Dopłata do prądu, czyli jak dotować coś, czego miało nie być?

20 milionów złotych na dopłaty do prądu zaplanował rząd w specjalnie stworzonej rezerwie celowej budżetu na 2022 rok. Jak informuje wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, dopłata do prądu zarezerwowana jest dla odbiorców wrażliwych – czyli dla kogo?

Jeśli wymieniona kwota nie zrobiła pożądanego wrażenia, to teraz uwaga – wiceminister zapewnił, że trwają prace, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel przynajmniej 1,5 mld zł. I kto na tym zyska? Oczywiście wielu odbiorców prądu.

Podwyżki cen prądu i złote myśli wicepremiera

W kontekście planowanej dopłaty do prądu przypomnijmy wypowiedzi ministra aktywów państwowych i wicepremiera Jacka Sasina:

Żaden Polak, indywidualny odbiorca, nie zapłaci więcej za prąd w przyszłości, która jest przed nami – powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w grudniu 2018 r.

Podwyżka cen energii elektrycznej jest nieuchronna, ale za wcześnie spekulować o jej skali – ocenia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Spółki prawa handlowego nie mogą dokładać do swojego biznesu, muszą też inwestować, żeby w przyszłości ceny energii mogły być niższe. Nieuchronna logika jest taka, że ten wzrost musi nastąpić – powiedział wicepremier Sasin dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

-Spółki energetyczne są w dosyć trudnej sytuacji dochodowej, muszą obniżać koszty działalności, żeby skala podwyżek cen energii była jak najniższa – Jacek Sasin na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

W tej sytuacji dopłata do prądu jest nieunikniona?!

A co na to odbiorcy prądu?

Co na to wszystko rolnicy? Przytoczymy kilka wypowiedzi z sieci:

ajwaj
To tylko straszne plotki złych ludzi. Ceny energii dużo spadną.

liczygrosz
Niech jeszcze Sasin powie, że to nie będzie miało wpływu na tą naszą „tymczasową” inflację.

bgiem
Partia Pana Jacka powinna zmienić nazwę na „Podwyżki są nieuchronne”.
Było by i prawiej i sprawiedliwiej w stosunku do wyborców.

xyz
„Żaden Polak, indywidualny odbiorca, nie zapłaci więcej za prąd w przyszłości, która jest przed nami”. Jacek Sasin, 12.2018

neuelukas
Inflacji nie ma, pensje rosną, budżet jest w świetnym stanie, rezerwy złota rosną. Jest super, więc w razie podwyżki prądu Państwo dopłaci…

Dofinansowanie do prądu a odbiorca wrażliwy

Zaplanowana nowelizacja ma za zadanie powiększenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego. Krótko mówiąc, dopłata do prądu jest dla osób nieprzekraczających 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1115 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Rząd rocznie na wsparcie dla odbiorcy wrażliwego chce przeznaczyć kwoty ok. 1,5 mld do 1,7 mld zł. Operacja zaplanowana jest na lata 2022-2031.

Były już minister Michał Kurtyka trafnie skomentował nowelę ustawy.

-Regulacja służy przede wszystkim wdrożeniu instrumentów osłonowych odbiorców energii, niezbędnych w obecnych warunkach dynamicznego wzrostu cen energii. Szacujemy, że dzięki proponowanemu rozwiązaniu liczba beneficjentów dodatków wzrośnie do ok. 2,63 mln gospodarstw domowych, czyli do niemal 20%.

Dopłata do prądu – jakie stawki?

Maksymalne miesięczne kwoty w zależności od wielkości gospodarstwa domowego wyniosą od 26,85 do 73,22 zł. Jak wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej dopłata dla gospodarstwa jednoosobowego wynieść ma 26,85 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że dodatki będą przyznawane na pół roku – w sumie będzie to dawało 161,10 zł.

Natomiast dla gospodarstw dwu- lub trzyosobowych będzie to 40,27 zł miesięcznie, czyli 241,62 zł na pół roku. Z kolei dla rodzin cztero- lub pięcioosobowych – 56,14 zł (336,84 zł na pół roku). W przypadku rodzin złożonych z sześciu osób lub więcej – 73,22 zł miesięcznie co daje 439,32 zł na pół roku.

Bez bonusów ani rusz – dopłaty do rachunków za energię elektryczną

Czy warto być odbiorcą wrażliwym? Jeśli chcesz skorzystać z tzw. niefinansowych mechanizmów wsparcia, to jak najbardziej. Nie tylko dopłata do prądu ma tu znaczenie. Jak informuje resort klimatu i środowiska odbiorca wrażliwy energii elektrycznej/gazu będzie mógł składać do sprzedawcy energii/gazu wnioski. Dotyczą one m.in.:

  • zawarcia umowy ws. zaległych i bieżących należności lub świadczonej usługi obejmującej odroczenie terminu ich płatności,
  • rozłożenia na raty, umorzenia lub odstąpienia od naliczania odsetek za nieterminową zapłatę, a także zawieszenia postępowania egzekucyjnego należności za energię elektryczną/gaz lub świadczone usługi.

Przyszła nowela zakaże także wstrzymania dostaw energii elektrycznej odbiorcy wrażliwemu w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty, w dni uznane ustawowo wolne od pracy.

Dopłata do prądu – podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że bycie odbiorcą wrażliwym nie jest szczytem marzeń przeciętnego człowieka. Z pewnością dopłata do prądu w jakimś sensie jest oczekiwaną rekompensatą. Jednak biorąc pod uwagę wielokrotne zapewnienia wicepremiera Sasina, że nie będzie podwyżek energii odczuwa się jednak dyskomfort.

Natomiast ewenementem na skalę może i światową jest zakaz wstrzymywania dostaw energii m.in. w soboty niedziele i święta. To prawdziwa ulga. Oznacza to że w dni powszechne siedzimy po ciemku a w niedzielę i święta oraz soboty czytamy przy żarówce. Nie przy lampie naftowej! Mówiąc w skrócie – da się żyć.

Czytaj też: Mój Prąd 4.0. Już wkrótce nowa edycja z budżetem 1mld zł!

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Ciągniki rolniczeZobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *