Dofinansowanie na nawozy będzie niższe niż zapowiadano?

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie na nawozy do 31 maja 2022 roku. Jak poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, termin złożenia faktury za zakupione nawozy będzie przedłużony do końca maja. Bez zmian pozostanie jednak termin zakupu nawozów. Szef resortu rolnictwa podkreślił również, że jeśli wniosków będzie więcej niż oczekiwano dotacja może zostać nieznacznie zmniejszona.

Wnioski o dofinansowanie na nawozy będzie można składać do 31 maja 2022 roku. Rząd wydłużył ten termin, aby rolnicy za zakupione nawozy do dnia 15 maja 2022 roku mogli złożyć faktury. Wydłużenie terminu składania wniosków do dopłaty do nawozów nie oznacza jednak wydłużenia terminu zakupu nawozów.

dofinansowanie na nawozy

Do 5 maja 2022 r. rolnicy złożyli 82 000 wniosków o dopłaty do nawozów

fot. Adobe Stock

Jak już informowaliśmy, Komisja Europejska wyraziła zgodę na dofinansowanie do zakupu nawozów w wysokości 3,9 mld zł w połowie kwietnia. Działanie to zostało zatwierdzone w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że proces prawny, który dotyczy rozporządzenia „nawozowego” jest niezakończony. Jednak według wicepremiera nie powinno być z tym żadnego problemu. Dotyczy to wydłużeniu terminu na składania wniosków o dopłaty bezpośrednie – dodał. Zaznaczył również, że nie można złożyć wniosku o dofinansowanie na nawozy przed złożeniem wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Dofinansowanie na nawozy 2022 – czy będzie redukcja dopłat?

Jak zauważył szef resortu rolnictwa, gospodarze wysiewają w Polsce średnio 300 – 400 kg nawozów wieloskładnikowych na 1 ha. Oznacza to, że wysiewamy nieco poniżej średniej UE, jednak ilość zużytego nawozu zależy w dużej mierze od rodzaju uprawy. Zdaniem ministra rolnictwa rzeczywista ilość wysianych nawozów będzie znana po złożeniu wniosków.

Dodał także, że jeśli wniosków będzie więcej niż oczekiwano dotacja może zostać nieznacznie zmniejszona.

Według szefa resortu ceny nawozów nie wpłynęły zbytnio na tegoroczną produkcję, ponieważ rolnicy generalnie kupowali nawozy. Ponadto niektórzy z nich mieli jeszcze zapasy z 2021 roku. Najbardziej wrażliwymi na nawożenie roślinami są:

 • rzepak,
 • kukurydza,
 • burak cukrowy.

Jednak jak zaznacza wicepremier, same plony zależą nie tylko od nawożenia, ale także od wielu innych czynników, np. od kategorii gleby czy jej wilgotności.


Czytaj również: Wnioski o dofinansowanie do nawozów – jak przyspieszyć wyliczenie wsparcia?


dofinansowanie na nawozy

Wnioski o dofinansowanie na nawozy będzie można składać do 31 maja 2022 roku

fot. Tomasz Kuźdub / agroFakt.pl

Jak ceny gazu wpływają na produkcję nawozów?

Wicepremier odnosząc się do wysokich cen nawozów zaznaczył, że cena gazu jest najwyższym kosztem ich produkcji. Zdaniem Henryka Kowalczyka nie powinniśmy spodziewać się spadku cen gazu, jednak najważniejsza jest ciągłość produkcji nawozów i to, aby jej nie przerwać.

Od końca kwietnia, kiedy Rosja zaprzestała wysyłania gazu do Polski, nawozy wieloskładnikowe (polifoska) u hurtowego dystrybutora nawozów Grupy Azoty (Agrochem) kosztują 3500-3965 zł/t.

Minister rolnictwa również, że Polska ma zabezpieczony gaz na najbliższe tygodnie, a Rosja nie jest jedynym dostawcą. Jest krajowe wydobycie, jest możliwość zasilania w ramach UE poprzez tzw. interkonektory, jest gazoport w Świnoujściu, gdzie gaz dostarczany jest statkami, a na jesieni ruszy gazociąg pozwalający na import gazu z Norwegii – Baltic Pipe – zauważył wicepremier.

Rolnicy złożyli 82 tys. wniosków o dofinansowanie na nawozy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że do czwartku 5 maja 2022 r. rolnicy złożyli 525 000 wniosków o płatności bezpośrednie, a także 82 000 wniosków o dopłaty do nawozów.

Przeczytaj również: Wpis do ewidencji producentów rolnych – zmiany w przepisach

Źródło: PR24

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 52

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Piotr pisze:

  Kiedy będą pieniądze wypłacane??!!!

 2. Arleta pisze:

  To było do przewidzenia..
  Jakieś ochłapy dla rolnika..
  100 do h..śmiechu warte.. żenujące

 3. arleta.piernik@gmail.com pisze:

  To było do przewidzenia..100 zł do h..
  Śmieszne.
  Żenujące
  Wstyd

 4. rolnik hobbysta pisze:

  na trzecią kadencję i tak rolnicy będą głosowali na PIS bo daje się ich łatwo oszukać , jak by jutro były wybory to byście dostali
  po 2000 plus do hektara , a tak do wyborów zapomnicie ze dostaliście 100 do hektara , a dlaczego ? bo pamięć nietęga? – dalej głosujcie I ZAGŁOSUJECIE na PIS

 5. Elzbieta pisze:

  Kiedy pieniadze za nawozy wpłyna na konta