Zasady bezpieczeństwa w rolnictwie, o których warto pamiętać.

Zasady bezpieczeństwa w rolnictwie, o których warto pamiętać.

PIP jest dobrej myśli - znamy zasady bezpieczeństwa w rolnictwie. Ale to nie oznacza, że nie należy ich przypominać. Co w tym celu robi PIP?

Państwowa Inspekcja Pracy potwierdza, że stale maleje liczba wypadków przy pracy rolniczej (zgłaszanych do KRUS). Równocześnie PIP przypomina, że jesień dla rolników może być jeszcze bezpieczniejsza. Czy na pewno znamy zasady bezpieczeństwa w rolnictwie?

Coraz lepiej dzieje się na wsiach w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Przestrzeganie niezbędnych zasad staje się powszechniejsze. Wiemy więcej na temat zagrożeń, a co ważniejsze – te wiedzę potrafimy dobrze wykorzystać. Widać to nie tylko po tym, że wymieniamy stare, niebezpieczne maszyny na nowe, bardziej bezpieczne. Okazuje się, że potrafi tak zorganizować pracę, aby eliminować zagrożenia.

O czym należy pamiętać jesienią?

Mimo poprawy sytuacji, mając na uwadze specyfikę pracy rolniczej, uważamy że przypominania nigdy za wiele

Krzysztof Bielecki, Główny Inspektorat Pracy

Jesień to czas, gdy o zachowanie bezpieczeństwa bywa trudno ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Dlatego poruszając się po drogach powinniśmy pamiętać o używaniu elementów odblaskowych, a w przypadku pojazdów – o sprawnym oświetleniu. Ważne jest to zwłaszcza, przy transportowaniu maszyn uprawowych o dużych gabarytach. Okazuje się, że coraz częściej pamiętamy o kolejnej ważnej zasadzie –  oczyszczaniu z błota kół ciągników, gdy wyjeżdżamy na drogę publiczną. To poprawia bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest odpowiednie przygotowanie gospodarstwa na nadchodzącą zimę. Zbierzmy liście, wyrównajmy nawierzchnię i oczyśćmy odpływy wody. Zamarznięta woda, do tego skryta pod warstwą śniegu, to prosta droga do upadku i złamania kończyny. Nigdy nie zaszkodzi też uporządkować wszystkie przedmioty, które nie znajdują się na swoich miejscach.

zasady bezpieczeństwa w rolnictwie

Wyjeżdżając na drogę publiczną z pola pamiętajmy o oczyszczeniu kół z błota (źródło: Agrofoto; użytkownik: Paspartou).

Jak rozpowszechniane są zasady bezpieczeństwa w rolnictwie

Mimo poprawy sytuacji, mając na uwadze specyfikę pracy rolniczej, uważamy że przypominania nigdy za wiele. Stąd co roku PIP i KRUS organizują wspólne działania prewencyjne, promujące bezpieczną pracę w gospodarstwie rolnym – mówi pan Krzysztof Bielecki z Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy. – Są to szkolenia, konkursy, wizytacje gospodarstw uczestniczących w konkursach, głównie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne oraz wiele innych form działań adresowanych również do dzieci i młodzieży mieszkających na wsi.

Podczas pracy, ale też codziennych zajęć na wsi nie zapominajmy przede wszystkim o doświadczeniu i zdrowym rozsądku!

Więcej o zasadach bezpieczeństwa i higienie pracy w gospodarstwach rolnych pisaliśmy w tym artykule.

Kongres 590 za nami – gospodarka potrzebuje ubezpieczeń

Za nami kolejny Kongres 590. Jednym z tematów był wpływ branży ubezpieczeniowej na wzrost gospodarczy Polski. Dowiedz się, dlaczego ubezpieczenia są ważne.

24 listopada 2017

Droga do wolności wycięta chłopską kosą

Rola społeczna chłopów, nie tylko w walce o wolność, zawarta jest w dewizie wyszytej na sztandarach Powstania kościuszkowskiego: Żywią i bronią.

11 listopada 2017

11 listopada – najważniejsza z polskich dat

Ciężar odpowiedzialności za odradzające się państwo polskie wziął na siebie marszałek Józef Piłsudski.

11 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij