Grunty rolne będą wykorzystywane do budowania mieszkań w blokach. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją odpowiednich ustaw.
O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach rolniczych?
• Fundusze na dobrostan zwierząt
• Konkretnie o biogospodarce
• Mieszkania na gruntach rolnych
Fundusze na dobrostan zwierząt
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad skompletowaniem wymogów związanych z uruchomieniem działania Dobrostan zwierząt PROW 2014–2020. Unijne przepisy przewidują takie wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Polska na razie z niego nie korzystała.
Płatności na dobrostan zwierząt w ramach PROW to przede wszystkim rekompensata kosztów związanych z utrzymaniem zwierząt w wyższym standardzie. W szczególności chodzi o:
- dostarczanie wody i pożywienia oraz zapewnianie opieki zgodnie z naturalnymi potrzebami chowu zwierząt;
- warunki przetrzymywania, takie jak większa przestrzeń, pokrycia podłogowe, materiały wzbogacające, naturalne światło;
- dostęp do wybiegu.
Wysokość stawki dofinansowania leży po stronie poszczególnych państw członkowskich UE. Więcej informacji na stronie MRiRW.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Konkretnie o biogospodarce
W ramach Porozumienia Rolniczego powołano Zespół Roboczy ds. Biogospodarki. W spotkaniu inicjującym jego działalność uczestniczyły rozmaite organizacje i związki rolnicze. Ponadto naukowcy, producenci biogazu oraz inni zainteresowani biogospodarką. Przewodniczącym zespołu został Adam Stępień z Krajowej Izby Biopaliw i Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Tematem działalności zespołu będą m.in.:
- Innowacyjne technologie na rzecz poprawy efektywności produkcji rolnej, w tym produkcja innowacyjnych materiałów.
- Utylizacja biomasy, w tym efektywność środowiskowa pod kątem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
- Budowa biogazowni, zwłaszcza małych, kontenerowych do 40 kW.
- Poprawa retencji wody i sorpcji CO2.
- Przegląd tematów badawczych instytutów w zakresie biogospodarki.
Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się na przełomie maja i czerwca.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Mieszkania na gruntach rolnych
W Sejmie odbyło się wczoraj pierwsze czytanie nowelizacji Ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zmodyfikowane zapisy dotyczą m.in. odpłatności za grunty dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Agencji Mienia Wojskowego. Odpłatność ma wynosić 90% ceny rynkowej przekazanych gruntów, a 10% trafi do KZN. Znowelizowany projekt znosi także normowane czynsze. – W granicach administracyjnych miast jest prawie milion hektarów gruntów rolnych – przypominał wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. – Dzięki tym zasobom i dobrej współpracy możemy wspólnie realizować ważną społecznie misję, jaką jest program Mieszkanie Plus. Między innymi dlatego do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wpisaliśmy także cele mieszkaniowe.
W ramach programu Mieszkanie Plus planuje się budowę ponad 113 tys. mieszkań w całym kraju. 700 mieszkań powstanie m.in. na warszawskim Targówku. Grunty na ten cel do KZN przekazał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. – Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w programie, dzięki któremu polskie rodziny będą mogły zdobyć mieszkanie na niespotykanych dotąd, tak korzystnych warunkach – mówił podczas spotkania prasowego z dziennikarzami dyrektor generalny KOWR Grzegorz Pięta. Więcej informacji na stronie MRiRW.
Źródło: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Dodaj komentarz