Z którym ciągnikiem z górki, a z którym pod górkę? [INFOGRAFIKA]
![Z którym ciągnikiem z górki, a z którym pod górkę? [INFOGRAFIKA]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2018/04/zetor_7745__amazone-agrofoto-KubaMF.webp)
Podobnie jak w życiu, w rolnictwie również mamy raz z górki, raz pod górkę. Wiedzą o tym szczególnie kierowcy ciągników, którzy często pracują na nierównym terenie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy położenie miejscowości wpływa na wybór maszyn.
Przeanalizowaliśmy dane AgriTrac (Martin & Jacob), by dowiedzieć się, czym różnią się ciągniki rolnicze pracujące w najniżej i najwyżej położonym miejscu w Polsce. Pod uwagę wzięliśmy dane rejestracyjne z gmin Elbląg i Bukowina Tatrzańska. Obejmują one okres od sierpnia 2017 r. do marca 2018 r. włącznie. Przy wyłonieniu najmocniejszej maszyny posłużyliśmy się danymi sięgającymi 2014 r.
Spis treści
Elbląg vs. Bukowina Tatrzańska
Elbląg i Bukowinę Tatrzańską dzieli niespełna 700 km. Najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy tymi miejscowościami jest ukształtowanie terenu. Podczas gdy część warmińsko-mazurskiej gminy położona jest poniżej poziomu morza (1,8 m p.p.m), najwyższy punkt podhalańskiej wsi ulokowany jest na wysokości 1011 m n.p.m. Tereny nizinne i górzyste cechuje inny mikroklimat, co warunkuje różne podejście do rolnictwa, a tym samym różne potrzeby maszynowe.
Na Warmii i Mazurach na jeden ciągnik przypada kilkakrotnie więcej hektarów niż w Małopolsce
Ważnym czynnikiem przy wyborze ciągnika jest także wielkość gospodarstwa. Zgodnie z danymi GUS-u, w Małopolsce znajdziemy ponad trzykrotnie więcej gospodarstw niż na Warmii i Mazurach, ale tylko dwa razy więcej ciągników. W Małopolsce więcej rolników prowadzi zatem niewielką produkcję.
Średnia powierzchnia użytków rolnych w warmińsko-mazurskim gospodarstwie to 23,7 ha, a w małopolskim – zaledwie 4 ha. Tym samym w Warmińsko-mazurskiem na jeden traktor przypada 19 ha ziemi, a w Małopolskiem zaledwie 5 ha. Rolnicy z Elbląga mogą więc potrzebować mocniejszych maszyn niż ci z Bukowiny Tatrzańskiej.

Najpopularniejszym ciągnikiem w najwyżej położonej gminie w Polsce (woj. małopolskie) jest Ursus C-330.
Z górki lub pod górkę
Gdybyśmy zapytali o wskazówkę rolników z Elbląga i Bukowiny Tatrzańskiej, usłyszelibyśmy, że na nizinach najlepiej sprawdza się John Deere, a w górach – Ursus. Aż 38% ciągników pracujących w najwyżej położonej gminie w Polsce pochodzi z oferty marki Ursus. Szczególnie chętnie wybieranym modelem jest ten o oznaczeniu C-330.
W najniżej położonej gminie przoduje natomiast John Deere. Logo amerykańskiego producenta znajdziemy na co czwartym elbląskim ciągniku (24%). Równych nie ma tam sobie model 7730.
Młodsze i mocniejsze ciągniki rolnicze
W najniżej położonej gminie pracują nowsze i mocniejsze traktory niż w położonej najwyżej
Analiza danych AgriTrac ze wspomnianego okresu wykazała, że to w najniżej położonej gminie znajdziemy nowsze maszyny. Średni rok produkcji ciągnika pracującego na elbląskim polu to 2002. Dla porównania, w Bukowinie Tatrzańskiej jest to 1996 r.
W Bukowinie Tatrzańskiej traktory są nie tylko starsze, ale również słabsze. Różnica wśród preferowanej mocy silnika jest znaczna. Widać ją najlepiej na przykładzie fabrycznie nowych maszyn. Ciągniki rolnicze rejestrowane w najwyżej położonej polskiej gminie mają średnio 77 KM pod maską. Dla porównania, rolnicy z najniżej położonej wybierają traktory oscylujące wokół 179 KM mocy.

Najmocniejszym ciągnikiem w najniżej położonej gminie (woj. warmińsko-mazurskie) jest New Holland T8.390.
Najsilniejsze traktory
Jakie maszyny wybrali najbardziej wymagający rolnicy z analizowanych miejscowości? Najmocniejszym ciągnikiem zarejestrowanym w Elblągu od 2014 r. jest New Holland T8.390, z imponującymi 340 KM pod maską. Niewiele ustępuje mu Massey Ferguson 8735 o mocy 320 KM.
W Bukowinie Tatrzańskiej pod względem mocy nie ma sobie równych Deutz-Fahr Agrotron 6.45 (145 KM). Drugi w kolejności jest John Deere 6910, z silnikiem słabszym o 5 KM.
*Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
