Dopłaty do bydła. Takich kwot nie można przegapić!

Dopłaty do bydła ściśle związane są  z datą 15 maja! Dlaczego? Ponieważ jest to data graniczna dla zwierząt, których wiek w tym dniu nie przekracza 24 miesięcy. Oczywiście chodzi tu o rok złożenia wniosku o przyznanie tej płatności.

Niestety rok 2021 nie jest szczególnie przychylny hodowcom bydła mlecznego. Nastąpiły w nim zmiany niekorzystne finansowo, zwłaszcza dla gospodarzy utrzymujących duże stada bydła. Czy zmiana płatności wpłynie na hodowlę krów mlecznych? Jak się będzie kształtować produkcja mleka?

Minister Grzegorz Puda o wsparciu rodzinnych gospodarstw i pieniądzach na rolnictwo! Przeczytaj!

Płatność do bydła 2021

ARiMR rygorystycznie określiła warunki przyznania dopłaty do bydła. Tak więc płatność przysługuje do zwierząt, do których po pierwsze: do dnia złożenia wniosku o przyznanie tych płatności dokonano zgłoszeń wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Po drugie: najpóźniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych płatności spełnia się wymagania w zakresie identyfikacji określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Na dodatek warto pamiętać, że posiadanie zwierząt potwierdza się w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dopłaty do bydła, warunek konieczny

Płatności wypłacana jest, gdy spełniamy tzw. okres przetrzymywania. W okresie tym bydło przebywa w siedzibie stada, co jest warunkiem koniecznym. Może też przebywać w miejscu, którego adres podajemy w oświadczeniu załączonym do wniosku. W przypadku zwierząt zgłoszonych do płatności do bydła, płatności do krów okres ten obejmuje 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności. Uwaga! Na skutek nieprzewidzianych sytuacji w trakcie okresu przetrzymywania możliwe jest zastąpienie zwierząt. Gdyby zaistniała potrzeba zastąpienia zgłoszonej wcześniej sztuki inną, trzeba w terminie 14 dni wejść w posiadanie innego zwierzęcia. Istotne jest to, że nie ma obowiązku zakupu nowego zwierzęcia. Wystarczy zgłosić do biura powiatowego ARiMR zwierzę przebywające do tej pory w gospodarstwie nieobjęte zgłoszeniem do płatności.

Jakie stawki i za ile zwierząt przysługują płatności?

Minimalna liczba zwierząt objęta wnioskiem o przyznanie tej płatności wynosi 3 sztuki w wieku do 24 miesięcy; a płatność przyznaje się maksymalnie do 20 sztuk zwierząt. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o zwierzętach zadeklarowanych do płatności oraz oświadczenie współposiadacza o wyrażeniu zgodny na przyznanie płatności do bydła. Ile wynosi dopłata do bydła? Za 2020 rok dopłaty do bydła wynosiły 326,76 zł/szt. a do krów – 412,11 zł/szt. Gdy rolnik w kolejnym roku posiada ten sam plan poprawy dobrostanu zwierząt, zgłasza przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, do biura powiatowego stosowne oświadczenie.

Dobrostan zwierząt – limity

Limitowanie utrzymywania w gospodarstwie krów mlecznych opiera się na założeniu opłacalności produkcji związanej z ponoszonymi nakładami na poprawienie dobrostanu zwierząt. Zakłada się, że stado stu krów mlecznych nie gwarantuje wystarczającego poziomu dochodowości i zasługuje na większe, 100% wsparcie. Nieco inaczej wygląda sytuacja dofinansowania większych stad. Stado krów od 101 do 150 sztuk otrzymuje wsparcie na poziomie 75% a od 150 do 300 sztuk – 50 %. Co gorsza, hodowla przekraczająca 300 sztuk pozostaje bez dopłat.

Dopłaty do bydła – krowy mleczne

Jeśli ponosimy wydatki na poprawienie dobrostanu zwierząt, a nie są one zbyt duże, to dopłaty do bydła, krów wyglądają całkiem dobrze. I tak:

  • dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach – 595,00 zł;
  • dobrostan krów mamek – 329,00 zł,
  • oraz dobrostan krów mlecznych –wypas – 185,00 zł

ARiMR uprzejmie informuje, że

„w przypadku gdy dane zwierzę z gatunku bydło domowe objęto więcej niż jednym wnioskiem o przyznanie płatności związanej do zwierząt, płatność tę przyznaje się temu rolnikowi, który złożył jako pierwszy wniosek o przyznanie tej płatności do tego zwierzęca i są spełnione pozostałe warunki przyznania tej płatności”. Wniosek wydaje się być prosty: kto pierwszy, ten lepszy.

Ogólnie mówiąc, warto ubiegać się o dopłaty do bydła. W przypadku dobrostanu zwierząt związane to jest z przeprowadzeniem inwestycji, lecz od niej prędzej czy później nie da się uciec.

O zmianach w płatnościach za dobrostan zwierząt można przeczytać w materiale Zmiany w wypełnianiu eWniosku – nie możesz o nich zapomnieć!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 23

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *