Uwagi KRIR do ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wysłał we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy pismo z uwagami odnośnie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobu Skarbu Państwa. Na co położono nacisk?

Interwencja KRIR ma związek z tym, iż nie wszystkie uwagi rolników odnośnie projektowanej ustawy zostały uwzględnione przy wprowadzaniu poprawek do dokumentu.

Jeszcze w marcu podczas walnego zgromadzenia wyraziliśmy swoje zaniepokojenie odnośnie mającej już niedługo wejść w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomościmówi Paweł Wienconek, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Lista uwag Izby do ustawy jest dość długa:

W dłuższej perspektywie nowe przepisy mogą nieść za sobą duże ryzyko.

Paweł Wienconek, dyrektor biura KPIR

Martwi nas to, że decyzja o sprzedaży bądź zakupie ziemi będzie podejmowana przez 1 osobę. Owszem, podobny model funkcjonuje w innych krajach, ale tam też decyzje są podpierane konsultacjami społecznymi. Tak daleko posunięte środki są nieadekwatne do zagrożenia, jakim miał być wykup polskiej ziemi. W dłuższej perspektywie nowe przepisy mogą nieść za sobą duże ryzykopodkreśla Paweł Wienconek.

KRIR apeluje przede wszystkim o to, by:

  • rolnikowi indywidualnemu, prowadzącemu już gospodarstwo od ponad 5 lat, staż pracy w gospodarstwie zaliczyć na poczet wykształcenia rolniczego;
  • rolnik indywidualny mógł kupować ziemię poza swoją gminą lub gminą sąsiednią;
  • wprowadzić w ww. nowelizowanej ustawie przepis dotyczący możliwości dziedziczenia przez dzieci rolnika siedliska użytkowanego przez rolnika, który oddał ziemię na rzecz Skarbu Państwa za emeryturę w KRUS lub możliwość skorzystania przez takich emerytowanych rolników z prawa zasiedzenia;
  • pomimo że rolnicy rozumieją i akceptują przeznaczanie ziemi na cele religijne (budowa kościołów, cmentarzy itp.) – wieś zawsze bowiem była ostoją polskości, wiary i tradycji – sprzeciwiają się jednak przeznaczaniu dużych areałów ziemi rolniczej na cele niezwiązane z celami religijnymi. Uprawa ziemi powinna być w rękach rolników i nie powinno się ziemi rolnej dla Kościołów i związków wyznaniowych całkowicie wyłączać spod działania ustawy w zakresie obrotu gruntami rolnymi, bez względu na przeznaczenie gruntów.

W każdym z przedstawionych przez nas punktów wyraziliśmy swój niepokój. Większość z nas jest też katolikami. Punkt o przeznaczeniu ziemi na cele religijne niepokoi nas choćby z tego względu, że wśród nowych, założonych związków wyznaniowych mogą znajdować się również sekty. Co wówczas? – pyta Paweł Wienconek.

Najbliższą okazję do tego, by po raz kolejny przedyskutować kwestie związane z ustawą, będą mieli Związkowcy na przełomie maja i czerwca.

Więcej o drodze, jaką pokonała ustawa, możecie przeczytać w artykułach:

  1. Senat przyjął ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi!
  2. Kontrowersyjna ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi
  3. Ustawa przyjęta, wątpliwości pozostały
  4. Ustawa w komisji, PSL protestuje
  5. Jak chronić polską ziemię? Czy ustawa pomoże?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
krzysztofz14
Dobra jutro składam podanie ,kwota podatku mała to może się załapię. zobacz więcej »
spwrp
teraz to już trochę późno, kończy sie pomoc de minimis, chyba ze masz znajomości w gminie i zrobią ci to  ekspresowo, musisz poczekać  na nową kase. https://srpp.minrol.gov.... zobacz więcej »
Gość
Należy niezwłocznie udać się do gminy i napisać podanie do wójta i ulga się należy .Sami z automatu nie dają i tyle.  zobacz więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *