Dopłaty do węgla. Będzie kolejne wsparcie?

Dopłaty do węgla już wystartowały. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego od ponad miesiąca można składać do gmin. Na tym jednak nie kończy się rządowe wsparcie, ponieważ przedstawiciele rządu zapowiadają kolejne dopłaty dla gospodarstw domowych. Oprócz tego ma pojawić się specjalny mechanizm obniżenia ceny węgla. Kto dostanie nowe dopłaty na węgiel i jaka będzie ich wysokość? 

Przypomnijmy, że wnioski o dopłaty do węgla można składać w terminie do 30 listopada 2022 r. do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składające wniosek. Z kolei, wypłata dodatku węglowego nastąpi w ciągu dwóch miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Warto jednak podkreślić, że wypłata dodatku węglowego za wnioski złożone po 30 października 2022 r. nastąpi do dnia 30 grudnia 2022 r. Jak się okazuje niebawem rząd zamierza uruchomić kolejne dopłaty do węgla, jak również mechanizm który umożliwi obniżenie cen węgla.

Komu dopłaty do węgla?

Jak informuje MKiŚ dopłaty do węgla mogą otrzymać gospodarstwa domowe dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza. Źródłem może być również trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa albo piec kaflowy na paliwo stałe. Zasilane węglem kamiennym, brykietem, peletem który zawiera co najmniej 85% węgla kamiennego.

Dopłaty do węgla w wysokości 3 tys. zł trafią do gospodarstw domowych. Pod warunkiem, że dane gospodarstwo domowe dokona zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Wniosek o dopłatę do węgla 2022

Tak jak już wspomnieliśmy wniosek o dopłaty do węgla który jest jednolity dla całego kraju można składać do gmin do 30 listopada br. Wniosek o dodatek węglowy można pobrać na stronie internetowej MKiŚ klikając w podany link – Wniosek o dodatek węglowy. Na podanej stronie internetowej znajduje się także instrukcja: Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy. Można tam znaleźć również informację o podstawowych danych, które należy zamieścić we wniosku.

Kiedy nowe dopłaty do węgla?

Tak jak już wspominaliśmy niebawem pojawią się kolejne dopłaty do węgla. Zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wkrótce pojawi się nowe wsparcie do węgla, a także cały mechanizm obniżenia ceny węgla, o czym poinformowało Polskie Radio 24:

 Celem jest 1999 zł, plus 1000 zł dopłaty, czyli węgiel po 1000 złzapowiedział Jarosław Kaczyński.

Jak podaje PAP do kwestii nowych dopłat do węgla odniósł się również wicepremier Jacek Sasin, który poinformował, że:

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpływ na dalsze obniżenie ceny węgla.

Czytaj również: Płatności bezpośrednie za 2022 r. O ile wyższe stawki dopłat?

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska; PAP; Polskie Radio 24; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 92

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Emretlowany gornik pisze:

  Jeszcze pierwszego nie wyplacili a już dwa nastepne ogłaszają. Czy ten suweren ma choc trochę mozgu. NO CHYBA NIE MA

 2. Grażyna pisze:

  A gdzie dopłaty do gazu ziemnego ?

 3. Dario pisze:

  Ja złożyłem 24 sierpnia i jeszcze nie dostałem

 4. Viola pisze:

  nie tylko węglem ludzie palą a co z ludźmi którzy palą np.pelletem, gaz

 5. Pablo pisze:

  cieszcie się że w ogóle dostaniecie Tusk by nie dał i po temacie