Części do kosiarki, zgrabiarki i przetrząsarki – sprawdź je zanim ruszysz na łąkę!

Już za chwilę ruszamy w łąki i zaczynamy sianokosy. Rolnicy doskonale wiedzą, że zbioru zielonki nie należy ani przyspieszyć, ani spowalniać, ponieważ może to spowodować obniżenie wartości odżywczych traw. O czym jeszcze warto pamiętać? O odpowiednim przygotowaniu części do maszyny koszącej!

Od czego zależy termin koszenia? Od wielu czynników – m.in. od pogody, rodzaju gleby, od jakości łąk, a także od odpowiedniego nawadniania. Pogoda jest jednym z najważniejszych czynników, na który niestety nie mamy wpływu. Jednak zaleca się unikania koszenia w porze deszczowej, ponieważ deszcz sprawia, że składniki odżywcze wypłukują się przez wodę. Do zbioru zielonki za każdym razem trzeba się właściwie przygotować. W końcu każda z części kosiarki wpływa na skuteczność pracy maszyny koszącej.

Czas na przygotowanie maszyn do sianokosów!

– To już czas przygotowania kosiarki do sezonu. Konieczna jest wymiana wszystkich olejów, aby maszyna kosząca mogła długo funkcjonować. Ważny jest przede wszystkim olej w przekładni. Zależy od typu kosiarki, jaką posiadamy. Należy również przesmarować wałek przekaźnika mocy. Następne czynności to wymiana nożyków, płóz i dysków, jeśli są już zużyte i nie nadają się do dalszej pracy. Po takim przeglądzie kosiarki możemy spokojnie wyruszyć w łąki – wskazuje Sławomir Szymczak, specjalista ds. produktu branży maszyn w Kramp.

Kosiarka – części do maszyny koszącej

Od czego zależy efektywne koszenie? Oczywiście od elementów tnących. Nożyki Kramp są produkowane przez światowych producentów w najlepszych fabrykach. Dodatkowo estetyczne opakowanie i łatwa identyfikacja produktu (na każdym znajdziemy wybity numer katalogowy) świadczy o tym, że jest to towar z pierwszej półki. Noże charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i nie są podatne na pękanie podczas zderzenia z ciałem obcym.

Przetrząsarki, zgrabiarki

części do maszyny koszącej

Palec zgrabiarki to najczęściej wymieniana część

fot. Kramp

W tych maszynach najczęściej wymienienia się palce, które podczas intensywnych prac najszybciej się zużywają. Pewną trudność przy wymianie może stanowić właściwe dopasowanie palca do producenta maszyny. Tu nie ma miejsca na przypadki. Kramp oferuje szeroki wybór palców, malowanych proszkowo, które przechodzą skrupulatną kontrolę jakości w europejskich fabrykach. Kramp dba o jakość produktów, przeprowadzając również fragmentaryczne kontrole. Co ważne – palce wykonuje się ze stali sprężynowej i poddaje się obróbce cieplnej, która ma zastosowanie w produkcji sprężyn spiralnych i resorów. Wszystkie są oznakowane numerem katalogowym i marką, co ułatwia identyfikację. W ofercie znajdują się także akcesoria komplementarne jak np. trzymaki, mocowania do zębów oraz zabezpieczenia przed utratą zęba. Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę maszyn z rotorem, zabezpieczenia nabierają popularności z każdym rokiem. Wszystko to ma przyczynić się do ochrony maszyny przed znaczącymi uszkodzeniami, a rolnika przed dużymi, niespodziewanymi wydatkami, związanymi z naprawą najdroższego elementu w maszynie.

Rotory, prasy i przyczepy zbierające – części do maszyny koszącej

Kramp proponuje noże oraz wybrane części zamienne do rotorów, pras i przyczep samozbierających prosto od dwóch najważniejszych w rolnictwie niemieckich producentów. To jakość, która nie zawodzi, jednak przy ciągłej pracy noże wymagają ostrzenia. Usługę ostrzenia prowadzą wybrane sklepy rolniczo-techniczne Grene, a także dealerzy Kramp w Polsce. W punktach Grene można również skorzystać z usługi zakuwania pasów do prasy. Usługa ta realizowana jest przez wybrane sklepy Grene lub warsztat w magazynie centralnym Kramp.

Wały odbioru mocy

części do maszyny koszącej

Wałki odbioru mocy to jedne z części do maszyny koszącej, które możemy zakupić w wersji zamiennej

fot. Kramp

Maszyny koszące w zdecydowanej części wykorzystują wałki odbioru mocy, które muszą być nie tylko sprawne, ale i bezpieczne. Klasa A to produkty Walterscheid, czy Comer, którego Kramp jest jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce. Czasem jednak sięgamy po tańszą alternatywę. Dlatego w ofercie znajdują się również wały marki Gopart, a także wiele części zamiennych do tych napędzających maszyny produktów. Wiele części zamiennych do wałów, dostępnych na stanach magazynowych trzech centrów dystrybucyjnych Kramp w Europie, pozwala ekspresowo wykonywać naprawy nawet najbardziej skomplikowanych wałów. Oferta Kramp to nie tylko części zamienne, ale również gotowe podzespoły wałów PTO. Co więcej, www.kramp.com proponuje również kompletne wały do rozsiewaczy czy przyczep samozbierających. A kiedy klient oczekuje wałka pod specjalne, nietypowe zamówienie – magazyn Kramp w Modle Królewskiej, koło Konina jest w stanie przygotować taki montaż.

Podsumowanie

Maszyny koszące do zielonki co roku wymagają odpowiedniej konserwacji, a tuż po sezonie wymiany zużytych części. Awarii nie da się przewidzieć, dlatego warto mieć zaufanego i solidnego dostawcę części, na którym można polegać. Sklep Kramp jest przeznaczony dla klientów hurtowych, jednak klienci detaliczni rolnicy mogą znaleźć te same produkty na www.grene.pl, w punktach Grene oraz u regionalnych dealerów Kramp.

Czytaj również: Wiosenne wypalanie traw i inne przestępstwa z zaostrzonymi przepisami

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *