloropiryfos atakuje system nerwowy i oddechowy owada. Ochrania rośliny do 10-14 dni po zabiegu przez działanie:

  • żołądkowe (larwa chowacza),
  • gazowe,
  • kontaktowe (postać dorosła chrząszcza).

Kiedy zastosować insektycyd w zwalczaniu chowacza brukwiaczka? Po pierwsze zgodnie z sygnalizacją. Po przekroczeniu progu szkodliwości np. po wyłapaniu się szkodników w żółte naczynia. Aktywność szkodnika wzrasta powyżej 8℃  i kiedy będziemy mieli ok. 8 – 10 dni z temperaturami powyżej 8℃, należy wykonać zabieg chemiczny. Musimy pamiętać, że to przestajemy naliczać, kiedy nastąpi obniżenie temperatury poniżej 6-8℃ (tych dni nie bierzemy pod uwagę). Te dni do zabiegu, sumujemy przed obniżeniem temperatury oraz po wzroście powyżej 8℃. Jest to skorelowane z sumą tzw. efektywnych temperatur.

 Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś skontaktuj się doradcami z firmy PROCAM

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Mospilan 20 SP. Oryginał jest tylko jeden!

W walce ze szkodnikami nie ma miejsca na eksperymenty. Nie dziwi więc to, że rolnicy wybierają sprawdzone rozwiązania.

20 kwietnia 2018

Rasy bydła w Polsce a bioróżnorodność

Jakie rasy bydła dominują w polskich hodowlach? Co je charakteryzuje i w jakich gospodarstwach się sprawdzają?

19 kwietnia 2018

Utylizacja opakowań po środkach ochrony roślin

Opakowania po środkach ochrony roślin są szczególnymi odpadami. Problem stanowi bowiem nie tylko same opakowania, ale także resztki toksycznej zawartości.

20 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij