Emerytury i renty z KRUS. Ile pieniędzy dostają rolnicy? Sprawdź!

Ile wynosi emerytura i renta z KRUS? Jakie są kwoty świadczeń z KRUS? Te i inne informacje podał GUS publikując dane odnoszące się zarówno do kwoty emerytury jak i renty z KRUS za 2020 r. O ile niższe są więc emerytura i renta rolnicza? Sprawdźmy!

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące emerytur i rent rolniczych pobieranych w 2020 r. Z powyższych informacji dowiadujemy się, jakie są wysokości świadczeń, a także kto otrzymuje najwyższe kwoty emerytury i renty z KRUS.

Emerytury i renty z KRUS – najwyższe emerytury w woj. śląskim

Z opracowania opublikowanego przez GUS ,,Emerytury i renty w 2020 r.”, wynika, że na emerytury KRUS przeznaczono łączną kwotę wynoszącą 14 175,9 mln zł. Powyższa kwota jest więc wyższa o 2,4% w stosunku do 2019 r. Najwyższe kwoty emerytur wypłacono w woj. śląskim (1581,93 zł), a w ośmiu województwach świadczenie emerytalne nie przekraczało przeciętnej dla kraju. Najniższe świadczenie odnotowano w woj. mazowieckim (1349,87 zł).

Przeciętna miesięczna emerytura z KRUS była równa 1383,58 zł, co oznacza, że wzrosła o 6 proc. w porównaniu z 2019 r.

Renta z KRUS – ile wynosi?

GUS podał nie tylko kwoty obowiązujące w przypadku emerytury KRUS, ale także renty z tytułu niezdolności do pracy.

Na to świadczenie z KRUS najwięcej środków przeznaczono w woj. lubelskim – 367,9 mln zł (+4,7 proc.). Natomiast najmniej w woj. opolskim – 36,0 mln zł (+2,3%). Jak informuje GUS, przeciętna miesięczna renta z tytułu niezdolności do pracy z KRUS wynosiła 1256,67 zł, co wskazuje na wzrost o 8,2 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Oprócz renty z tytułu niezdolności do pracy KRUS przyznaje rolnikom rentę rodzinną. Przeznaczono na nią najwięcej środków w 2020 r. w woj. mazowieckim (141,4 mln zł). Najmniej natomiast środków na to świadczenie przekazano w woj. lubuskim – 12,3 mln zł.

Zgodnie z danymi GUS, przeciętna renta rodzinna z KRUS w 2020 r. kształtowała się na poziomie 1765,22 zł. Oznacza to że była ona wyższa o 9,4 proc. w porównaniu z 2019 r. Najwyższe przeciętne renty rodzinne odnotowano w woj. kujawisko – pomorskim (1996,10 zł), a najniższą w woj. śląskim (1614,75 zł).

Przeczytaj również: Cennik skupu zbóż – historyczne maksima

Emerytury i renty z KRUS vs. ZUS

Na koniec warto dodać dla porównania, że przeciętna miesięczna emerytura w 2020 r. z ZUS wynosiła 2474,54 zł. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 5,2 proc. Z tego wynika, że emerytury rolnicze z KRUS są o ponad 1000 zł niższe od emerytur z ZUS.

Przeczytaj również: KRUS. Nowe kwoty przychodu – sprawdź!

Źródło: GUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 285

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Lucjan pisze:

  Wystarczy żeby rolnicy zaczęli płacić prawdziwe składki na emeryturę

 2. Avatar Romek pisze:

  Lucjan nie zabardzo jestes w temacie wielkosci składek

 3. Avatar Romek pisze:

  Lucjan biez sie za rolę i plać małe składki

 4. Avatar Iwo pisze:

  Płacę 10 razy większą składkę, a tylko 2 razy mam większą emeryturę, ale tego już nie dodał, a rolnik i tak 90 procent emerytury ma dokładane z moich podatków

 5. Avatar Jerzy pisze:

  Proszę porównać emerytury osób prowadzących działalność gospodarczą (składki w ZUS ok. 1500zl m-nie , a emerytura 1250zl) i rolników ( składki w KRUS ok.150zl m-nie, a emerytura 1350zl) , a nie umów o pracę . Nie widzę tu żadnej proporcjonalnej sprawiedliwości. Czy nikt w rzadzie tego nie widzi ?

 6. Avatar Rolnik niewolnik pisze:

  Rolnik płaci ile mu każą zato pracuje dwukrotnie jak nie więcej to powinien mieć dochody ogromne a niema kto zatem okrada rolników ?czas aby kąsumęci zaczęli kupować prosto od rolnika a nie w marketach niemckich czy portugalski

 7. Avatar Justyna pisze:

  Jestem rolnikiem, pracuje siedem dni w tygodniu, w każdy weekend i święto. Dzięki temu w sklepach są dostępne na okrągło i świeże produkty mleczne. Jezeli samemu się nie odkłada na emeryturę to perspektywy wyglądają marnie, ledwo na przeżycie, a co dopiero mowa o leczeniu :/
  Szczerze powiedziawszy przy tych cenach jak byśmy mieli płacić ZUS to nie dalibyśmy rady. Pewnie produkty mleczne bardzo by zdrożały, żebyśmy zarobili na ten ZUS – litr mleka ok 5-6 zł, masło 10-12 zł, naprawdę do tego to wszystko zmierza? Kogo będzie na to stać byle dopiec rolnikowi?

 8. Avatar Polak pisze:

  No i co ? , tak są za wysokie w stosunku do opłacanej składki KRUS

 9. Avatar Xyz pisze:

  Iwo mylisz się że pracujesz na rolników. Taka jest prawda że to rolnik pracuje na ciebie. Nie przeżyłbyś bez jedzenia. To, że przykładowo ceny mięsa są wysokie nie znaczy że rolnik z tego dużo dostaje. Nawet czasem sam musi dokładać. Rolnik nawet nie ma urlopu i musi pracować cały dzień. Więc to ile dostaje renty lub emerytury to bardzo mało za tą pracę. Ale nikt się tym nie przejmuje. Wszyscy traktują rolnika jak kogoś gorszego, ale to on odwala największą pracę

 10. Avatar Piotr pisze:

  Emerytura dla samotnego rolnika powinna wynosić 2,5 tys.

 11. Avatar Krus pisze:

  Ja płaciłam składki 17 lat i dostałam 200 dodatku do zus

 12. Avatar Janoko pisze:

  A ile płacili ? Grosze na składki a chcą tysiące co miesiac

 13. Avatar Wiesiek pisze:

  Chciałbym się zapytać tych wszystkich którzy piszą że rolnicy płacą niskie składki jakie ponoszą koszty idąc do pracy oprócz kosztów dojazdu,odpowiem żadne.A teraz napiszę jakie koszty ponosi rolnik(w moim przypadku zajmującym się uprawą warzyw),koszt nasion, nawozów, środków ochrony roślin, opał przy produkcji rozsady, folia na tunele, opakowania, paliwa,robocizna najętych ludzi , ewentualne naprawy maszyn i inne.A teraz co otrzymuje za wyprodukowane warzywa otóż ceny brutto od 300 do 500%nizsze od cen które są później w markecie i tak jak jeden pan napisał za pracę 7dni w tygodniu. A napiszę o sobie, jestem po dwóch operacjach kręgosłupa i mam poważnie problemy ze stawami kolanowymi ,dwa lata temu dostałem rentę na dwa lata w kwocie 732,20zł miesięcznie (pomniejszona bo nie pozbyłem się gospodarstwa),a dwa dni temu dostałem decyzję o kolejnej obniżce renty do kwoty 431,31zł.I co wy na to wy wszyscy którzy piszecie że rolnikowi się nie należy więcej bo płaci prawie zerowe składki.Czy ktoś chce się ze mną zamienić, jeżeli tak to się bardzo chętnie zamienię.To tyle z mojej strony . Pozdrawiam

 14. Avatar Bebe pisze:

  Macie dotacje z ARMIR. Niezależnie czy płacicie czy nie przez 3 lata macie dofinansowanie z tytułu urodzenia dziecka. Powyżej hektara przeliczeniowego możecie pracować na umowę zlecenie i płacić KRUS. Składka kwartalna to tylko 429 zł – kwartalna!!! Jak prowadzicie działalność gosp. Warunki są min 3 lata w krusie bez przerwy pow. Hektara i nie przekraczać kwoty granicznej to wtedy o 303 zł kwartalnie więcej do zapłaty. Macie tylko 25 lat w gosp i jak osiągnięcie wiek emerytalny możecie ubiegać się o emeryturę….no bez jaj

 15. Avatar Marian pisze:

  Te wszystkie kwoty które podaje GUS to nieprawda to klamsrwoja dostaje od lat 1170 zł emerytury i nic mi nie wzrosło od lat

 16. Avatar Endi. pisze:

  Jeśli Składki Rolników wzrosną o 100% to ceny żywności Też wzrosną o 100% Czyli Chlebek 10zł masełko 15zł kiełbaska 50 zł marchewka 10zł pietruszka 20zł Ziemniaki 10zł mowa o cenach za Kilogram a jeśli składki Rolników wzrosną o 200% To ceny w sklepach wzrosną o 200% !!!!!!! Jeśli Miastowe tego chcą to proszę Bardzo !!!!!! Chlebek 15zł masełko 2Ozł mleko 10zł szyneczka 100zł marchewka 15zł pietruszka 30zł jeśli tego chcą Miastowe to proszę Bardzo !!!!

 17. Avatar Rolniczek pisze:

  Bebe skąd masz takie stawki?
  Ja prowadzę również działalność gospodarczą na KRUS-ie i nigdy tak niskiej stawki co podajesz nie miałem. Prowadząc działalność płacisz kilka stówek więcej plus opłaty do skarbówki od dochodów.
  Pracujesz od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych a w okresie żniw nocnych. Praca na roli nie jest lekka praca i tak jak wszyscy piszą trzeba nie raz dużo dołożyć a czasem i jeszcze więcej bo np komuś się wymyśliło obniżyć ceny bydła, żywca, warzyw czy innych produktów rolnych. Jak myślisz jak wychodzisz na tym skoro koszty upraw czy chodowli zwierząt wychodzą drożej od tego co za to weźmiesz? Pomyśl ile ty masz wolnego i zgadnij ile rolnik. Podpowiem ci że rolnik ma zero. Widziałeś rolnika żeby dla kilku dni urlopu przywiązał psa do drzewa w lesie? A ludzi wykonujących inne zawody? Rolnik to co robi robi z pasją i sercem i nie zostawi gospodarstwa na kilka dni bez opieki. Zgadnę że ci co piszą brednie anty rolnicze nawet nie wiedzą jak wygląda taka praca. Myślą że to tylko chodzenie z koszykiem i jazda ciągnikiem. Zobaczcie kto zdrowotnie odnosi najwięcej urazów przy pracy.
  Ja wiem że lepiej iść do biura na 8 godzin, w tym przerwa na kawę że o uprzykrzaniu życia innym ludziom nie wspomnę bo przecież pracuje w biurze więc mi wolno. Gdyby rolnicy nagle przestali oddawać produkty to skąd by było jedzenie? Przecież wszystko co jest jest z produktów rolnych.
  Więc serio myślicie że rolnicy dostają duże emerytury za to co robią?

 18. Avatar rolniczka pisze:

  O czym wy z zus macie pojecie za co rolnik płaci ja produkując pod tunelami foliowymi mam do opłacenia co mies podatek dochodowy plus podatek zdrowotny plus krus jest to ok 1000 mies , w tunelach teraz musi być pow 20 stopni aby pomidor dojrzewał na rynku podawany po 7zł i wielkie pretensje co tak drogo ( tylko ciekawe czy w domu mają tak ciepło) więc w pi..u wyłączylismy piec bo opał nas zżera, w grudniu początek sezonu nasiona, folie ,nawozy , opał najpierw trza z 100tyś aby ruszyć a czy sie zbierze nie wiem czy przyjdzie zaraza czy wichura wszystko zerwie, Pracuje 16 godz dziennie ja kobieta nie mam czasu dziecka zabrac na wakacje zrealizować BON. pilnujesz pomp, musisz byc dyspozycyjny, rachunek za prąd 3000 , woda jeszcze więcej, i podsumowując wielki znak zapytania jak zacząc sezon czy zapłcicie w maju 20złza kg pomidora? 12zł za kg ogórka i to są koszty produkcji.czy jest sens produkować? WKOŃCU MADE IN CHINA wam lepiej smakuje.

 19. Avatar Jolka pisze:

  Bebe, bardzo trafny Nick, rozumek i myślenie rzeczywiście zatrzymało ci się na etapie brzdąca…..

 20. Avatar Grymas pisze:

  Panie… Jak rolonyc zaczną pracować jak przedsiębiorcy na się to pana chleb będzie kosztować po 15 PLN. Jedna ważna opcja. Jakby nie ZUS i KRUS zostali zdelegalizowanie każdy by odżył i nikomu by nie brakowało

 21. Avatar Rupert pisze:

  KRUS DO LIKWIDACJI. Wpływ ze składek do KRUS mamy na poziomie 2 mld rocznie. Jednak wypłata świadczeń przewyższa juz 20 mld rocznie. Do tego utrzymanie KRUS-u to kolejny miliard. I kto za to płaci. No my podatnicy. Więc KRUS DO LIKWIDACJI, a rolnicy niech płacą składki jak przedsiębiorcy.

 22. Avatar Maria pisze:

  Tych wszystkich co twierdzą że rolnik wszędzie ma takie foory zapraszamy na wieś ale do roboty a nie po gotowe warzywka, jajeczka itp.Tutaj nic nie jest zależne od ludzi tylko od warunków pogodowych. Przychodzi mróz wymarznie, przychodzi susza nie masz nic, przychodzi Słota nie masz nic. Tutaj nie ma że idziesz na 7.00 do 15.00 i czy się robi, nie robi to kasa na koncie na koniec m-ca jest. Kto twierdzi że na wsi dobrze, bezstresowo to dawać na wieś

 23. Avatar Jacek kujawy pisze:

  Niech ci co narzekają na niski KRUS rolników przelicza że rolnik na chorobowym dostaje 10 zł na dzień i musi chorować miesiąc żeby wogole coś dostac po drugie ile musiały by wzrosnąć ceny żywności aby rolnicy płacili normalny ZUS kolejna sprawa to dochód rolników uprawie zboża w dobrym roku to 2000 plus pseudo dopłaty 900zldo 1 ha więc przeliczcie jakie średnia wielkość gospodarstw w Polsce i wyjdzie wam ile rolnicy zarabiają ps zapomniałem o amortyzacji sprzętu więc ci co nie mają pojęcia o polskiej wsi zamilkna

 24. Avatar Jacek kujawy pisze:

  I potem za te marne grosze utrzymaj na wsi rodzinę opłaca rachunki. Pamiętajcie teraz za dzieciaki na wsi mają ograniczony dostęp do rozrywki zajęć pozalekcyjnych a poza tym muszą pomagać rodzica w pracy w wolnych chwilach a ta w gospodarstwie jest zawsze!!!!!!!!?!?pozdro dla wszystkich oburzonych niedowiarkow

 25. Avatar Gattina pisze:

  Dobrze jest dodatkowo na emeryturę odkładać, młode pokolenie ma teraz taka szanse w ppk. To dobry program,sprawdził sie w wielu krajach, więc i u nas się sprawdzi.