Dopłaty do prądu. Na jakie ulgi mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej?

Obciążenie budżetów domowych, zwłaszcza najbiedniejszych obywateli, osiągnęło niebezpieczny pułap. Czy mogą oni liczyć na rekompensatę olbrzymich wzrostów cen energii, gazu, żywności itp.? Okazuje się, że tak. Jedną z nich są dopłaty do prądu.

Pomoc najuboższym rodzinom nie jest niczym nowym i jak wiadomo przejawia się w różnych formach. Od wielu lat dotyczy to również zwrotu kosztów poniesionych za zużycie prądu. Przykładem może być bon energetyczny wprowadzony w 2014 roku.

Dopłaty do prądu – bon energetyczny

Bon energetyczny to nic innego jak rekompensata wzrostów cen energii elektrycznej, przeznaczona dla odbiorców wrażliwych. Aby otrzymać dopłaty do prądu w 2021 trzeba było spełnić łącznie trzy warunki:

 • otrzymywać dodatek mieszkaniowy,
 • być stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym,
 • mieszkać w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Bon energetyczny, krótko mówiąc przysługuje osobom o bardzo niskich dochodach na członka rodziny. Warunkiem jego uzyskania jest złożenie odpowiednich dokumentów w miejscowym urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy. Dopłata do prądu wypłacana jest co miesiąc w wysokości:

 • 12,09 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych,
 • 16,79 zł dla gospodarstw składających się z 2-4 osób,
 • 20,15 zł dla gospodarstw składających się z co najmniej 5 osób.

Bon energetyczny nie jest tym samym co rekompensaty za prąd, które przewidziane są na 2022 rok jako dopłaty. Mają z nich skorzystać najbiedniejsze gospodarstwa domowe, zagrożone ubóstwem energetycznym.

Dopłaty do prądu 2022 – dodatek energetyczny

Oprócz tarczy antyinflacyjnej, czy bonu energetycznego, odbiorca wrażliwy może otrzymać dodatek energetyczny. Przyznaje go wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji.

Przepisy przewidują kryterium dochodowe, które oparte jest o najniższą emeryturę. W 2021 roku wynosi ona 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto. Wspomniany dodatek energetyczny może dostać odbiorca, którego miesięczny dochód nie przekracza 175 proc. najniższej emerytury dla osoby samotnie gospodarującej oraz 125 proc. najniższej emerytury na każdego członka gospodarstwa domowego.

Dodatek osłonowy – co to jest?

Dodatek osłonowy jest jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej, który ma za zadanie finansowego wsparcie obywateli. Dodatkiem osłonowym objętych jest około 4 mln gospodarstw domowych. Dodatek ten razem z obniżką podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię wchodzi w skład wspomnianej tarczy antyinflacyjnej.
Ustawa o dodatku osłonowym weszła w życie 4 stycznia. Będzie on wypłacany w 2022 w dwóch ratach. Wysokość dodatku osłonowego zależy od dwóch czynników, po pierwsze od dochodu, po drugie od źródła ciepła.

Komu przysługuje zniżka za prąd – kto otrzyma dopłaty do prądu?

Dodatek osłonowy jest rekompensatą za rosnące ceny energii, gazu i żywności. Przysługuje on najuboższym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają:

 • 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dopłaty do prądu, gazu i żywności – stawki dopłat

Wysokość dopłat w ramach dodatku zależy od liczby osób w rodzinie i jej dochodu. Biorąc pod uwagę te dwa kryteria przedstawia się to następująco:

 • 400 zł otrzyma jednoosobowe gospodarstwo przy miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 2100 zł,
 • 600 zł otrzyma 2-3 osobowe gospodarstwo, której budżet nie przekracza 1500 zł miesięcznie na osobę,
 • 850 zł uzyska 4-5 osobowe gospodarstwo o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 1500 zł na osobę,
 • 1150 zł dostanie gospodarstwo 6 i więcej osobowe, którego miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę.

Ogrzewasz węglem, dostaniesz więcej

Gospodarstwa zagrożone ubóstwem energetycznym dostaną większy dodatek osłonowy. Krótko mówiąc chodzi tu o gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Przy w/w kryteriach dochodowych dodatek wynosi więc:

 • 500 zł dla  gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
 • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
 • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Wniosek o dopłatę do prądu, gazu i żywności – kiedy i gdzie składać?

Kiedy i gdzie składać wnioski o dopłaty do prądu? Jak już wspomniano Ustawa o dodatku osłonowym weszła w życie 4 stycznia i od tego dnia można składać wnioski „aż” do 31 stycznia 2022r. Wypłaty wsparcia w roku 2022 odbędą się w w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Gospodarstwa, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal mogą ubiegać się o dodatek, jednakże muszą dopełnić formalności do 31 października 2022 r. W tej sytuacji wypłata dodatku osłonowego zostanie zrealizowana w całości do 2 grudnia 2022 r.

Wnioski o dodatek osłonowy składa się we właściwej dla miejsca zamieszkania gminie lub elektronicznie.

Dopłaty do prądu, gazu i żywności – podsumowanie

Podsumowując, każda inicjatywa mająca ograniczyć powiększającą się w zastraszającym tempie biedę jest cenna. Mając to na uwadze warto zapoznać się z możliwościami, które choć trochę ją ograniczą. Dla rodzin, które nie spełniają kryteriów dochodowych jest dobra wiadomość. W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to więc, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.
Dodatek osłonowy nie jest opodatkowany PIT.

Czytaj również:
Dopłata do prądu, czyli jak dotować coś, czego miało nie być?
Dopłaty do węgla. Będzie kolejne wsparcie?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 55

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Tyborska Miroslawa pisze:

  Jeżeli emeryt nie posiada komputera i nie
  ma dostepu do internetu jak ma złożyć wniosek o dodatek osłonowy energetyczny

 2. tadeusz rozel pisze:

  jestem emerytem 73 letnim , mieszkam sam , pod zarwanym dachem z zatkanym kominem , ogrzewam się prądem , ostatni rachunek 700 złotych ,dochód nie przekracza 2000 zł . na co mogę liczyć ?

 3. wyborca pisze:

  Dlaczego informacje o dopłatach nie są spójne. Najpierw informacja o dopłatach na węgiel, złożyłem wniosek w ubiegłym roku i dostałem już w tym roku ponad 600 zł. Obecnie są informacje o dopłatach do prądu, gazu i żywności, więc złożyłem wniosek i okazuje się że wzywają mnie do Ośrodka Pomocy
  Społecznej żeby zamknąć wniosek bo wniosek złożony w ubiegłym roku obejmuje wszystko; Węgiel, prąd, gaz i żywność. To jak to jest że w powyższe informacji jest mowa o składaniu wniosków o dotację do prądu, gazu i żywności. Kto ma tu rację? Podana tu informacja czy Ośrodek Pomocy Społecznej? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie dla mnie tej kwestii.

 4. um pisze:

  palący w tzw. kopciuchach otrzymali po 3000 zł bez względu na dochód, a tam gdzie ludzie dbają o środowisko ogrzewają prądem płacą wysokie kwoty, to ich się dyskryminuje. Aby ci konsumenci energii nie mogli wnieść do sądu pozwu zbiorowego o dyskryminację , to manipuluje się przy konstytucji. Polska handlowała kwotą emisyjną gdzie do tych oszczędności przyczyniły się osoby ogrzewające domy, mieszkania prądem lub gazem i za to trzeba ich ukarać.

 5. Lusia pisze:

  Najpierw nagonka na piece!!! Likwidujcie piece, ekologia!!! Ok. Zlikwidowaliśmy piecr, założyliśmy ogrzewanie elektryczne. Piece akumulacyjne. Wiadomo, nie najtańsze ale dawaliśmy radę!! Teraz wymysl, do 2000 kilowatow premia!!! A co z tymi, takimi jak my!? Miesięcznie zużywamy ok 1300kw. Rachunki oscylowaly ok. 500zl, teraz 1200!!! Chcieliśmy być ekologiczni, teraz karę za to płacimy!!!??? Mamy siedzieć w zimnie!? Co za kraj posrany!? Wstawię piece z powrotem!!! Będę dymić ile wlezie!!!