Dopłaty do lasu prywatnego – jakie stawki w 2023 r.?

Właściciele lasów znaleźli się w gronie osób, którzy również w 2023 r. otrzymają dopłaty do lasu prywatnego. Dofinansowanie do lasów od bieżącego roku wchodzi w skład Interwencji leśnych i zadrzewieniowych. W przypadku tej interwencji nie zabraknie też zmian w porównaniu do dotacji realizowanych w ramach PROW 2014-2020. 

Rolnicy od 2023 r. realizując Interwencje leśne i zadrzewieniowe będą mogli ubiegać się o wsparcie na zalesienie, a także o premię pielęgnacyjną i zalesieniową. Oprócz tego będzie realizowane wsparcie dla właścicieli lasów, którzy będą mogli otrzymać dopłaty do lasu prywatnego 2023.

Dopłaty do lasu prywatnego – wyższe stawki w 2023 r.

MRiRW planuje od 2023 r. kontynuować działania zalesieniowe na gruntach rolnych, gdzie występuje niska klasa bonitacji. Przez co na takich obszarach prowadzenie działalności rolniczej jest nieopłacalne. Zamiast niej rolnicy mogą zdecydować się na realizację Interwencji leśnych i zadrzewieniowych ubiegając się m.in. o dopłaty do lasu prywatnego, które w 2023 r. mają być wyższe niż w trakcie realizowania PROW 2014-2020.

MRiRW poinformowało, że stawki dopłat do lasów zwiększono średnio o 75%. W tym także zwiększono o około 125% stawkę na inwestycje w lasach prywatnych obejmujące wykonanie cięć pielęgnacyjnych.

Nowe stawki dopłat do lasów prywatnych będą więc wynosić od:

 • około 8000 zł do 22000 zł/ha — w przypadku inwestycji, której celem jest zwiększenie różnorodności biologicznej istniejących lasów. Ich wysokość zależy od rodzaju wspieranych inwestycji, a także ukształtowania terenu oraz rodzaju materiału użytego do zabezpieczenia drzewek przed zniszczeniami,
 • około 1500 zł do 2300 zł/ha — jeżeli inwestycja polega na wykonaniu cięcia pielęgnacyjnego zwiększającego odporność i zdrowotność drzewostanów. Wysokość stawek w tym przypadku zależy od nachylenia terenu.

Dopłaty do lasu ARiMR — pozostałe zmiany

Od 2023 r. zwiększą się nie tylko dopłaty do lasu prywatnego, ale także zostaną wprowadzone inne zmiany takie jak:

 • wydłużenie wieku drzewostanu, który kwalifikuje się do cięć pielęgnacyjnych z 11-20 lat do 11-30 lat,
 • zwiększenie maksymalnej powierzchni, do której można ubiegać się o dopłaty (z 40 ha w całym okresie programowania na 40 ha na rok. Czyli maksymalnie 200 ha w ciągu całego okresu PS 2023-2027),
 • rozszerzenie katalogu osób, które mogą ubiegać się o wsparcie o wspólnoty gruntowe będące posiadaczem zależnym gruntów,
 • poszerzenie rodzajów inwestycji o możliwość zakładania ekotonów na obrzeżach istniejących lasów, które graniczą z gruntem rolnym.

Czytaj również: Dopłaty dla pszczelarzy 2023 — od kiedy i na jakie inwestycje?

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 110

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak rolnicy kupują online?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Lasy prywatne pisze:

  Witam.
  Mam pole w lesie ,i ma 18m szerokosci .
  Czy moge to pole zalesic .
  Calosc pola w lesie to 33ar.
  Pozdrawiam