Międzyplony na słabych glebach: facelia i słonecznik

Jakie rośliny wysiać jako międzyplony na glebach słabych? Przedstawiliśmy już seradelę, grykę, rzepę ścierniskową i rzodkiew oleistą. Przypomnijmy sobie więc zalety facelii i słonecznika.

Uprawa międzyplonów ścierniskowych przynosi wiele korzyści przypomina Krystyna Macha, doradca rolniczy z powiatu brzezińskiego Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Międzyplon może zapewnić dodatkową ilość pasz dla zwierząt gospodarskich, często aż do późnej jesieni – rośliną, która wytrzymuje do -6°C jest facelia. Na dodatek kiszonka z facelii jest uznawana za paszę,po której krowy dają więcej mleka. Wiele zalet ma także słonecznik, zwłaszcza uprawiany w mieszance z innymi roślinami.

Kiszonka z facelii jest uznawana za paszę,po której krowy dają więcej mleka.

Krystyna Macha, doradca rolniczy z powiatu brzezińskiego Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Facelia

Wysiewa się jej w międzyplonie ok.10 kg na 1 ha.

Oprócz tego, że jest cenną rośliną miododajną nadaje się do uprawy na zielonkę zarówno w siewie czystym jak i w mieszankach – informuje pani Krystyna. – Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami glebowymi i dużą wytrzymałością na okresowe susze oraz dobrym tempem wzrostu.

Facelia wytrzymuje jesienne przymrozki do -6oC. Może być wykorzystywana w międzyplonach przewidzianych na późniejszy zbiór. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zielonka z facelii jest paszą mlekopędną.

słonecznik

Słonecznik z facelią. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: szymileszyk)

Słonecznik

Jak mówi pani Krystyna, słonecznik jest szczególnie przydatny do uprawy na cele paszowe na glebach lekkich i suchych. Odporność na brak wilgoci umożliwia mu dobrze rozwinięty wiązkowy system korzeniowy. Słonecznik jest rośliną ciepłolubną, a więc łatwo przemarza. Ma także dość wysokie potrzeby nawozowe. Wysiewa się ok. 30 kg nasion na 1 ha. Z uwagi na wielkość nasion sieje się go na głębokość 5–6 cm.

– Średni plon zielonki to ok.250 dt z 1 ha – dodaje pani ekspert. – Zielonka ze słonecznika ma niezbyt wysoką wartość pokarmową, ale może być dobrym uzupełnieniem niedoborów pasz, szczególnie jeśli gatunek ten jest uprawiany w mieszance z innymi roślinami.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 35

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *