Dopłaty do zakupu nawozów 2023 nie dla każdego

W trwającym naborze wniosków o dopłaty do zakupu nawozów 2023 niektóre wytyczne budzą kontrowersje. Albowiem nie każdy ma szansę na wsparcie z tego tytułu. WIR interweniowała w tej sprawie, a ministerstwo odpowiada. Czy można liczyć na zmiany w przepisach dotyczących dofinansowania zakupu nawozów mineralnych?

Jeszcze tylko przez parę dni trwa nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów 2023. Jest to dofinansowanie zakupu dokonanego w okresie od 16 maja 2022 r. do 15 maja 2023 r. Dotyczy to jednak nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) nabytych od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu nawozami lub sprzedaży nawozów. Co ważniejsze, pomoc należy się rolnikowi, który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich. Gdzie jest haczyk?

Dopłaty do zakupu nawozów 2023 nie dla wszystkich

Przypominamy, że już tylko do 31 lipca trwa nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów 2023.

Jednak okazuje się, że nie każdy ma szansę na takie dofinansowanie. Nie dostaną go producenci rolni, którzy przejęli gospodarstwa rolne od rodziców już po zakupieniu przez nich nawozów.

Problem pojawia się na etapie składania dokumentów. Albowiem o takie wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy w 2023 r. złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich (czyli następcy gospodarstwa). Tymczasem na dokumentach zakupu nawozów widnieją dane poprzedniego użytkownika. A zatem mimo iż nawozy te zostały nabyte na potrzeby tego samego gospodarstwa, które pozostaje w rodzinie, to uzyskanie dopłaty do zakupu nawozów 2023 jest już niemożliwe.

Ten aspekt bardzo niepokoi samorządy rolnicze. W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) zwróciła się do MRiRW z prośbą o pilną interwencję w tej sprawie. Zgłosiła przy tym potrzebę zmiany przepisów, aby jak najwięcej rolników mogło skorzystać z tej formy wsparcia.

Co z dopłatami do nawozów? Czy będą zmiany przepisów?

Odpowiedź MRiRW na pismo WIR jest dość lakoniczna.

Jednym z warunków ubiegania się przez producentów rolnych o pomoc jest udokumentowanie w sposób niebudzący wątpliwości dokonania przez tego producenta, który prowadzi działalność rolniczą, zakupu nawozów w okresie od 16 maja 2022 r. do dnia 15 maja 2023 r., ceny jaką zapłacił producent rolny za nawóz oraz jego ilość. Potwierdzeniem prowadzenia działalności rolniczej na posiadanych gruntach rolnych jest np. złożenie wniosku o płatności bezpośrednie. Wniosek ten zawiera również informację o powierzchni upraw rolnych oraz traw na gruntach ornych, łąk i pastwisk, na których ten producent prowadzi produkcję rolną, która jest niezbędna do udzielenia pomocy — wyjaśnia resort rolnictwa.

Co to de facto oznacza? Odpowiedź nie mówi jednoznacznie, czy dla producentów rolnych przejmujących gospodarstwa możliwe będzie uzyskanie dopłaty do zakupu nawozów 2023. Tym bardziej nie znajdujemy w niej deklaracji wprowadzenia zmian w przepisach.

Źródło: WIR

Czytaj też: Zwrot podatku akcyzowego rolnikom w drugim półroczu 2023

Czytaj również: Jakie dopłaty do nawozów mineralnych 2023?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 37

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Duch pisze:

    A jaki problem xrobic korektę do faktury?