Czy ceny nawozów spadną? Minister zapowiada wprowadzenie regulacji

Czy ceny nawozów spadną? Możliwe, że tak się stanie, że ceny nawozów wkrótce będą na akceptowalnym poziomie, to znaczy odpowiednio niższe. Wprowadzenie odpowiednich regulacji, które ograniczą wysokie ceny nawozów, zapowiedział minister Henryk Kowalczyk, w trakcie jednego z ostatnich wywiadów. 

Wysokie ceny nawozów utrzymywały się przez cały 2022 r. na wysokim poziomie. Nie inaczej jest także na początku 2023 r., dlatego też resort rolnictwa obecnie pracuje nad wprowadzeniem odpowiedniego mechanizmu, który spowoduje, że ceny nawozów spadną do akceptowalnego poziomu.

Czy ceny nawozów spadną w 2023 r.?

Z racji tego, że ceny nawozów na początku 2023 r. nadal są wysokie, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie odpowiednich regulacji, które ograniczą ich dalszy wzrost.

wywiadzie dla Radia Zet szef resortu rolnictwa oznajmił wprowadzenie mechanizmu, który spowoduje, że ceny nawozów spadną — Raczej będą regulacje i próba ograniczenia cen na wyjściu z fabryki.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że Komisja Europejska wydała komunikat, który pozwala np. na pokrycie strat fabrykom nawozowym w przypadku wzrostu cen energii, czy też gazu.

Czy jest szansa, że nawozy stanieją?

Na podstawie wspomnianego komunikatu wydanego przez Komisję Europejską resort rolnictwa zamierza wprowadzić mechanizm regulujący ceny nawozów.

Będziemy chcieli korzystać z tego mechanizmu i tym sposobem utrzymywać ceny nawozów na akceptowalnym poziomie – dodał minister Henryk Kowalczyk.

Wszystko wskazuje więc na to, że ceny nawozów wrócą do akceptowalnego poziomu po wprowadzeniu mechanizmu. Szef resortu rolnictwa poinformował, że uruchomienie mechanizmu prawdopodobnie nastąpi najpóźniej w ciągu dwóch tygodni.

Ceny nawozów spadną i pojawią się pieniądze dla rolników z KPO

Szef resortu rolnictwa w trakcie wywiadu odniósł się także do kwestii wypłat dotacji dla rolników z KPO. Henryk Kowalczyk poinformował, że pieniądze z KPO dla rolników będą wypłacane. Nabory wniosków już zakończono, dlatego też wypłata środków finansowych rozpocznie się po otrzymaniu środków finansowych od Komisji Europejskiej.

Czytaj również: NSZZ RI „Solidarność” po spotkaniu z premierem. Co ustalono?

Źródło: Radio Zet

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

SU Tarroca to 115% wzorcaKup teraz Postaw na wczesność

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Rolnik pisze:

  Akceptowalny poziom nawozów dla rolnika to cena zboża x2.
  W tej chwili ceny pszenicy to 1200-1300zł,
  Rolnika aby było stać na saletę to nie może kosztować więcej niż 2500 zł.

 2. marek pisze:

  Z nawozami to jest jak z paliwem, Państwowa Spółka i ceny wywindowane bo w skarbnonce pusto. UE dała dopłaty to trzeba je zabrać. Gaz jest już na poziomie z przed wojny a nawozy dalej 4-5 tyś a były po 1,2-1,8tyś.
  Korupcja i tyle.