Dotacje na wymianę dachu z eternitu dla sadowników

Dotacje na wymianę dachu z eternitu mogą ułatwić sadownikom pozbycie się dużego problemu. Azbest to niebezpieczny dla zdrowia materiał. Włókna azbestu mogą wnikać do płuc i powodować groźne choroby. Warto więc sprawdzić, czy jako sadownicy możemy skorzystać z dotacji na wymianę dachu z azbestem.
Na początek warto przypomnieć, że azbest powinien zniknąć z Polski do 2032 r. Choć był to materiał bardzo popularny i stosowano go do około 3000 różnych wyrobów przemysłowych. Wśród nich najbardziej znane są płyty dachowe, które często widujemy w zabudowaniach gospodarczych.
Według szacunków ekspertów w 2000 r. w Polsce znajdowało się ponad 15 milionów ton wyrobów zawierających azbest. Przy tym większość z nich można było znaleźć na wsiach.
Jeśli więc na budynkach, które posiadamy, znajduje się azbest, najlepiej usunąć go jak najszybciej. Można na ten cel otrzymać dotację.
Spis treści
Jakie choroby może wywołać azbest?
Nie warto zwlekać z wymianą dachu z azbestem, bo azbest jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia. Jego włókna mogą wnikać do organizmu przez nos i usta. Następnie osadzają się w płucach i zostają w nich na zawsze.
Azbest może wywoływać raka płuc, pylicę azbestową, obturacyjne przewlekłe zapalenie oskrzeli, a także międzybłoniaka opłucnej.
Dotacje na wymianę dachu z eternitu
Obecnie sadownicy mają dwie możliwości, aby pozyskać pieniądze na wymianę dachu z azbestu.
- Pierwsza to propozycja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które przekaże pieniądze otrzymane z Unii Europejskiej w ramach KPO.
- Druga to pieniądze, które może zaoferować sadownikowi gmina.
Wymiana dachu z azbestem za pieniądze z KPO
Po pierwsze, sadownicy mogą wziąć udział w naborze, który ruszy 17 października. Można w nim złożyć wniosek o dopłaty do wymiany dachu z azbestu. Nabór trwa tylko do 15 listopada 2022!!!
Pozyskane pieniądze można przeznaczyć na wymianę dachu zawierającego azbest na inne pokrycie, oczywiście bez azbestu. Należy pamiętać, iż maksymalna powierzchnia, jaka może zostać objęta wsparciem to 500 m2.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pieniądze mają pochodzić z Krajowego Programu Odbudowy (KPO). Na razie jednak Polska nie otrzymała pieniędzy z KPO w związku z zastrzeżeniem Komisji Europejskiej dotyczącej praworządności w Polsce.
Ministerstwo jednak uruchomi możliwość składania wniosków. Będzie można je składać przez internet. Co ważne, wniosek o dofinansowanie na zmianę dachu z eternitu należy złożyć w formie elektronicznej. Trzeba to zrobić za pomocą systemu ARiMR – PUE, udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.
Czytaj również: Pieniądze z KPO — jakie nabory o dotacje niebawem ruszą? Sprawdź!
Dotacje na wymianę dachu z eternitu z pomocą gminy
Po drugie, wymiana dachu z eternitem jest też możliwa dzięki „Ogólnopolskiemu programowi finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.
Sadownik, który chce usunąć azbest w swoim gospodarstwa, musi zgłosić się w tym przypadku do urzędu gminy. A jeśli gmina lub powiat zawarły umowę na wsparcie finansowe w zakresie tego programu, sadownik ma szanse na pieniądze.
Należy dodać, iż wszelkie informacje o wymianie dachu z eternitem w ramach tego programu powinny być dostępne na stronie internetowej gminy lub powiatu. Więcej na jego temat można się też dowiedzieć w lokalnych urzędach.
Co ważne, trzeba pamiętać, iż pieniądze na wymianę dachu z eternitem należy w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” wydać do listopada 2023 r. I tutaj rodzi się problem. Jak podała Najwyższa Izba Kontroli, nie uda się w tym czasie zrealizować planów.
Ile kosztuje usuwanie azbestu?
Ostateczny koszt usunięcia azbestu z dachu będzie zależał od kilku czynników. Między innymi od tego, jak ciężkie będą elementy, które należy usunąć. Każda firma indywidualnie wylicza koszty poszczególnych usług.
Jednak jak wyliczył portal AgroFakt.pl, cena demontażu elementów azbestowych i ich wywozu będzie wynosiła 300–350 zł za tonę. Przy czym średnio dach z eternitu ma masę 1,5 do 2,5 t.
Trzeba jednak pamiętać, że samo usunięcie azbestu i wywóz, to nie wszystko. Do kosztów demontażu należy doliczyć jeszcze koszt utylizacji azbestu. Według ustaleń portalu AgroFakt.pl, koszt usunięcia azbestu, transportu i utylizacji będzie wahał się od 900 do 1500 zł za tonę.
Podkreślamy jedna, że ostateczna cena zależy od rodzaju materiału, regionu Polski, w jakim świadczona jest usługa, i szacunków poszczególnych firm zajmujących się usuwaniem azbestu.
Firmy usuwające azbest. Gdzie je znaleźć?
Kiedy szukamy firmy, która mogłaby usunąć azbest w naszych zabudowaniach, warto skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki. Na stronie bazaazbestowa.gov.pl mamy możliwość znalezienia firmy ze swojego regionu, która podejmie się wymiany dachu z eternitem. To witryna, za której pomocą szybko znajdziemy wykwalifikowane firmy zajmujące się usuwaniem azbestu.
Oprócz tego, że możemy wyszukać firmy w konkretnym regionie, możemy również wybrać zakres prac, jakim jesteśmy zainteresowani. Niektórzy sadownicy być może będą chcieli na początku sprawdzić, ile i gdzie znajduje się azbest w ich gospodarstwie. Aby znaleźć firmę zajmującą się identyfikacją i inwentaryzacją azbestu, również można skorzystać z wyszukiwarki.
Dotacje na wymianę dachu z eternitu — podsumowanie
Sadownicy mogą skorzystać z dwóch programów, dzięki którym mają szansę na pozyskanie pieniędzy na wymianę dachu z eternitem. Pierwszy przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Drugi dostępny w gminach.
Warto podjąć się wymiany jak najszybciej, bo azbest jest substancją bardzo szkodliwą. Może powodować poważne choroby.
Źródła: ARiMR, MRiRW, AgroFakt.pl
Czytaj również:
Wymiana pokryć dachowych z eternitu — samodzielnie czy z ekipą?
