Europejski Zielony Ład w rolnictwie zmniejszy produkcję i dochody?

Jakie szanse i zagrożenia przyniesie Europejski Zielony Ład w rolnictwie? Czy unijna strategia powstrzyma upadek małych gospodarstw i zwiększy dochody rolników, czy wręcz przeciwnie? Sprawdźmy na jakie szanse i zagrożenia muszą przygotować się rolnicy.
Europejski Zielony Ład w rolnictwie wprowadza szereg zmian takich jak np. zmniejszenie zużycia nawozów, czy środków ochrony roślin. Niektórzy uważają, że Zielony Ład stanowi szansę dla rolników i gospodarstw. Część ekspertów twierdzi natomiast, że pełne wdrożenie unijnej strategii spowoduje zarówno spadek produkcji, jak i dochodów rolników. Które przewidywania są więc bardziej realne?
Europejski Zielony Ład w polskim rolnictwie – szanse i zagrożenia
Szanse, a także wyzwania jakie stoją przed rolnikami w kontekście Zielonego Ładu to temat, który podjęto podczas konferencji zorganizowanej w Senacie RP. Główne założenia tej strategii omówił unijny komisarz Janusz Wojciechowski. Przypomniał on jednocześnie, że Europejski Zielony Ład największe wymagania stawia przed krajami Europy Zachodniej. To właśnie w tych państwach intensyfikacja produkcji rolnej pozostaje najbardziej zauważalna.
W krajach unijnych problemem jest zmniejszająca się ilość gospodarstw rolnych, których w ciągu ostatnich 10 lat ubyło około 4 mln. Z tym właśnie zagrożeniem ma poradzić sobie Europejski Zielony Ład.
Europejski Zielony Ład – jakie wsparcie dla rolników?
Poprawa sytuacji małych gospodarstw to także jeden z priorytetów MRiRW przy realizacji Zielonego Ładu dla polskiego rolnictwa. Na ten fakt zwrócił uwagę minister Henryk Kowalczyk: – Nasze priorytety dotyczą zachowania, bądź znaczącego spowolnienia ubytku małych gospodarstw.
Z tego względu, resort rolnictwa zapowiedział zwiększenie dopłat bezpośrednich do poziomu powyżej średniej unijnej dla gospodarstw do 30 ha już w 2022 r. Natomiast w 2023 r. wyższe dopłaty otrzymają rolnicy prowadzący gospodarstwa powyżej 50 ha.
Na zwiększone wsparcie finansowe mogą również liczyć młodzi rolnicy, którzy otrzymają wyższą premię dla młodych rolników, niż dotychczas. –Ważnym elementem jest także wspieranie młodych rolników, dla których premia wzrośnie z początkowych 50 tysięcy złotych do 200 – przypomniał minister rolnictwa.
Europejski Zielony Ład w rolnictwie – spadek produkcji i dochody rolników?
Jednak często w kontekście nowych unijnych pomysłów pada pytanie: czy polskie rolnictwo jest przygotowane na takie zmiany? Europejski Zielony Ład dla polskiego rolnictwa może być nie tylko szansą, ale także zagrożeniem – podaje Polityka Insight. Zwrócono na to uwagę w raporcie pod nazwą ,,Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na polskie rolnictwo” opublikowanego przez Polityka Insight.
Według autorów opracowania Europejski Zielony Ład w polskim rolnictwie może spowodować następujące skutki:
- obniżenie zarówno produkcji jak i dochodów rolników – nastąpi wówczas zmniejszenie nadwyżki bezpośredniej z produkcji roślinnej o 6 proc. A także – spadek dochodów rolników o co najmniej 11 proc.,
- zmniejszenie plonów i wolumenu produkcji doprowadzi do wzrostu cen surowców rolnych – najbardziej odczuwalny może być wzrost cen zbóż,
- negatywny wpływ na konkurencyjność polskiego rolnictwa na arenie międzynarodowej – pogorszenie konkurencyjności najbardziej odczują mniejsze gospodarstwa rolne (do 50 ha).
Podsumowując zdaniem autorów raportu: – Polskie rolnictwo nie jest przygotowane do pełnego wdrożenia EZŁ. Produktywność gospodarstw rolnych w Polsce jest jedną z najniższych w UE to rezultat rozdrobnienia agrarnego, a także niższej niż w krajach Europy Zachodniej jakości gleb oraz krótszego okresu wegetacji.
Czytaj również: Dopłaty do międzyplonów i zadrzewień to fikcja i okazja do spekulacji?
Źródło: MRiRW; Polityka Insight