Dokarmianie dolistne jabłoni magnezem

Magnez jest jednym z podstawowych składników pokarmowych, niezbędnych jabłoniom. Istotne jest dostarczenie optymalnej ilości tego pierwiastka, aby zapewnić im właściwy wzrost i plonowanie. Jak i kiedy stosuje się dokarmianie dolistne jabłoni magnezem?
Spis treści
Nawożenie czy dokarmianie dolistne jabłoni magnezem

Nawożenie dolistne jabłoni magnezem ustala się na podstawie wielkości plonów oraz analiz owoców z poprzedzającego sezonu wegetacyjnego.
W celu zapewnienia optymalnych dawek magnezu jabłoniom w sadach towarowych, należy ustalić potrzeby nawozowe na podstawie przeprowadzonych analiz zasobności gleby w ten pierwiastek. Ponadto dokarmianie dolistne jabłoni magnezem ustala się na podstawie wielkości plonów oraz analizy owoców z poprzedzającego sezonu wegetacyjnego. Niedobór magnezu w podłożu, w przypadku jabłoni objawia się słabszą jakością liści i ograniczeniem procesów fotosyntezy, co prowadzi do gorszego zawiązywania i wzrostu owoców. Występuje najczęściej w najmłodszych sadach jabłoniowych, głównie na glebach lekkich, gdyż jest łatwo wymywany w głąb profilu glebowego. Niedobór magnezu może być związany również z przenawożeniem potasem. Nadmiar magnezu w glebie objawia się ograniczeniem pobierania potasu przez system korzeniowy jabłoni. Stosując nawozy magnezowe sadownik w dużym stopniu zmniejsza ryzyko pojawienia się nekrotycznej plamistości liści u niektórych odmian jabłoni.
Nawożenie magnezem jabłoniowych sadów towarowych
Jabłonie nie wykazują zbyt dużego zapotrzebowania na magnez, jednak jest on makroskładnikiem wpływającym na jakość liści i fotosyntezę.
Jabłonie nie wykazują zbyt dużego zapotrzebowania na magnez, jednak jest on makroskładnikiem wpływającym na jakość liści i fotosyntezę. Ważne jest również zachowanie równowagi w glebie między magnezem, a potasem. Nadmiar jednego z tych pierwiastków powoduje bowiem ograniczenie pobierania drugiego. Magnez jest składnikiem łatwo wypłukiwanym. W przypadku, kiedy nie ma konieczności nawożenia sadów wapniem, wówczas stosuje się magnezowe nawozy siarczanowe. Gdy nie ma potrzeby wapnowania gleby przed posadzeniem jabłoni, mimo to należy uzupełnić magnez. Warto zastosować wtedy nawozy na bazie magnezytu (zawierające do 60% MgO). Magnezyt jest słabiej rozpuszczalny w porównaniu do siarczanów, jednak przed założeniem sadu jabłoniowego można wymieszać go z podłożem. Stosować można również nawozy wieloskładnikowe, które zawierają m.in. magnez.
Nawożenie wapniowo-magnezowe w sadach jabłoniowych
W przypadku, gdy pH gleby w sadzie jabłoniowym jest niższe niż 5,5, a zasobność gleby w magnez jest niedostateczna lub stosunek potasu do magnezu jest zbyt duży, wówczas stosuje się wapno magnezowe. Nawozy wapniowo-magnezowe rozsiewamy najczęściej na całej powierzchni sadu. Jednak w celu ograniczenia kosztów, nawożenie z wykorzystaniem wapnia i magnezu przeprowadzić można tylko w miejscach, w których znajdują się pasy herbicydowe. W tych lokalizacjach odczyn gleby zazwyczaj nie jest niższy, niż 5,5.
Nawozy wapniowo-magnezowe najczęściej stosuje się wczesną wiosną, zanim jeszcze pojawią się pierwsze liście. Nawozy granulowane stosować można również w trakcie sezonu wegetacyjnego w sadach.
Dokarmianie dolistne jabłoni magnezem – termin i dawki
Na jakość jabłek w sadach sadownik może wpłynąć, wykonując nawożenie dolistne już od fazy kwitnienia, aż do okresu przed zbiorami.
Na jakość jabłek w sadach sadownik może wpłynąć, poprzez nawożenie dolistne już od fazy kwitnienia, aż do okresu przed zbiorami. W przypadku, gdy w poprzednim sezonie wegetacyjnym objawy związane z niedoborem magnezu pojawiły się na liściach z krótkopędów tych szczególnie owocujących, a przeprowadzone wyniki analizy podłoża w sadach wskazują na odpowiednią ilość tego pierwiastka, wówczas dokarmianie dolistne jabłoni magnezem nie jest konieczne. W przypadku, kiedy podczas poprzedzającego sezonu wegetacyjnego zaobserwowano objawy niedoboru tego pierwiastka na liściach z długopędów, nawet przy właściwej zawartości magnezu w glebie, stosuje się dokarmianie dolistne jabłoni magnezem.
Drzewa opryskuje się magnezem wiosną, najlepiej trzykrotnie: w fazie różowego pąka, bezpośrednio po zakończeniu kwitnienia oraz 2 tygodnie od czasu, kiedy opadną płatki kwiatowe. Do opryskiwania zastosujmy siarczan magnezu w dawce od 10 do 20 kg/ha lub gotowe nawozy zawierające magnez.
