Dokarmianie makroelementami – optymalizacja plonów ziemniaka
W praktyce ziemniak bardzo często dokarmiany jest dolistnie. W ten sposób można dostarczać makroelementy i mikroelementy. Dokarmianie makroelementami pozwala optymalizować plon, zaś rodzaj dostarczanego składnika zależy od zapotrzebowania.
W poniższym artykule omówiono znaczenie dokarmiania dolistnego ziemniaków najważniejszymi makroelementami. Podano także praktyczne wskazówki, jakie produkty wybrać do dolistnej aplikacji poszczególnych składników pokarmowych.
Spis treści
Dokarmianie makroelementami – jaki nawóz wybrać?
Dolistnie ziemniaki można dokarmiać zarówno makro-, jak i mikroelementami. Na półkach sklepowych można znaleźć wiele nawozów dedykowanych do dolistnego dokarmiania ziemniaków. Duża liczba tych produktów sprawia, że marketing dwoi się i troi, aby dać narzędzia handlowcom do zwiększenia sprzedaży. Producenci ziemniaków powinni jednak zachować czujność i stawiać na nawozy sprawdzone, przebadane, aby zainwestowane pieniądze się zwróciły. Dlatego, zamiast pytać o promocje, należy zapytać o badania. Wynika to z faktu, że różnice w nawozach są znaczne. W związku z tym należy stawiać na produkty, których skuteczność potwierdzają badania.
Dolistne dokarmianie fosforem i potasem
W uprawie ziemniaków dolistnie można stosować praktycznie wszystkie makroelementy. Najczęściej jednak w ten sposób dostarczany jest azot, magnez i siarka. Rzadziej fosfor i potas, choć w asortymencie wielu firm są dobre, potwierdzone badaniami, odżywki zawierające fosfor i potas, które z powodzeniem można dolistnie stosować w uprawie ziemniaka. Obecność na rynku nawozów dolistnych zawierających fosfor i potas wynika z większego zapotrzebowania ziemniaka na te składniki w późniejszych fazach rozwojowych. Jeśli ziemniak będzie miał odpowiednią ilość fosforu w okresie tuberyzacji, proces zawiązywania bulw będzie przebiegał prawidłowo. Dlatego wielu producentów decyduje się na dolistną aplikację fosforu.
Dokarmianie makroelementami – jak podać dolistnie azot?
Często ziemniaki dokarmia się dolistnie azotem. Decydując się na to, producent może wybrać jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze to aplikacja gotowego płynnego nawozu azotowego lub wieloskładnikowego. Drugie rozwiązanie polega na samodzielnym przygotowaniu wodnego roztworu mocznika. W obu przypadkach należy bazować na moczniku, gdyż inne nawozy azotowe często powodują poparzenia liści ziemniaka. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych ziemniaki można dokarmiać 8% roztworem mocznika (na 100 litrów cieczy użytkowej należy dodać 8 kg mocznika).
W sytuacji, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające, jest susza, duży operat słoneczny bądź niska wilgotność powietrza, stężenie roztworu musi być mniejsze, aby nie doszło do poparzenia roślin ziemniaka. W związku z trudnością jednoznacznego stwierdzenia reakcji, rośliny na 8% roztwór, zaleca się zachowanie ostrożności i zmniejszenie stężenia do 6%. Dolistne stosowanie azotu obarczone jest pewnym ryzykiem, dlatego zaleca się, aby aplikację wykonać w dni pochmurne o dużej wilgotności powietrza, a także przy pełnym turgorze liści. Warunki takie występują najczęściej wczesnym rankiem, wieczorem i w nocy. Ziemniaka można dokarmiać dolistnie azotem od 2 do 4 razy.
Więcej informacji na temat nawożenia ziemniaka oraz innych gatunków warzyw zamieszczamy w dziale: warzywa polowe.
Aplikacja dolistna magnezu i siarki
Magnez i siarka to kolejne ważne makroelementy, które można dostarczać ziemniakowi dolistnie. Ich rola jest bardzo ważna. W praktyce makroelementy te dolistnie dostarcza się dzięki aplikacji siedmiowodnego siarczanu magnezu. W ziemniaku zaleca się stosowanie 5% roztworu siedmiowodnego siarczanu magnezu (5 kg siarczanu magnezu rozpuszczone w 100 litrach cieczy użytkowej). Najczęściej dawka cieczy użytkowej na hektar wynosi 200–300 litrów. Oznacza to, że roślinie uprawnej dostarcza się ok. 1,6–2,4 kg MgO i 1,3–1,95 kg S/ha (3,25–4,90 kg SO3). Dolistnie magnez i siarkę należy dostarczać dwukrotnie w trakcie wegetacji.
Czytaj również: Nowe odmiany ziemniaka 2024
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!