Nawozy – czy będą dopłaty? Pojawił się projekt rozporządzenia

Dopłaty do nawozów niebawem trafią do rolników? Pojawił się już projekt rozporządzenia, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych, a także programowych RM. Nawozy są coraz droższe, więc rolnicy z niecierpliwością czekają na dopłaty do ich zakupu.

Wzrost cen środków do produkcji rolnej, w tym także nawozów z pewnością odczuwalny jest przez rolników. Wyższe ceny nawozów to skutek rosnących notowań gazu na rynkach unijnych, który obserwuje się od początku 2021 r. Dla rolników rosnące koszty i ceny to dodatkowy powód do zmartwień. Rząd obiecywał uruchomienie dopłat do zakupu nawozów, aby poprawić płynność finansową gospodarstw, jednak pod warunkiem, że będzie na to zgoda KE.

Nawozy coraz droższe, czy będą dopłaty dla rolników?

Co wynika z umieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu rozporządzenia RM? Wsparcie finansowe miałoby trafić do producentów, którym zagraża utrata płynności finansowej z powodu ograniczeń wywołanych przez pandemię COVID-19. Ponadto, dopłaty do zakupu nawozów miałaby trafić do rolników, którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności. Na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Dopłaty do nawozów 2022 – od kiedy?

Projekt zakłada, że dofinansowanie do zakupu nawozów powinno zostać zrealizowane przez rząd w terminie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Ponadto, z wykazu wynika, że projekt rozporządzenia RM w tej sprawie powinien wejść w życie w I kwartale 2022 r. 

Nawozy – dopłaty dla rolników 2022 z budżetu unijnego

Dopłaty do zakupu nawozów 2022 powinny być uruchomione również z budżetu unijnego, o co zaapelowała FBZPR. Zdaniem Federacji potrzebna jest interwencja na rynku nawozów w postaci uruchomienia pomocy wspólnotowej z rezerwy kryzysowej na zakup nawozów. Komisja Europejska powinna uruchomić pomoc finansową, ponieważ ten problem dotyka rolników z kilku państw członkowskich.

nawozy dopłaty

Nawozy są coraz droższe, rolnicy zadają sobie pytanie kiedy wreszcie będą dopłaty do ich zakupu?

fot. Adobe Stock

W wypadku braku takiej zgody, naszym zdaniem Komisja Europejska powinna zezwolić wnioskującym państwom członkowskim na przyznanie pomocy ze środków krajowych; która nie powinna zależeć ani wpływać na dostępne limity de minimis – proponuje FBZPR.

Czytaj również: Co dalej z nawozami? Ceny gazu gwałtownie rosną

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; FBZPR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *