eWniosek – deklaracja w zakresie płatności do zwierząt

Rolnicy wypełniający samodzielnie eWniosek zauważyli zapewne zmiany, które wprowadzono w tegorocznej edycji płatności obszarowych. Dotyczą one między innymi rozszerzenia funkcjonalności w zakresie zastępowania i wycofywania zwierząt w ramach płatności do bydła i płatności do krów. Poniżej przypominamy najistotniejsze z nich.

eWniosek

eWniosek – prezentacja listy zwierząt

fot. ARiMR

Wybory

Jak zapewne pamiętasz, aplikacja automatycznie pobiera znaki zwierząt, które spełniają warunki (płeć, wiek). Oczywiście są to Twoje zwierzęta zarejestrowane w stadzie na dzień wypełnienia wniosku. Musisz wiedzieć, że pomimo automatycznego wyboru, to Ty musisz wskazać te sztuki, które będą przetrzymywane przez 30 dni. Rzecz jasna na Tobie spoczywa obowiązek wyboru zwierząt spełniających warunki. O niedogodnościach związanych z  aplikacją eWniosekPlus możesz przeczytać także w materiale https://www.agrofakt.pl/ewniosekplus-problemy-z-logowaniem/

 

eWniosek

eWniosek – zwierzęta spoza gospodarstwa

fot. ARiMR

Współwłaściciel – trudny przypadek?

Jeśli posiadasz zwierzęta zarejestrowane w bazie IRZ na współwłaściciela, w tym współmałżonka należy wpisać znaki zwierząt ręcznie w części Lista zwierząt spoza mojego gospodarstwa. Gdy  wpiszesz znak zwierzęcia, eWniosek umożliwi Ci wprowadzenie numeru siedziby stada współwłaściciela zwierzęcia w polu Nr siedziby spoza gospodarstwa oraz Numer producenta współposiadacza.

Po wprowadzeniu danych współposiadacza (Numer współposiadacza) pojawi się do wyboru checkbox „współposiadacz jest współmałżonkiem”. W tym miejscu wskaż, czy osoba, na którą jest zarejestrowane zwierzę jest współmałżonkiem rolnika czy nie. W przypadku, gdy współposiadacz nie jest małżonkiem osoby składającej wniosek dołącz skan wypełnionego Oświadczenia o wyrażeniu zgody na ubieganie się o płatność do krów/bydła. Załącznik jest dodawany z poziomu sekcji Lista zwierząt spoza mojego gospodarstwa za pomocą przycisku DODAJ OŚWIADCZENIE.

Obce zwierzę

W przypadku, gdy zwierzęta spoza siedziby wnioskodawcy nie są zarejestrowane na współmałżonka rolnika, a rolnik nie dołączy do wniosku zgody na ubieganie się o płatność do krów/bydła aplikacja wygeneruje błąd: Zgłoszono wnioskowanie o płatność do krów, i wskazano numer współposiadacza, a nie dołączono wymaganego załącznika „Oświadczenie współposiadacza o wyrażeniu zgody na ubieganie się o przyznanie płatności przez rolnika wnioskującego o płatność”.

eWniosek

eWniosek – zastępowanie zwierzęcia

fot. ARiMR

Zastąpienie i wycofanie zwierzęcia

Dla zwierząt zgłoszonych przez rolnika eWniosek stawia do dyspozycji opcje: ZASTĄP i WYCOFAJ. Po wyborze opcji ZASTĄP wyświetli się okno do wprowadzenia numeru zwierzęcia zastępującego i daty zastąpienia (pola obowiązkowe). Kiedy wprowadzisz dane, użyj opcji ZAPISZ. Gdy już zapiszesz dane, we wniosku zaprezentuje się numer zwierzęcia zastępującego i data zastąpienia. W celu wycofania z płatności zgłoszonego wcześniej zwierzęcia użyj opcji – WYCOFAJ. Efektem tego działania jest wyświetlenie komunikatu w celu potwierdzenia wycofania zwierzęcia z płatności.

eWniosek – finał

Na podstawie deklaracji wycofania lub zastąpienia zwierzęcia aplikacja wygeneruje odpowiedni załącznik do wniosku. Na koniec trzeba wysłać Zmianę do wniosku do ARiMR. Zmiana do wniosku znajduje się w zakładce WYSŁANE. Szczegółowe informacje o tych płatnościach w materiale: https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/PB_2019/eWniosekPlus/4_Zakladka_WNIOSEK_aktualizacja.pdf

 

 

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *