Dopłaty do nawozów 2022 – kiedy? MRiRW wyjaśnia

Kiedy będą dopłaty do nawozów dla rolników 2022? To pytanie z pewnością aktualnie zadaje sobie wielu producentów. Dopłaty do zakupu nawozów rząd zamierza uruchomić w możliwie najbliższym czasie. Jednak nie jest to takie proste, ze względu na odmowną decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Czy to oznacza, że wsparcia dla rolników jednak nie będzie? Sprawdźmy!

Dyskusję o tym, czy dopłaty do nawozów 2022 już są, a jeśli nie to kiedy będą poruszono podczas ostatniego posiedzenia komisji rolnictwa. To właśnie wtedy odbyło się rozpatrzenie informacji na temat sytuacji na rynku nawozów, które przedstawił wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. Nie minęło dużo czasu a Komisja Europejska wydała decyzję odmowną. Czy tym samym szansa na dopłaty do nawozów 2022 całkowicie przepadła?

Dopłaty i sytuacja na rynku nawozów w 2022 r.

Od pewnego czasu dużym zmartwieniem dla rolników są nie tylko wysokie ceny nawozów, ale także problem z ich dostępnością na rynku krajowym. Według wiceministra Kołakowskiego dostępność nawozów zarówno pod względem ekonomicznym, jak i fizycznym może jeszcze bardziej nasilić się z powodu dalszych drastycznych podwyżek.

Lech Kołakowski podczas posiedzenia sejmowej KRiRW przypomniał, że MRiRW podjęło odpowiednie działania, aby poprawić sytuację na rynku nawozów. Resort rolnictwa zwrócił się m.in. do UOKiK o skontrolowanie tego, czy na rynku nawozów nie prowadzone są nieuczciwe praktyki. Oprócz tego, ministerstwo rolnictwa opracowało projekt rozporządzenia, który pozwala na uruchomienie dopłat do nawozów.

Rolników interesuje jednak najbardziej to kiedy konkretnie dopłaty do nawozów 2022 zostaną uruchomione.


Sprawdź również: Kiedy pomoc suszowa dla rolników? Dowiedz się więcej!


Dopłaty do nawozów 2022 – kiedy? Najnowsze informacje

Informacje w tej kwestii podczas sejmowej komisji rolnictwa przekazała wicedyrektor departamentu budżetu MRiRW, Aleksandra Szelągowska:

Oczekujemy na pozytywną zgodę, konsultacje robocze odbyły się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w ostatni piątek. Udowadnialiśmy, że jednak po pierwsze środki mamy z funduszu covidowego, to nie jest mała kwota. W związku z tym, w tej chwili mam nadzieję, że niebawem będę dla Państwa miała dobrą wiadomość, że decyzja będzie pozytywna.

Wicedyrektor budżetu MRiRW poinformowała także, że na dopłaty do nawozów przeznaczono kwotę wynoszącą 3,9 mld zł w ramach funduszu covidowego.

Jak już wiadomo Komisja Europejska nie zaakceptowała jednak wniosku w sprawie uruchomienia dopłat do nawozów. Zasugerowała natomiast możliwość sfinansowania wsparcia w ramach pomocy de minimis w rolnictwie.

Z tą decyzją nie zgadza się minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który zapowiedział złożenie ponownego wniosku w sprawie dopłat do nawozów, które nie będą przyznawane w ramach pomocy de minimis.

Dopłaty do nawozów 2022 – kiedy? Rolnicy komentują

Jakie jest z kolei zdanie rolników na temat występujących zawirowaniach w kwestii dopłat do nawozów? Dyskusję na ten temat rolnicy prowadzą na forum rolniczym – agrofoto.pl., a także na Twitterze.

Unia pozwoliła na dopłaty do nawozów z puli de minimis a nasz kochany rząd chciał dać jako pomoc kowidową na co Unia się nie zgodziła, to teraz szykują propozycje że to w związku z wojna ale na to też musi się zgodzić Unia tylko zgodnie z przepisami uni każda pomoc krajowa musi być de minimis a w Polsce wolnej puli nie ma – napisał użytkownik o nicku mar353.

Glapa gadał że u nas taki dobrobyt i kasy mamy w opór? A może by tak dodrukować? – dodał użytkownik Andpol.

Czytaj również: Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Źródło: Sejm RP; MRiRW; agrofoto.pl; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 25

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Kliper pisze:

    A pszczelarze i ich pszczoły pomnażają plony rolnikom jak nawozy. Czy też dostanæ pszczoły bony na cukier który podrożał o 100 %.

  2. Luki pisze:

    Dymali,dymają i dymac będą polskiego rolnika na wszystkim co się da zamiast upraw to niech chwast rośnie on nie wymaga nawozów a i suszę mu nie przeszkadzaja

  3. Marek pisze:

    UE się nie zgodziła bo papier na którym rząd przedstawił projekt pewnie miał nie ten odcień? Włochy nie potrafią udokumentować na co wydały 5 mld euro i nikt, żadna unijna komisja nie ma zastrzeżeń. Sojusz niemiecko-ruski popada w desperację i chwyta się wszelkich sposobów by obalić ten rząd, stąd opóźnienia i blokady wszelkich dofinansowań w nadziei że ludziska w PL zaczną podcinać gałąź na której siedzą. Niemcy i Rosjanie mają pełną świadomość tego że jeśli nie uda się teraz obalić w PL rządu, to za 20 lat Niemcy i Rosja przestaną się liczyć na arenie międzynarodowej. Nadchodzi sezon letni więc wkrótce Niemców wspomoże pro rosyjska Agrounia…taki FALSE FLAG.

  4. ANTY- PIS pisze:

    Glapiński na następną kadencję i dodrukuje pieniędzy dla rolników a rolnicy oddadzą to dwukrotnie w dalszej wyższej inflacji . Pis na następną kadencję i będzie rozdawał wydrukowane pieniądze rolnikom , mówiąc jak to dobrze się mamy i pieniędzy w bród . a szczególnie Kowalczyk jak to się dobrze ma polskie rolnictwo . Czy wy nie rozumiecie, czym więcej pustej kasy na rynku tym będzie wyższa inflacja – ale dna jeszcze nieosiągneliśmy

  5. Daszmar pisze:

    Niedawno kupiłem kilka ton saletrzaku data produkcji 21-05-2021,czy już wtedy gaz był drogi ,zarabiają producenci,handlarze a rolnik musi te przekręty finansowac