A może ciągnik?

Ciągnik to jedna z podstawowych maszyn w gospodarstwie rolnym. Bez niego praca jest w zasadzie niemożliwa. Jeszcze kilka lat temu sprzedawcy ciągników zacierali ręce, bo sprzedaż nowych egzemplarzy rosła. Od kilku lat jednak sprzedaż spada. Dlaczego?

Targi Polagra-Premiery to dla producentów maszyn najlepsze miejsce, by pokazać to, co chcą zaoferować klientom w nadchodzącym sezonie. Sprzedawcy kuszą, chwaląc się ciekawymi rozwiązaniami, a wszystko po to, aby przekonać rolnika do wyboru konkretnej marki. A przekonać, jak pokazał rok 2015, nie jest łatwo.

ciągnik? Jedna z najważniejszych maszyn!

New Holland od lat jest liderem sprzedaży ciągników.

– Nie było najlepiej, nie było najgorzej mówi Bartosz Banaś z firmy New Holland. Nam się udało utrzymać pozycję lidera, co było dla nas bardzo istotne.

Rzeczywiście firma New Holland od lat znajduje się na szczycie listy producentów wybieranych przez polskich rolników. Wynik ten nie zmienia jednak faktu, że sprzedaż nowych ciągników w Polsce ciągle spada.

 Ten rynek skurczył się, biorąc pod uwagę ostatnie dwa lata, o ok. 50%   ocenia Karol  Zgierski, specjalista ciągników rolniczych John Deere Polska.  Teraz klienci już bardzo mocno rozważają każdy zakup.

Systematyczną analizę rynku ciągników i przyczep rolniczych prowadzą eksperci z firmy Martin & Jacob. Podczas specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej w ramach Targów Polagra-Premiery, zaprezentowali wnioski ze swoich badań.

ciągnik? Jedna z najważniejszych maszyn!

W 2015 r. zarejestrowano 12 tys. ciągników – mówi Łukasz Różycki, analityk Martin & Jacob.

– Rynek ciągników rolniczych od 2010 do 2012 r. to ciągłe wzrosty podsumowuje Łukasz Różycki, analityk rynku rolnego firmy Martin & Jacob.  Jednak od 2012 do 2015 to już niestety są spadki tak, by rok 2015 zakończyć wynikiem 12 tys. nowych ciągników.

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w naszym kraju zarejestrowano ponad 330 tys. ciągników rolniczych, w tym blisko 155 tys. ciągników nowych. Widoczny w ostatnim roku spadek sprzedaży tych ostatnich to przede wszystkim efekt wstrzymania unijnego dofinansowania, a także wyraźnego osłabienia koniunktury.

jedna z maszyn ciągnik

Rynek ciągników już się nasyca – mówi Aneta Uss-Lik, analityk rynku rolnego Martin & Jacob.

– Kondycja polskiego rolnictwa jest trochę słabsza  wyjaśnia dr Aneta Uss-Lik, ekspert rynku rolnego Martin & Jacob.  Wynika to po pierwsze z uwolnienia kwot mlecznych, po drugie z embarga na polskie produkty, a po trzecie z faktu, że rynek, zwłaszcza małych ciągników, powoli się nasycił.

Ciekawe jest to, jak mówili podczas konferencji analitycy Martin & Jacob, że o ile sprzedaż ciągników nowych maleje, o tyle tych używanych rośnie. W ubiegłym roku zarejestrowano ponad 15 tys. maszyn sprowadzonych zza granicy.

 Jest to spowodowane tym, że te maszyny są tańsze  – mówi Tomasz Rybak, manager obsługi klienta firmy Martin & Jacob. Rolnik, póki nie ma środków zewnętrznych, czyli środków z Unii, decyduje się na zakup maszyny używanej, która jest tańsza, a i tak posłuży mu 3–4 lata.

ciągnik? Jedna z najważniejszych maszyn!

W 2015 r. sprowadzono do Polski 15 tys. ciągników.

Problem w tym, że nowy PROW sytuacji producentom i dilerom raczej nie ułatwi, a to dlatego, że zgodnie z założeniami rolnicy nie będą mogli inwestować w te same maszyny,  co wcześniej. Tomasz Górski, z BZ WBK Leasing, przekonuje jednak, że w przyszłym roku rynek powinien się ożywić:  Spodziewamy się, że mimo wszystko wymiana sprzętu rolniczego jest tak naprawdę doskonałą inwestycją dla rolników i jest nieunikniona, więc szacujemy, że ten rok na pewno nie będzie gorszy niż 2015.

W dobrych nastrojach są też producenci, przekonując, że zła passa mija.

– Trzeba jednak ze słoneczkiem patrzeć w przyszłość  uśmiecha się Adrian Ostrowski z firmy Zetor Więc myślę, że ten 2016 r. będzie lepszy  dodaje.

Oby, choć eksperci Martin & Jacob nie mają wątpliwości, że rekordowego wyniku 19 tys. rejestracji z 2012 r. już raczej nie da się powtórzyć.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *