Nowy 14-tonowy rozrzutnik i przyczepa budowlana – to nowości Cynkometu na tegorocznych targach rolniczych Agro Show 2019 w Bednarach. Producent z Czarnej Białostockiej liczy na wzrost sprzedaży na europejskich rynkach
Agro Show to jedno z kluczowych wydarzeń w kalendarzu branży rolniczej. Każdego roku swoje produkty i usługi prezentuje tam około 800 firm z branży rolniczej (z czego 120 to firmy zagraniczne), a samą wystawę odwiedza blisko 140 tysięcy osób. Cynkomet z Czarnej Białostockiej zaprezentował w tym roku dwie nowe maszyny.
Innowacyjny rozrzutnik
– Jedna z nich to rozrzutnik obornika N-264/1 o ładowności 14 ton. Zawiera on w swojej konstrukcji zupełnie nowe rozwiązania, ale też elementy przetestowane przez wiele lat w poprzednich modelach. Sprawia to, że maszyna jest przemyślana konstrukcyjnie i mechanicznie pod każdym względem – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu.
Trochę danych technicznych
Maszyna wyposażona jest w przenośnik napędzany hydraulicznie z możliwością bezstopniowej regulacji posuwu oraz zawór chroniący przekładnie przed przeciążeniem. Ponadto w rozrzutniku wprowadzono wymienne, ocynkowane ślizgacze pod listwy. Niwelują one niszczenie podłogi. Ściany o grubości 4 mm oraz ich wsporniki zostały wykonane ze stali S355 o podwyższonej wytrzymałości oraz, dodatkowo, wzmocnione profilem brzegowym.
– Rozrzutnik wyposażono w homologowane osie renomowanej firmy ADR. Ponadto zawieszenie typu tandem na resorach parabolicznych, co przy tak dużej przyczepie zapewnia optymalne właściwości jezdne – wymienia Mariusz Dąbrowski.
Dlaczego warto?
Maszyna wyposażona jest w adapter poziomy z dwoma bębnami łopatkowymi. Poza tym – dwoma talerzami rozrzucającymi z osłoną serwisową, unoszoną hydraulicznie. Konstrukcja maszyny umożliwia również zastosowanie dwubębnowego adaptera pionowego. Można go było obejrzeć przy stoisku firmy.
– N-264/1 to rozrzutnik w pełni ocynkowany, poszerzający nasz asortyment w kategorii maszyn skorupowych – dodaje prezes Cynkometu. – W najbliższej przyszłości planujemy opracowanie wyposażenia dodatkowego. Chcemy umożliwić jak najlepsze dostosowanie konstrukcji maszyny do indywidualnych potrzeb klientów.
Budowlana czternastka
Kolejna targowa nowość Cynkometu to skorupowa przyczepa budowlana o udźwigu 14 ton. Co istotne dla użytkowników, skrzynia ładunkowa może być wykonywana w dwóch wariantach. Jakich? Zarówno ze stali o podwyższonej wytrzymałości – S355, jak i ze stali HARDOX 450 o wysokiej udarności. Ściany zostały wykonane z blachy o grubości 6 mm, a podłoga z blachy o grubości 8 mm. Pozwoliło to na uniknięcie dodatkowych wsporników usztywniających konstrukcję. Dodatkowo zastosowanie blachy trudnościeralnej przedłuża trwałość skrzyni transportowej w porównaniu do zastosowania standardowych gatunków stali. Jest to szczególnie ważne, gdy przyczepa jest używana do transportu kamieni oraz gruzu.

Branżowym dyskusjom nie było końca
Jeszcze słowo o technikaliach
– Wywrót skrzyni umożliwia 8-stopniowy siłownik hydrauliczny renomowanej firmy HYVA. Cała instalacja hydrauliczna jest natomiast wykonana z rurek stalowych cynkowanych galwanicznie oraz przewodów elastycznych – dodaje Mariusz Dąbrowski. – Zawieszenie typu tandem wraz z osiami ADR zapewniają wysoką trwałość oraz skrętność w trakcie manewrowania. Przyczepa posiada również precyzyjną pneumatyczną instalację hamulcową HALDEX. Cynkowany ogniowo amortyzowany dyszel wraz z podporą hydrauliczną umożliwiają natomiast łatwą regulację jego wysokości również w momencie, gdy przyczepa jest załadowana.
Nowe kontakty i kierunki
Obecność na targach to dla Cynkometu przede wszystkim możliwość bezpośrednich spotkań z dilerami, kontrahentami, a także bezpośrednimi odbiorcami maszyn rolniczych.
– Ze względu na rosnącą z roku na rok sprzedaż naszych maszyn rolniczych, zaprezentowaliśmy podczas tych targów nowy system współpracy z naszymi największymi dilerami. Mamy nadzieję, że przełoży się to w najbliższej przyszłości na jeszcze większą sprzedaż – mówi prezes Dąbrowski. – Cieszą nas również nowe kontakty, które nawiązaliśmy. Między innymi są to dilerzy z Holandii, Niemiec, Włoch i innych krajów europejskich, a na tych rynkach dopiero zaczynamy naszą sprzedaż. Dużym atutem jest posiadanie przez nas maszyn z homologacją europejską. Ułatwia to znacznie sprzedaż na poszczególnych rynkach. Ułatwia ją również bardzo dobra jakość produktów Cynkometu, na co zwracali uwagę dilerzy z Niemiec czy Szwajcarii. Z pewnością przyczyni się to do naszej większej sprzedaży w tych krajach w najbliższej przyszłości.
Jakie plany ma firma?
W odczucie uczestników, tegoroczne targi przyciągnęły mniej zwiedzających niż w latach ubiegłych.
– Sam Cynkomet nie mógł jednak narzekać na liczbę odwiedzających – mówi Mariusz Dąbrowski. – Pojawili się także nasi stali klienci, którzy już mają nasze maszyny i identyfikują się z naszą marką. Bardzo im za to dziękuję.
Plany targowe firmy sięgają już 2020 roku. Podczas kolejnych imprez Cynkomet zamierza pokazać m.in. nowe maszyny prototypowe, nad którymi pracuje w swoim Centrum Badawczo-Rozwojowym w Czarnej Białostockiej.
– Będą to maszyny z innego segmentu niż dotychczas przez nas produkowane. I mogę zapewnić, że spełnią oczekiwania klientów – zdradza prezes Cynkometu.
Dodaj komentarz