W działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym szykują się zmiany, które zaakceptował już Komitet Monitorujący PROW. Zmiany mają uwzględniać m.in. wyższe stawki płatności. Pojawią się też nowe wymagania. Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne 2021 – sprawdźmy jakie jeszcze zmiany mogą pojawić się.
Przypomnijmy, że płatności w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego przyznaje się corocznie w ramach 5-letniego zobowiązania. Rolnicy mogą starać się o przyznanie płatności, a także o zwrot kosztów transakcyjnych. Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w 2021 r. uwzględnia kilka zmian, o których wspominamy poniżej.
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne 2021 – wyższe stawki płatności
Stawki płatności mają ulec podwyższeniu. Dotyczy to także płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznej, która będzie wynosić 552 zł/ha. Wcześniejsza kwota wynosiła 486 zł/ha. Podwyższenie stawek płatności obejmie również Pakiet 2. Ochrona gleb i wód.
Nowe kwoty w ramach tego pakietu przedstawiają się następująco:
- 883 zł/ha – dotyczy międzyplonów (wcześniejsza stawka wynosiła 650 zł/ha);
- 644 zł/ha– w przypadku pasów ochronnych na stokach o nachyleniu powyżej 20 proc. (poprzednia stawka wynosiła 450 zł/ha)
Rolnicy mogą również spodziewać się wyższych stawek w przypadku Pakietu 3 – Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych. Aktualna stawka ma wynosić 2031 zł/ha, natomiast wcześniej stawka wynosiła 1964 zł/ha.
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne 2021 obejmuje również zmiany w stawkach w odniesieniu do pozostałych pakietów takich jak:
- Pakiet 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000
- Pakiet 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000
- Pakiet 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie
- Pakiet 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie
Pozostałe zmiany w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym
Jak podano w załączniku do projektów uchwał pozostałe zmiany przewidują m.in:
- zniesienie degresywności w Pakiecie 4 – Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000;
- objęcie wsparciem dodatkowych ras owiec: polskiej owcy górskiej i białogłowej owcy mięsnej, a także dwóch ras kóz: koza kazimierzowska, oraz koza sandomierska w ramach Pakietu 7 – Zachowanie zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
- dopuszczenie mulczowania międzyplonów w Pakiecie 1 – Rolnictwo zrównoważone i Pakiecie 2 – Ochrona wód i gleb;
Oprócz tego, działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne 2021 obejmować będzie nowy Pakiet 8 – Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk, a także wprowadzenie nowego Pakietu 9 – Retencjonowanie wody.
Więcej informacji o planowanych zmianach można znaleźć w Uchwałach podjętych przez Komitet Monitorujący PROW dostępnych na stronie MRiRW – XIII posiedzenie KM PROW 2014-2020 z 16-17.02.2021 r.
Czytaj również: Zmiany w rolnictwie ekologicznym 2021 wraz ze wzrostem płatności
Źródło: MRiRW
Czy wyższe stawki będę tez dla osób które rozpoczęły zobowiązanie w poprzednim sezonie ?
Aktualnie na stronie armir na rok 2021 są podane takie same stawki co dawniej, nie wiem czy to faktycznie nie bedzie obowiązywać od roku 2022.
Tak