Sprzyjającą pogodę warto wykorzystać. To najlepszy czas na 3 dawkę azotu w pszenicy ozimej!
– W Wielkopolsce widać już wysunięty liść flagowy na większości pszenic – powiedział nam Piotr Kujawa, specjalista ds. zbóż Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Dlatego też pilnie trzeba podjąć decyzję o tym, by podać pszenicy 3 dawkę azotu. Tym bardziej, że pogoda sprzyja, a przelotne opady deszczu, doskonale wpływają na szybkie rozpuszczenie azotu i dzięki temu nawóz szybciej dotrze w strefę korzeniową pszenicy.
Zabieg 3 dawką nawozu azotowego wpływa na przedłużenie okresu wegetacyjnego pszenicy poprzez zwiększenie aktywności aparatu asymilacyjnego, zwiększa tzw. MTZ w kłosie oraz podnosi zawartość białka, w tym i glutenu, w ziarnie. Dlatego 3 dawkę azotu, tzw. na kłos, często nazywamy „dawką jakościową”.
3 dawkę azotu, tzw. na kłos, często nazywamy „dawką jakościową”.
– Jako właściwy termin zaaplikowania 3 dawki azotu „na kłos” najczęściej podaje się czas od wysunięcia się liścia flagowego aż do fazy kłoszenia – dodaje Piotr Kujawa. – Przeciętnie stosowana dawka zawiera się w granicach od 20 kg do aż 50 kg N/ha. Przede wszystkim zależy to od wizualnej kondycji roślin oraz sumy wcześniej stosowanych dawek przy pierwszym i drugim podaniu nawozu azotowego.
Jak wynika z doświadczenia eksperta, rolnicy najczęściej stosują saletrę amonową, niekiedy mocznik w formie nawozowej 46% lub dość ryzykowny ze względu na możliwość poparzenia oprysk nalistny roztworem mocznika – maksymalnie 5% w tej fazie rozwojowej, czyli kłoszenia.
– Podanie azotu to dobra okazja, aby przypomnieć o uzupełnieniu innych makroelementów na bardziej intensywnych plantacjach pszenic – dodaje pan Piotr. – Chodzi tu głównie o magnez i siarkę. Oba pierwiastki w znacznej mierze odpowiedzialne są za poprawny metabolizm związków azotowych w roślinie. Zalecanym sposobem jest, jeszcze przed kwitnieniem, aplikacja maksymalnie 5% roztworem siarczanu magnezu.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Dodaj komentarz