Dzierżawa gruntów przez młodych rolników – będą zmiany w przetargach?

Procedury dotyczące przetargów na dzierżawę nieruchomości rolnych KOWR do zmiany? Zdaniem KRIR obowiązujące przepisy nie działają, gdyż młodzi rolnicy nie są w stanie spełnić określonych wymogów. Samorząd rolniczy zwrócił się z tym problemem do MRiRW – co odpowiedział resort? Czy dzierżawa gruntów przez młodych rolników będzie odbywać się na nowych zasadach?

Zarząd KRIR jeszcze w kwietniu 2021 roku skierowała pismo do MRiRW w którym zaproponował zmianę zasad przetargów ograniczonych organizowanych przez KOWR. Proponowanie zmiany mają na celu stworzenie mechanizmu preferencji dla młodych rolników posiadających zaświadczenie z ARiMR. Czy zasady dzierżawy gruntów przez młodych rolników mogą ulec zmianie? Sprawdźmy!

Przeczytaj również: Dopłaty po śmierci rolnika – komu przysługują?

Dzierżawa gruntów przez młodych rolników – konieczna zmiana procedur

KRIR w piśmie do MRiRW podkreśla, że młodym rolnikom jest trudniej spełnić wymagania po wygraniu przetargu. W związku z tym, należy wprowadzić zmiany w procedurach:

,,Młody rolnik przystępując i wygrywając przetarg nie może spełniać wymogów podstawowych zawartych w umowie z ARiMR, gdzie przez okres od 5 do 10 lat musi wykazać rozwój gospodarstwa. Dlatego należałoby odpowiednio zmienić przepisy.”

Co na to MRiRW? Czy jest więc szansa na wprowadzenie zmian w przepisach?

Przetargi na dzierżawę gruntów rolnych – co dalej?

Resort rolnictwa odpowiadając na pismo KRIR przyznaje, że dzierżawa gruntów przez młodych rolników może okazać się ograniczona. Rolnicy muszą jednak mieć na uwadze to, że przedłużanie umowy z różnych przyczyn nie jest możliwe. KOWR nie ma możliwości weryfikacji czy ,,młody rolnik” biorący udział w przetargu chce skorzystać z określonego programu finansowanego przez ARiMR.

Pomimo tego resort rolnictwa zapewnia, że przeanalizuje przedstawione postulaty i podda je ocenie pod kątem zgodności z celami WPR.

Ponadto, jednocześnie MRiRW podkreśla, że szef resortu rolnictwa dużą uwagę przywiązuje do wymiany pokoleniowej. W związku z tym, dzierżawa gruntów przez młodych rolników i wszystkie postulaty z tym związane zostaną poddane analizie:

,,Szczególną wagę Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przywiązuje zaś do wypracowania rozwiązań, które ułatwiają dokonywanie zmiany pokoleniowej w polskim rolnictwie, tak aby mogło ono sprostać międzynarodowej konkurencji oraz stanowić bazę do zaopatrzenia ludności w zdrową i wysokiej jakości żywność. Wszystkie te postulaty są brane pod uwagę, rozważana jest ich zasadność oraz zostają one poddawane szerokim konsultacjom z innymi zainteresowanymi organizacjami społeczno-zawodowymi rolników przy dokonywaniu zmian w przepisach obowiązującego prawa.

Czytaj również: Programy dla rolników ogłoszone przez premiera i ministra rolnictwa

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 28

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Jacek pisze:

    W pomorskim przetargi na każdą ziemie z chetnymi po 40 osób na działkę. Ceny masakrycznie wysokie i nikt z tym nic nie robi. Ja jako młody rolnik mam 23 ha swoich gruntów i nie jestem w stanie dzierżawic po co nie 2800 zł/ha w KOWR.