Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wysłał we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy pismo z uwagami odnośnie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobu Skarbu Państwa. Na co położono nacisk?
Interwencja KRIR ma związek z tym, iż nie wszystkie uwagi rolników odnośnie projektowanej ustawy zostały uwzględnione przy wprowadzaniu poprawek do dokumentu.
– Jeszcze w marcu podczas walnego zgromadzenia wyraziliśmy swoje zaniepokojenie odnośnie mającej już niedługo wejść w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości – mówi Paweł Wienconek, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
Lista uwag Izby do ustawy jest dość długa:
W dłuższej perspektywie nowe przepisy mogą nieść za sobą duże ryzyko.
– Martwi nas to, że decyzja o sprzedaży bądź zakupie ziemi będzie podejmowana przez 1 osobę. Owszem, podobny model funkcjonuje w innych krajach, ale tam też decyzje są podpierane konsultacjami społecznymi. Tak daleko posunięte środki są nieadekwatne do zagrożenia, jakim miał być wykup polskiej ziemi. W dłuższej perspektywie nowe przepisy mogą nieść za sobą duże ryzyko – podkreśla Paweł Wienconek.
KRIR apeluje przede wszystkim o to, by:
- rolnikowi indywidualnemu, prowadzącemu już gospodarstwo od ponad 5 lat, staż pracy w gospodarstwie zaliczyć na poczet wykształcenia rolniczego;
- rolnik indywidualny mógł kupować ziemię poza swoją gminą lub gminą sąsiednią;
- wprowadzić w ww. nowelizowanej ustawie przepis dotyczący możliwości dziedziczenia przez dzieci rolnika siedliska użytkowanego przez rolnika, który oddał ziemię na rzecz Skarbu Państwa za emeryturę w KRUS lub możliwość skorzystania przez takich emerytowanych rolników z prawa zasiedzenia;
- pomimo że rolnicy rozumieją i akceptują przeznaczanie ziemi na cele religijne (budowa kościołów, cmentarzy itp.) – wieś zawsze bowiem była ostoją polskości, wiary i tradycji – sprzeciwiają się jednak przeznaczaniu dużych areałów ziemi rolniczej na cele niezwiązane z celami religijnymi. Uprawa ziemi powinna być w rękach rolników i nie powinno się ziemi rolnej dla Kościołów i związków wyznaniowych całkowicie wyłączać spod działania ustawy w zakresie obrotu gruntami rolnymi, bez względu na przeznaczenie gruntów.
– W każdym z przedstawionych przez nas punktów wyraziliśmy swój niepokój. Większość z nas jest też katolikami. Punkt o przeznaczeniu ziemi na cele religijne niepokoi nas choćby z tego względu, że wśród nowych, założonych związków wyznaniowych mogą znajdować się również sekty. Co wówczas? – pyta Paweł Wienconek.
Najbliższą okazję do tego, by po raz kolejny przedyskutować kwestie związane z ustawą, będą mieli Związkowcy na przełomie maja i czerwca.
Więcej o drodze, jaką pokonała ustawa, możecie przeczytać w artykułach:
- Senat przyjął ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi!
- Kontrowersyjna ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi
- Ustawa przyjęta, wątpliwości pozostały
- Ustawa w komisji, PSL protestuje
- Jak chronić polską ziemię? Czy ustawa pomoże?
Z forum

Powiązany temat:Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?
krzysztofz14
Dobra jutro składam podanie ,kwota podatku mała to może się załapię.
zobacz więcej »spwrp
teraz to już trochę późno, kończy sie pomoc de minimis, chyba ze masz znajomości w gminie i zrobią ci to ekspresowo, musisz poczekać na nową kase. https://srpp.minrol.gov....
zobacz więcej »ogarek
Należy niezwłocznie udać się do gminy i napisać podanie do wójta i ulga się należy .Sami z automatu nie dają i tyle.
zobacz więcej »
Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?
krzysztofz14
zobacz więcej »
spwrp
zobacz więcej »
ogarek
zobacz więcej »
Zobacz pozostałe wpisy
Dodaj komentarz