Co oznaczają skróty na opakowaniach nasion?

Download PDF

Co oznaczają skróty na opakowaniach nasion? Czy należy na nie zwracać uwagę, a jeśli tak to na co? Krótko i przejrzyście tłumaczy ekspert ds. nasiennictwa, dr inż. Piotr Hulanicki.

Co oznaczają skróty na etykietach materiału siewnego? – Skróty oznaczają stopnie materiału siewnego, oznaczają przynależność do określonej kategorii materiału – tłumaczy Piotr Hulanicki. – W przypadku materiału elitarnego mamy do czynienia ze skrótami PB (materiał przedbazowy) oraz B (materiał bazowy). W przypadku  materiału przedbazowego, mamy rozmnożenie III stopnia i rozmnożenie II stopnia.

Co oznaczają skróty na opakowaniach nasion?

Który stopień kwalifikacji powinien wybrać rolnik?

Stopnie w symbolu C/1, C/2 i C/3 dotyczą materiału kategorii kwalifikowany. Obejmują materiał rozmnażany w pierwszym rozmnożeniu to jest C/1, w drugim rozmnożeniu – C/2 i w przypadku lnu mamy do czynienia jeszcze z trzecim rozmnożeniem – C/3.

Jaki najlepiej wybrać kwalifikowany materiał siewny i dlaczego?  – Rolnik powinien sięgnąć po materiał w najwyższym stopniu możliwym do osiągnięcia w jego grupie docelowej, czyli mówimy tutaj o materiale siewnym kwalifikowany w stopniu C/1. To jest najwyższy stopień, który jest w powszechnym użyciu produkcyjnym – doradza Piotr Hulanicki.

Szczegółowe omówienie kategorii materiału siewnego znajdziesz w tym materiale: Kwalifikowany? Elitarny? Jaki materiał jest najlepszy?

Doradztwo prowadzi dr inż. Piotr Hulanicki, ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w nasiennictwie i właściciel marki Golden Seeds. Chcesz omówić nurtujące Ciebie problemy związane z doborem odpowiednich odmian kwalifikowanego materiału siewnego zbóż? Skorzystaj z możliwości darmowej porady i skontaktuj się z ekspertem pod tym nr telefonu 505 227 032.

Zobacz również: Jak czytać etykietę kwalifikowanego materiału siewnego na worku?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Ceny materiału siewnego
Taurus83
no ale co ci się nie podoba w tej wypowiedzi? dałem radę koledze który narzeka na wysokie ceny materiału siewnego i nie podobają mu się praktyki firm hodowlanych itp
zobacz więcej »
piotr_sieprawski
Kolego Taurus, to co napisales to ni do d*py, ni do .uja.
zobacz więcej »
Zenonim
Nie wszyscy mają stół grawitacyjny, większość materiału idzie po zwykłym petkusie. jakbyś widział jak oni to robią to wolałbyś swój materiał siać. top farms jak dla mnie ma solidny...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o