Dopłaty do zakupu nawozu 2022 – nabór wniosków wydłużony!

To już oficjalna wiadomość – wnioski o dopłaty do zakupu nawozu 2022 rolnicy mogą składać do 31 maja 2022 roku. Wsparcie finansowe przysługuje do nawozów zakupionych w terminie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Za wyjątkiem wapna nawozowego, a także wapna nawozowego zawierającego magnez, do którego nie można uzyskać wsparcia. Dowiedz się więcej!

Jak już informowaliśmy, KE wyraziła zgodę na dofinansowanie do zakupu nawozów w 2022 roku w połowie kwietnia br. Dzięki temu producenci rolni mogą starać się o wsparcie finansowe na nawozy zakupione w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

MRiRW oficjalnie potwierdziło już informacje o wydłużeniu terminu składania wniosku o dopłaty do nawozów do 31 maja 2022 r. Przypomnijmy zatem, kto może otrzymać dopłaty do zakupu nawozu w 2022 r. – jakie warunki należy spełnić?

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do zakupu nawozów 2022?

informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że o wsparcie finansowe do nawozów będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy posiadają numer identyfikacyjny producenta. Dodatkowo, dofinansowanie mogą otrzymać producenci rolni będący mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem.

Warunkiem otrzymania dopłat jest zagrożenie utraty płynności finansowej z powodu ograniczeń na rynku spowodowanych przez COVID-19. Kolejnym warunkiem jest konieczność złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie do zakupu nawozów.

Wnioski o dopłaty do nawozu 2022

Wniosek o wsparcie finansowe do nawozów należy złożyć w Biurze Powiatowym ARiMR do 31 maja 2022 r.. Do wniosku należy dołączyć: kopie faktur lub ich duplikaty, bądź imienne dokumenty księgowe dokumentujące zakup nawozów w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r.

Wsparcie udzielane jest według decyzji kierownika biura powiatowego ARiMR ze względu na miejsca zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego na wniosek producenta złożony na formularzu dostępnym na stronie ARiMR.


Przeczytaj również: Wsparcie dla producentów świń 2022 ponownie dostępne – sprawdź!


Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu tego wniosku do biura powiatowego Agencji – poinformowała ARiMR w komunikacie. Jeżeli rolnik złoży wniosek po 31 maja 2022 roku, Agencja nie będzie wszczynać postępowania ws. przyznania wsparcia.

Dopłaty do zakupu nawozu 2022 – 3,9 mld zł wsparcia dla rolników

dofinansowanie do zakupu nawozów 2022

To już oficjalne! Rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie do zakupu nawozów do 31 maja 2022 roku!

fot. Tomasz Kuźdub / agroFakt.pl

Wysokość dofinansowania do nawozów nie może przekroczyć iloczynu powierzchni upraw (nie większej niż 50 ha), którą rolnik zadeklaruje we wniosku. W ramach wsparcia finansowego na nawozy, rolnicy mogą otrzymać:

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk, a także traw na gruntach ornych.

Warto również przypomnieć, że wysokość dopłaty do nawozu 2022 nie może przekroczyć iloczynu liczby ton nawozów mineralnych, które rolnik zakupił w danym okresie i różnicy średniej ceny za tonę nawozów, a także średniej ceny danego typu nawozu mineralnego.

Więcej informacji na temat dofinansowania do nawozów dostępnych jest na stronie internetowej ARiRM.

Czytaj również: Susza w Polsce 2022 – czy zagrożenie rośnie? Sprawdź!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *