eWniosekPlus – ARiMR opóźnia rozpatrywanie wniosków?

fot. Canva

System teleinformatyczny eWniosekPlus stworzony przez ARiMR miał być ułatwieniem dla rolników i pracowników Agencji. Dzięki niemu rozpatrywanie wniosków miało być szybsze, jednak wcale tak nie jest. Wręcz przeciwnie, wnioski o dopłaty bezpośrednie oraz płatności PROW w dalszym ciągu czekają na weryfikację. Niektóre z nich trafiają nawet na drugi koniec kraju. To wszystko powoduje, że rolnicy wciąż czekają na należne im płatności.

Aplikacja eWniosekPlus w ARiMR funkcjonuje już kilka lat, mimo to wciąż pojawiają się liczne problemy z jej użytkowaniem. Kolejne z nich miały miejsce w 2023 r., kiedy to wprowadzono możliwość elektronicznego składania wniosków o dotacje z PROW. Wbrew pozorom nie przyspieszyło to weryfikacji wniosków, tylko jeszcze bardziej je wydłużyło.

Reklama

eWniosekPlus – system wdrożony przez ARiMR to wielka klapa?

Wdrożenie eWnioskuPlus w naborach na premię dla młodego rolnika, czy premię na rozwój małych gospodarstw miało zdecydowanie ułatwić i przyspieszyć obsługę wniosków i wydawanie decyzji administracyjnych. Tak się jednak nie stało. Co więcej, ARiMR spóźnia się z obsługą wniosków, przez co rolnicy jeszcze dłużej będą czekać na swoje dotacje z PROW.

Wnioski z 2023 roku miały zostać rozpatrzone do końca grudnia 2023 roku. Tymczasem jest już wrzesień 2024 roku, a Agencja nadal nie zweryfikowała wszystkich wniosków. Paradoksalnie to, co miało przyspieszyć rozpatrywanie wniosków, wydłużyło ich weryfikację — stwierdziła Maria Rodzielska, ekspertka Agraves.

eWniosekPlus ARiMR – zmiany utrudnione dla rolników

ARiMR wdrożyła eWniosekPlus w stosunku do programów premiowych, jednak nie przewidziała tego, że zbyt długie rozpatrywanie wniosków o dotacje będzie problematyczne dla samych rolników. Zmiany, które następują w gospodarstwach przed złożeniem wniosku o płatność I raty pomocy, mają wpływ na konieczność wprowadzenia zmian we wnioskach. Oznacza to nic innego, jak opracowanie wniosku od nowa.

Wnioski z ARiMR trafiają na drugi koniec Polski

Jakby tego było mało, wnioski o dotacje z PROW składane w ARiMR przez aplikację eWniosekPlus zamiast trafiać do najbliższego oddziału regionalnego, były przekazywane nawet na drugi koniec Polski. Tak było jeszcze w 2023 r. Efektem tego była pogarszająca się jakość obsługi wniosków, dlatego ARiMR w 2024 r. powróciła do rejonizacji rozpatrywania wniosków.

Miejmy nadzieję, że nie będzie już sytuacji, w których pracownicy ARiMR nie są w stanie ocenić racjonalności zakupu ze względu na położenie gospodarstwa na drugim końcu Polski. A to miało miejsce w naborze przeprowadzonym w 2023 roku — dodała ekspertka Agraves.

Źródło: www.agraves.pl; ARiMR

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco! Dodaj AgroFakt.pl jako preferowane źródło w Google Częściej w Top Stories. Wystarczy 1 klik i zatwierdzenie w Google.
mgr inż. Ewelina Marciniak-Czerniatowicz
Autor artykułu:

Ukończyła Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu na kierunku rolnictwo o specjalności agronomia. Doświadczenie rolnicze zdobywała gospodarstwie rolnym położonym w Gminie Milicz i w Lehr- und Versuchsgut Köllitsch. Pracowała w ARiMR oraz Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. W agrofakt.pl zajmuje się Ekonomiką i Zarządzaniem Gospodarstwem Rolnym oraz Aktualnościami Rolniczymi. Pasjonuje się projektowaniem i tworzeniem ogródków w szkle - www.facebook.com/ogrodkiwszkle/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *