Do jakich upraw są największe dopłaty? Ranking opłacalności

Planując zasiewy na ogół zastanawiamy się nad wynikiem ekonomicznym, który możemy osiągnąć z danej uprawy. Naturalną rzeczą są więc przeprowadzane kalkulacje, bilans ewentualnych strat i zysków. Zadawane są też często pytania: do jakich upraw są największe dopłaty, czy to mi się opłaca, jakie są koszty?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach wsparcia produkcji roślinnej informuje, że realizowane są płatności do: roślin strączkowych na ziarno, roślin pastewnych, buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów, truskawek, chmielu, lnu oraz konopi włóknistych. Które uprawy są najlepiej dotowane? Sprawdzamy dopłaty bezpośrednie 2020 stawki do hektara.

Przeczytaj również: Odszkodowania za szkody łowieckie i przez bobry do zmiany?

Do jakich upraw są największe dopłaty? Czy to rośliny pastewne?

W tej grupie roślin, do której należą koniczyny, lucerny, wyki, seradela, nostrzyk biały, lędźwian i esparceta nie ma faworyta. Krótko mówiąc, nie musimy zastanawiać się, do jakich upraw są największe dopłaty? W tym wypadku płatność przysługuje do powierzchni upraw roślin wykorzystywanych głównie do produkcji pasz objętościowych. Dotacja przysługuje również w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek, a także mieszanek z roślinami strączkowymi przeznaczonymi na ziarno. Płatność do roślin pastewnych – 468,05 zł/ha.

Płatność do roślin strączkowych na ziarno

Również w tym przypadku płatność przysługuje do powierzchni upraw roślin, także w formie mieszanek. Mówiąc w skrócie, rośliny objęte płatnościami to bobik, groch siewny, w tym peluszka, łubin biały, wąskolistny, żółty oraz soja zwyczajna.
Z płatności wyłącza się groch siewny cukrowy i groch siewny łuskowy. Co ważniejsze, warunkiem przyznania płatności jest dokonanie zbioru ziarna (nasion). Płatność do roślin strączkowych na ziarno (do 75 ha) 724,38 zł/ha a powyżej 75 ha) 362,19 zł/ha
Od roku 2021 wysokość stawki płatności do roślin strączkowych na ziarno nie jest różnicowana w zależności od powierzchni – dotychczas do pierwszych 75 ha upraw roślin strączkowych przysługiwała dwukrotnie wyższa stawka.

Do jakich upraw są największe dopłaty?

Płatność do pomidorów 2 575,02 zł/h

Od roku 2021 płatność do powierzchni uprawy pomidorów przyznaje się tylko do upraw założonych z rozsady. Co więcej, uprawy z siewu wyłącza się ze wsparcia. Najważniejsze jest to, że obsada roślin wynosi co najmniej 20 000 szt./ha. W dodatku warunkiem niezbędnym jest zawarcie umowy na uprawę pomidorów.

Płatność do chmielu 2 072,01 zł/ha

W przypadku tej uprawy nie wymaga się zawarcia umowy. Jeśli ktoś zapyta, do jakich upraw są największe dopłaty, to z pewnością chmiel do nich należy. Jest jednak jedno „ale”. Faktem jest, że chmiel mogą uprawiać plantatorzy tylko z województw lubelskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Należy pamiętać, że plantacja musi spełniać określone warunki dotyczące gęstości sadzonek – 1300 szt./ha oraz wyposażenia w konstrukcję nośną i zewnętrzne odciągi kotwiczne.

Płatność do buraków cukrowych 1 516,30 zł/ha

Rolnika obowiązuje zawarcie umowy dostawy. W tych okolicznościach płatność przyznaje się do powierzchni gruntów, na której uprawia się buraki, określonej w umowie dostawy. Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

Płatność do truskawek 1 204,72 zł/ha

Jak podaje ARiMR płatność przysługuje do powierzchni uprawy truskawek. Na dodatek rolnikowi należą się dopłaty jeśli uprawę prowadzi się na obszarze kwalifikującym się do przyznania jednolitej płatności obszarowej. Nie wymaga się zawarcia umowy. Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

Płatność do ziemniaków skrobiowych 1 128,24 zł/ha

Warunkiem płatności w tym przypadku jest zawarcie umowy na uprawę ziemniaków skrobiowych a do niej stosuje się przepisy o kontraktacji.  Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

Do jakich upraw są największe dopłaty? Rośliny włókniste

Faktem jest, że włókniste włóknistym nierówne. Poniżej diametralne różnice zarówno w warunkach uprawy, jak i wysokości dopłat.

Płatność do lnu 492,28 zł/ha

Płatność przysługuje rolnikom, którzy prowadzą uprawę lnu na gruntach kwalifikujących się do przyznania JPO. Nie wymaga się zawarcia umowy. Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

Płatność do konopi włóknistych 127,16 zł/ha

Powierzchnia kwalifikowana do płatności nie może być większa niż powierzchnia objęta zezwoleniem. Do wniosku o przyznanie płatności dołącza się: zezwolenie na uprawę konopi włóknistych, oświadczenie o uprawie konopi oraz oficjalne etykiety stosowane na opakowaniach nasion konopi włóknistych
Uwaga! Od roku 2021 konopie odmiany Finola nie kwalifikują się do płatności bezpośrednich w Polsce.

Przeczytaj również: Dotacje dla rolników bez KRUS – z czego można skorzystać? 

Do jakich upraw są największe dopłaty? Podsumowanie

Prawdę powiedziawszy, można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie: do jakich upraw są największe dopłaty? Powyższy ranking wyraźnie wskazuje, które uprawy najwyżej się dotuje. Czy jednak wysokość stawek za uprawę konkretnych roślin jest adekwatna do poniesionych nakładów? Czy porównując koszty uprawy chmielu z np. kosztami uprawy ziemniaków skrobiowych zdecydujemy się na chmiel? Szczegóły o warunkach dotowania upraw znajdują się na stronach MRiRW.
O kalkulacjach upraw można przeczytać np. w materiale pt. Kalkulacja kosztów uprawy ziemniaka

Przytaczane w materiale ceny pochodzą z projektów rozporządzeń MRiRW określające stawki za 2020 r.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 196

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *