Fala mrozów nadciąga — fatalna prognoza dla roślin uprawnych

Fala mrozów zapowiadana jest w najbliższych kilku tygodniach. Tak zimno nie było od kilku miesięcy. Wszystko wskazuje na to, że rozhartowane, dodatkowo nawiezione azotem rośliny mogą bardzo ciężko znieść najbliższych kilkanaście dni — konkretnie to do 23.02.2025 r. 

Od jutra, tj. od 7.02. nadciągnie nad Polskę fala mrozów z temperaturą lokalnie do minus kilkunastu stopni. Źle to rokuje dla roślin, szczególnie że podczas wyżu nie należy spodziewać się śniegu.

Reklama

Fala mrozów może uszkodzić rośliny uprawne

Wiele na to wskazuje, że najbliższe dni będą szokiem dla ozimych roślin uprawnych oraz wieloletnich — jak drzewa i krzewy owocowe. Konkretnie chodzi o to, że kilkunastostopniowe ciepło utrzymujące się od połowy stycznia do początku lutego rozhartowało rośliny. Zaczął się rozwój pąków na drzewach i krzewach.

Natomiast oziminy rozpoczęły wzrost. Do tego wszystkiego w kilku rejonach Polski dostały „strzał” w postaci nawożenia azotowego, które pobudziło ich aktywność.

fala mrozów luty 2025

Fala mrozów nadciąga nad Polskę. Temperatura gruntu spadnie znacznie poniżej 0°C

fot. zrzut ekranu/imgw

Tymczasem od jutra rozpościerać się będzie nad Polską wyż. Od 8.02. do 12.02. właściwie nad całym krajem niebo będzie bezchmurne. Silna operacja słoneczna będzie nagrzewała rośliny, podczas gdy po zachodzie słońca temperatura spadnie znacznie poniżej 0°C. W tych dniach nie należy się spodziewać śniegu. Najbliższe  niewielkie opady śniegu, a w północnej części Polski — deszczu i deszczu ze śniegiem, prognozowane są dopiero na 13–14 lutego. Ponadto obecnie ziemia jest rozmarznięta i na większości obszaru Polski dość wilgotna. Dlatego też kolejnym zagrożeniem dla roślin będzie nagłe silne, głębokie zmrożenie gruntu.

Jakby tego jeszcze było mało, prognozowane są także porywy wiatru średnio do 40 km/h. Przez co dla roślin stres się wzmoże na skutek wysuszającego, zimnego, smagającego wiatru.

Dlaczego fala mrozów może „dobić” rośliny?

Dotychczasowa łagodna część zimy — ciepła i umiarkowanie wilgotna sprawiła, że zarówno na ozimym rzepaku, jak i zbożach patogeny rozwijały się nieprzerwanie. Nasilenie suchej zgnilizny kapustnych na rzepaku jest bardzo duże. Natomiast na zbożach stwierdza się znaczne porażenie DTR, także plamistością siatkową (jęczmień ozimy). Co prawda jeszcze niezbyt licznie, ale na rzepaku żerować zaczęły mszyce i mączlik warzywny.

Rośliny uprawne są więc w lutym 2025 r. znacznie osłabione. A przyczyniło się do tego:

  • nieprzerwany wzrost (brak wyraźnego spoczynku zimowego);
  • wykorzystanie nagromadzonych składników pokarmowych w roślinach,
  • wyeksploatowanie składników pokarmowych z gleby,
  • permanentna eksploatacja energetyczna roślin przed patogenami,
  • autoobrona przed szkodnikami aktywnymi na roślinach od kilkunastu dni,
  • znaczne w ostatnich dniach amplitudy temperatury dnia i nocy.
fala mrozów luty 2025

Nadciągająca fala mrozów może uszkodzić ozime rośliny uprawne, szczególnie że po pierwsze są już rozhartowane i rozpoczęły wzrost, a po drugie brak okrywy śnieżnej i zamarzająca dość wilgotna gleba, przyczynią się do strat

fot. Katarzyna Kupczak

Mróz wyhamuje atak agrofagów

Jedyne, co dobrego może przynieść ten najbliższy mróz, który ma się utrzymać nad Polską do 23 lutego to powstrzymanie ataku agrofagów. Mszyce, co prawda jeszcze nieliczne z pewnością zginą. Mączlik warzywny przestanie żerować i składać jaja. Chowacze zapadną w letarg.  Także sucha i wietrzna pogoda nie będzie sprzyjała infekcjom. Tylko, czy to się na coś zda, jeśli rośliny nie przetrwają tych mrozów?

Czyli mróz zagrozi osłabionym uprawom — straty mogą być znaczne!

Najbliższe dni będą trudne dla ozimin oraz drzew i krzewów owocowych. Są one bowiem całkowicie nieprzygotowane na nadchodzące silne mrozy, które mają się utrzymać przez ponad dwa tygodnie. Brak pokrywy śnieżnej i wysuszający wiatr dodatkowo zwiększą stres roślin, a zmrożenie gleby może uszkodzić ich system korzeniowy. Oby straty były jak najmniejsze! Mimo to warto pomyśleć o przeciwdziałaniu szkodom, może przez biostymulację po minięciu warunków stresowych? Więcej na ten temat: Stymulacja wzrostu roślin — kluczem do obfitego plonowania 

Źródło: IMGW

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *