Ciągnik autonomiczny: przyszłość czy fantazja?

Download PDF

Zaawansowane technologie rolnictwa precyzyjnego pozwalają już nie tylko wykluczyć konieczność prowadzenia ciągnika, monitorowania parametrów czy kontroli pracy maszyny przez kierowcę. Ciągnik autonomiczny dzięki tym rozwiązaniom może pracować z wykluczeniem kierowcy.

Po co tak zaawansowane funkcje związane z automatyzacją w ciągnikach? Umożliwiają one optymalizację pracy poprzez odpowiedni dobór prędkości roboczej, ograniczenie czasu nawrotów czy wyeliminowanie zakładek. Ciągnik autonomiczny pozwala operatorowi w większym stopniu skupić się na samej kontroli oraz zwiększa komfort pracy. Zastępuje operatora do tego stopnia, że staje się on właściwie niepotrzebny. Przykładem ciągnika, który nie wymaga operatora, jest zaprezentowany w lutym bieżącego roku koncepcyjny pojazd ACV marki Case IH.

ciągnik autonomiczny

Ciągnik bez kabiny wygląda nietypowo, lecz ma pełną funkcjonalność

Ciągnik autonomiczny: Pełna kontrola bez kierowcy

Ciągnik autonomiczny wyposażony jest w zaawansowane systemy sterowania opierające się na sygnale GPS oraz rozbudowane układy automatyki i sterowania już teraz stanowią wyposażenie nowoczesnych ciągników wyższej klasy. Wiele takich technologii zostało zaczerpniętych do stworzenia pojazdu ACV. Należy do nich m.in. precyzyjny GPS wykorzystujący sieć RTK, o dokładności poniżej 2,5 cm. Oczy kierowcy zastępują jednak czujniki radarowe, zbliżeniowe, laserowe skanery, zaś system komunikacji bezprzewodowej pozwala zarządzać pracą ciągnika. Producent zadbał przy tym oczywiście o bezpieczeństwo – po wykryciu przeszkód na swojej drodze ciągnik oczekuje na weryfikację obrazu z kamer i wznowienie pracy przez operatora za pośrednictwem komunikacji bezprzewodowej.

Czy wdrażanie ciągnika autonomicznego ma sens? ACV to póki co pojazd koncepcyjny, poddawany różnorodnym badaniom. W przyszłości może przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy oraz ograniczenia zapotrzebowania na pracowników, o których już teraz nie jest łatwo. Trzeba będzie jeszcze jednak zaczekać na pozytywne przejście wszelkich możliwych testów, spadek cen zaawansowanych systemów związanych np. z wykrywaniem przeszkód, a także na pozytywny odbiór ze strony klientów.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o