Kwalifikowany? Elitarny? Jaki materiał siewny jest najlepszy? [WYWIAD]

Download PDF

Jak dobrze wybrać materiał siewny? Czy rolnik może używać i kwalifikowanego, i elitarnego? Czym różni się jeden od drugiego? Wszelkie wątpliwości rozwiewa nasz ekspert, dr inż. Piotr Hulanicki.

– Materiał siewny elitarny powstaje z materiału hodowlanego. Jest to bardzo wysoki stopień, który nie znajduje się w obrocie w rolnictwie – rozpoczyna pan Piotr. – Dotyczy materiału, który jest odpowiednio namnażany przez podmioty do tego uprawnione, przez hodowcę materiału siewnego i są to stopnie, które służą do kolejnych rozmnożeń.

Zobacz cały materiał:

Co to jest materiał siewny elitarny?

materiał siewny

Materiał siewny elitarny powstaje z materiału hodowlanego

fot. Daniel Biernat

Ekspert zaznacza również, że rozmnażanie materiału elitarnego wiąże się z odpowiednimi pisemnymi zgodami hodowcy dotyczącymi pełnej kontroli nad procesem wytwarzania tego typu materiału siewnego. Łączą się z tym również zdecydowanie większe opłaty hodowlane związane z obrotem tego typu materiałem.

A czym jest materiał kwalifikowany?

– Materiał siewny kwalifikowany to taki, który powstaje z materiału elitarnego. Służy do obrotu handlowego, jest używany przez rolników. Powstaje z najniższego stopnia, który jest możliwy w materiale elitarnym, czyli z materiału bazowego.

kłos zboża

Rolnik może zasiać materiał kwalifikowany

fot. Daniel Biernat

Który z nich może wysiać rolnik?

– Rolnik może zasiać materiał siewny w stopniu kwalifikowanym, czyli w stopniu C1, C2 lub C3 mówi pan Piotr. Dodaje również, że dla zbóż są to tylko dwa stopnie: C1 i C2. Stopień C3 dominuje natomiast w rozmnożeniach lnu. Stopnie te kwalifikuje się pod względem badań laboratoryjnych, oceny laboratoryjnej oraz oceny polowej; zapewniają one również odpowiednią jakość materiału.

Doradztwo prowadził dr inż. Piotr Hulanicki, ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w nasiennictwie i właściciel marki Golden Seeds. Chcesz porozmawiać z ekspertem? Zadzwoń: 505 227 032.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.5 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum

Powiązany temat:

Materiał kwalifikowany
ZELKOW
musisz zostać gospodarstwem nasiennym jakoś tak to się nazywa a o to do jakiegoś urzędu się występowało, kiedyś w to się zagłebiałem ale nie chciało mi się z tym bujać, musisz się ...
zobacz więcej »
wojtal24
chyba na poczatku to musisz podpisac umowe z jakas instytucja hodowli roslin a oni Ci powiedza szczegoly
zobacz więcej »
pleban1330
Witam kolegów i koleżanki.  Czy może mi ktoś przybliżyć drogę(koszty, procedury) do otrzymania świadectwa, oznajmującego,  że material jest kwalifikowany. Wiem, ze najpierw j...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o