Co z dziedziczeniem i darowiznami ziemi?

To jedna z największych wątpliwości związanych z nowym prawem. Nie ustają pytania o to, jak teraz będzie wyglądać dziedziczenie ziemi. Czy będzie można przekazać dzieciom własną ziemię?

Tymi wątpliwościami podzielił się z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi samorząd rolniczy z woj. zachodniopomorskiego. W tej sprawie interweniowała także Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Nadal możliwe będzie przeniesienie własności nieruchomości rolnej np. na rzecz dzieci w drodze umowy darowizny, czy też umowy dożywocia poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nieruchomości rolne będą mogły być nabywane także w drodze dziedziczenia, w tym przez osoby niespełniające kryteriów określonych w definicji rolnika indywidualnego, ale w przypadku dziedziczenia na podstawie testamentu Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo nabycia odziedziczonej nieruchomości, jeżeli spadkobiercą testamentowym będzie osoba nie będąca osobą bliską albo nie będąca rolnikiem indywidualnym.

Nadal możliwe będzie przeniesienie własności nieruchomości rolnej np. na rzecz dzieci w drodze umowy darowizny, czy też umowy dożywocia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oznacza to, że choć zgodnie z ustawą nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być co do zasady tylko rolnicy indywidualni, jednakże ograniczenia te nie będą miały zastosowania w przypadku osób bliskich tj. zstepnych, wstepnych, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, małżonka, osób przysposabiającyhprzysposobionych.

Nie wyobrażam sobie takiego prawa, które pozbawiłoby mnie możliwości rozporządzenia ziemią, która jest moją własnością powiedział nam Mirosław Karasiński, rolnik z woj. łódzkiego. Mam ziemię po ojcu, a on miał po swoim ojcu. Liczę na to, że kiedyś mój syn przejmie gospodarstwo. I to jest dla mnie najważniejsze.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar gurnas pisze:

    Można przekazać dzieciom ziemię, którą się ma w momencie wejścia w życie ustawy. Ale co np. z ziemią, którą się kupi po 30 kwietnia od osoby prywatnej? Czy taką działkę można będzie przekazać dzieciom przed upłynięciem 10 lat? Jeśli nie to sytuacja będzie absurdalna. W życiu każdego gospodarstwa będzie piętnastoletni okres, kiedy nie będzie można dokupić ziemi. Po zakupie działki będzie 10 lat obowiązkowej samodzielnej uprawy, dopiero po tym okresie przepisuje się ziemię na dziecko, ale to dziecko dopiero po pięciu latach staje się rolnikiem indywidualnym w myśl ustawy.