Dopłaty do nawozów 2022 – kiedy można złożyć wniosek?

Komisja Europejska wyraziła zgodę na dopłaty do nawozów, dzięki temu rolnicy już niedługo otrzymają unijne dofinansowanie do zakupu nawozów. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać wsparcie? Od kiedy można składać wniosek o dopłaty do nawozów 2022 do ARiMR? Sprawdźmy!

Szczegółowe zasady obowiązujące podczas naboru wniosków o dopłaty do nawozów przedstawili premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zgodnie z przekazanymi informacjami wniosek o dopłaty do nawozów 2022 będzie można składać już od 25 kwietnia br. Według premiera M. Morawieckiego to rozwiązanie, czyli dopłaty do nawozów to inwestycja w niższą inflację w przyszłości.

Dopłaty do nawozów 2022 – kto może złożyć wniosek?

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że o dopłaty do nawozów będą mogli ubiegać się rolnicy którzy po pierwsze posiadają numer identyfikacyjny producenta. Ponadto, wsparcie finansowe mogą otrzymać producenci należący do mikroprzedsiębiorstwa, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Pod warunkiem, że zagraża im utrata płynności finansowej z powodu ograniczeń na rynku wprowadzonych przez COVID-19. Jednym z warunków otrzymania dopłaty do nawozów jest także konieczność złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie do zakupu nawozów.

Warto również podkreślić, że dofinansowanie można uzyskać do nawozu zakupionego od 1 września 2021 r. do 15 maja br. Dotyczy to nawozów mineralnych innych, niż wapno nawozowe i wapno zawierające magnez.


Sprawdź również: Wnioski o dopłaty 2022 – nowe informacje od ARiMR. Sprawdź!


Dopłaty do nawozów 2022 – wniosek. Zasady

Wysokość wsparcia udzielonego w ramach dopłat do nawozów nie może przekroczyć iloczynu powierzchni upraw deklarowanej we wniosku o dopłaty. Jednak nie większej, niż 50 ha.

Z kolei, stawki pomocy będą wynosić:

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem traw na GO, a także łąk i pastwisk,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk, a także traw na GO z wyłączeniem powierzchni do której przyznano wsparcie w ramach działania ,,Działanie rolno-środkowskowo-klimatyczne.”

Ponadto, wysokość wsparcia nie może przekroczyć iloczynu liczby ton nawozów mineralnych zakupionych w danym okresie i różnicy średniej ceny za tonę nawozów, a także średniej ceny danego typu nawozu mineralnego.

Wnioski o dopłaty do nawozów w ARiMR

Wniosek o dopłaty do nawozów 2022 należy złożyć do 16 maja 2022 r. w Biurze Powiatowym ARiMR. Do wniosku należy natomiast dołączyć kopie faktur lub ich duplikaty, albo imienne dokumenty księgowe.

Formularz wniosku zostanie udostępniony na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wkrótce – informuje na koniec ARiMR.

Czytaj również: Emerytura rolnicza 2022 bez zaprzestania działalności rolniczej

Źródło: ARiMR; PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 62

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *