Ile wynosi emerytura z KRUS? Sprawdź wysokość świadczeń!

Marzec jest miesiącem wzmożonej aktywności rolników. To czas nawożenia, pora na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie i aplikacji na wsparcie z programów PROW. Rolnikom – seniorom marzec kojarzy się z waloryzacją świadczeń! Niejeden nestor sprawdza, ile wynosi emerytura z KRUS?

Z pewnością każdy rolnik – emeryt czeka na moment waloryzacji swojej emerytury. Nawiasem mówiąc waloryzacja emerytur i rent rolniczych polega na pomnożeniu zwaloryzowanej kwoty emerytury podstawowej przez indywidualne wskaźniki wymiaru świadczenia. Ile wynosi więc emerytura z KRUS? Sprawdźmy!

Ile wynosi emerytura z KRUS od 1 marca?

Faktem jest że emerytury i renty rolnicze od 1 marca zostały zrewaloryzowane. Prezes KRUS ogłosił, że kwota rolniczej emerytury podstawowej od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1.084 zł 58 gr. To wzrost o 7%. Ogólnie rzecz biorąc waloryzację przeprowadza się zgodnie z art. 48a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266 ze zm.).

Co ważniejsze jeśli świadczenie ustalone w sposób określony powyżej, będzie niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca 2022 r. 1.338,44 zł) – zostanie z urzędu podwyższone do kwoty 1.338,44 zł. Ostatecznie szacuje się, że waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2022 r. obejmuje około 1,02 mln emerytów i rencistów.

Nie dla wszystkich emerytów podwyżki!

Należy pamiętać że nie wszystkie emerytury osiągają wspomnianą wartość. Jak informuje Kasa do kwoty 1.338,44 zł nie zostaną podwyższone:

 • tzw. wcześniejsze emerytury rolnicze,
 • świadczenia, których wypłata została zawieszona stosownie do art. 28 lub 34 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z tytułu zatrudnienia,
 • emerytura i renta z ubezpieczenia pobierane są w zbiegu z emeryturą lub rentą innego ubezpieczenia społecznego. Jeżeli suma tych świadczeń przekracza kwotę najniższej emerytury pracowniczej (dotyczy również pobierania jednocześnie emerytur z ZUS i KRUS). Za wyjątkiem renty rodzinnej wypłacanej w zbiegu z rentą socjalną,
 • emerytury i renty wypłacane w wysokości pro-rata.

Ile wynosi emerytura z KRUS a ile świadczenia?

Wraz ze wzrostem emerytury rolniczej podwyższa się wartości innych składników przysługujących do emerytur oraz rent.
Nowe kwoty dodatków przedstawiają się następująco:

 • pielęgnacyjny – 256 zł 44 gr,
 • dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – 384 zł 66 gr,
 • kombatancki – 256 zł 44 gr,
 • za tajne nauczanie – 256 zł 44 gr,
 • kompensacyjny – 38 zł 47 gr,
 • pieniężny dla inwalidy wojennego – 981 zł 81 gr.
 • dla sieroty zupełnej – 481 zł 97 gr.

Oprócz tego, wypłaca się zrewaloryzowane świadczenia pieniężne przysługujące:

 • byłym żołnierzom górnikom – 256 zł 44 gr,
 • osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR – max 256 zł 44 gr,
 • a także jako ryczałt energetyczny – 192 zł 58 gr.

Ważne:
Decyzje o podwyższeniu świadczeń od 1 marca 2022 r. (czyli tzw. waloryzacyjne) emeryci otrzymają w kwietniu br. wraz z decyzjami dot. przyznania dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Ile wynosi emerytura z KRUS? Podsumowanie

W uzasadnieniu tegorocznej waloryzacji informuje się seniorów, że: wprowadzono ją, by emeryci i renciści nie tracili na podwyżkach cen (np. energii, czy gazu). To oczywiście bardzo szlachetna decyzja. Ciekawe, co tak naprawdę o nowych stawkach emerytur myślą rolnicy?
Chcąc być obiektywnym przypominamy, że w zeszłym roku kwota rolniczej emerytury podstawowej od dnia 1 marca 2021 r. wynosiła 1.013 zł 63 gr (wzrost o 4,24%).

Czytaj również: https://www.agrofakt.pl/waloryzacja-emerytur-rolniczych-w-2023-r/

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 209

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. To zart pisze:

  Waloryzacja emerytury to maksimum 20 zł. To hańba i pogardą dla rolników

 2. Jogo pisze:

  To jest śmieszne co to jest za emerytura na co to ma wystarczyc to nawet na skromne życie nie starcza a gdzie leki wstyd żeby rolnik dostawał takie grosze naprawdę wstyd

 3. Krynia pisze:

  Podwyżka całe siedem złotych. Starczy na bochenek chleba , mortadelę i jedna pasztetowej z biedronki .

 4. rolnik pisze:

  Mialem1255 a w marcu dostałem 1268zl emerytury .czyli waloryzacja 1 % a nie 7 %.TO JEST OSZUSTWO W BIAŁY DZIEŃ.

 5. Ewa pisze:

  Ta ręta to kpina . Człowiek ciężko pracuje całe życie by dostać rentę, która nie wiadomo na co wydać czy na leki i już nie starczy na opłaty. Wstyd i hańba. Powiedzmy sobie szczerze, że jest coraz mniej młodych , którzy by chcieli pracować przy bydle lub świniach. Ja osobiście wolałabym więcej płacić na ubezpieczenie i mieć godną ręte , a nie żeby rodzina cię utrzymywała.

 6. Waloryzacja emerytur zus I krus pisze:

  Waloryzacja po Polsku 7%.Emerytura z ZUS 1000zl =70zl,2000=140zl około.KRUS emerytura1186 7%=17,50 po waloryzacji 1204 z groszami.Emerytury jednakowe w krusie a waloryzacja kwotowo każdy ma inną.Realnie nie 7%tylko1,5% Obywatele mają być trakowani jednakowo względem prawa tzn.jak jedni realnie 7% to wszyscy.Rolnk miał ****** i dalej je dostaje w stosunku do innych tak rządzą taki zgotowali los rolnikom banda oszustów po prostu wstyd wszyscy wią ale nikt tym się nie przejmuje byle oni mają

 7. Andrzej Straszewski pisze:

  KRUS to złodzieje moja podwyżka netto z kwoty 1194 zł w lutym wyniosła 1214 zł.w marcu czyli o ile potrafię liczyć to otrzymalem niecałe 2% więcej.
  PiS to oszuści i złodzieje
  *****PiS Kaczyńskiego Morawieckiego i cała ta bandę

 8. Andrzej z Wielkopolski pisze:

  Jedno oszustwo ja reworyzacji marcowej dostałem na rękę 1,8% to jest 21 zł. A Pani z KRUS nie potrafiła wytłumaczyć, chociaż ZUS
  w tym przypadku wypłacił 7% to jest ok.83zł skąd taka różnica? dlaczego Państwo żeruje na biednej społeczności ?

 9. Anula pisze:

  Niestety,rolnicy, którzy otrzymują emeryturę z KRUS-u i ZUS są pokrzywdzeni.Nie rozumiem dlaczego KRUS do rolniczej emerytury dolicza tę ZUS.Ci ludzie, którzy wypracowali sobie niewielką emeryturę również w ZUS jako dodatkową są za to karani, że niegdyś odwiosny do jesieni pracowali w swoim gospodarstwie,a zimą zawieszali KRUS i pracowali na etacie i płacili ZUS,to chyba tylko jest możliwe w Polsce.W polskich ustawach zawsze są jakieś furtki które umożliwiają krzywdzeniu ludzi.Co ma emerytura KRUS do emerytury ZUS,to jest nie do przyjęcia.

 10. Lolka pisze:

  A ile podwyżki na dzieci hmm 500+ i rodzinne?

 11. Wlakor@gmail.com pisze:

  Z ustawy SNNSA,TK z 1974 FUSRiR do emerytury należy się dodatek Pani Prof.z ZUS! A co z nie istniejącym wówczas KRUS?

 12. Wlakor@gmail.com pisze:

  Parlament UE,Premier czas zająć się rolnikami emerytami oni już Was nie wybiorą!

 13. Krus pisze:

  To czemu od emerytury rolniczej pobierają podatek dochodowy 120zł jak nie ma podatku do 2500tys

 14. Komentarz pisze:

  Czemu Krus odbiera podatek dochodowy z emerytury jak jest bez podatku do 2500 tys zł

 15. Ordynus pisze:

  Ja haruje od 18lat kruz place41lat i ile dostane na rękę emerytury bo razem będę płacił 46lat proszę o odpowiedz