Gator: dla myśliwych i nie tylko

Download PDF

Podejmując decyzję o zakupie maszyn gospodarskich, sugerujemy się głównie ich podstawowym przeznaczeniem oraz ceną. Czy aby jednak powinny być to ostateczne kryteria?

Zadaniem producenta jest takie wyposażenie maszyny, by spełniało wszystkie potrzeby jej użytkownika oraz swoje zadania, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Co więc sprawdzać, zanim zdecydujemy się na zakup?

Wszystko zależy od warunków, w jakich przyszło nam pracować. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ukształtowanie oraz wielkość terenu. Dla przykładu rolnicy, którzy mieszkają na terenach uważanych za trudne, np. o sporym nachyleniu lub nieopodal terenów podatnych na zalania, muszą zadbać o to, by ich maszyny zostały wyposażone w mocne silniki, a także oprzyrządowanie zapewniające przejazd w trudnych warunkach.

gator

Ważne jest, co będziemy przewozić, a zatem jak zbudowana będzie tzw. paka. (Foto: materiały firmowe)

Na istotność warunków zwraca na to uwagę pan Dariusz, rolnik z Podlasia: – Oprócz prowadzenia gospodarstwa, biorę udział w polowaniach i mam znajomych myśliwych. Ciągnik nie sprawdza się w takich warunkach, a samochód mógłbym zajechać, dlatego pożyczam terenówkę od szwagra, jednak jest za duża, żeby np. podjechać pod zwierzynę lub kręcić między drzewami.

W tym przypadku najlepiej rzeczywiście sprawdzają się Gatory. Myśliwym szczególnie dedykowany jest Gator XUV 855D firmy John Deere, z uwagi na 2 wciągarki, w tym jedną w skrzyni ładunkowej, specjalne kabury na strzelby oraz dodatkowe światła na krawędzi dachu.

gator

Istotne jest również, czy wybierzemy napęd na 2 czy 4 koła. (Foto: materiały firmowe)

O tym, czy wybierzemy pojazd z napędem na 2 czy 4 koła, powinno zadecydować, np. ukształtowanie terenu.

Zastanówmy się także, co chcemy przewozić. W przypadku produktów rolniczych sprawdzi się skrzynia ładunkowa Deluxe. Napęd Gatora dostosowany jest, zależnie od potrzebnej mocy w danych warunkach, tzn. elektryczny, diesel lub benzyna. Jeśli teren jest górzysty i z przeszkodami, potrzebujemy również mocnego silnika. W przypadku, gdy pokonujemy duże odległości, wówczas wystarczy silnik benzynowy. W przypadku prac, w których dbałość o środowisko jest szczególnie istotna,  sprawdzi się Gator z napędem elektrycznym.

Ciągnik nie sprawdza się w takich warunkach, a samochód mógłbym zajechać, dlatego pożyczam terenówkę od szwagra, jednak jest za duża, żeby np. podjechać pod zwierzynę lub kręcić między drzewami.

Dariusz, rolnik z Podlasia

Skrzynia ładunkowa jest wykonana z polipropylenowego materiału kompozytowego z 15% wypełnieniem włóknem szklanym, które charakteryzuje się odpornością na korozję i wgniecenia, a jednocześnie zmniejsza poziom hałasu – podpowiada  Karol Omelan z John Deere Polska.

Gator jest więc przeznaczony nie tylko dla tych, którzy do posiadania pojazdu podchodzą praktycznie. Bardziej wybredni z pewnością nie będą mogli narzekać na ogrzewaną, przeszkloną kabinę, osłony podwozia zabezpieczające silnik wraz z przekładnią przed uszkodzeniami w trudnym terenie oraz wąską, zwrotną konstrukcję. John Deere, konstruując Gatora, postawił na różne modele, które odpowiadają zarówno ekstremalnym, jak i normalnym warunkom.

O komforcie jazdy decyduje wiele elementów, dlatego warto przed zakupem pojazdu zastanowić się, do czego ma on służyć, szczególnie, że nie są inwestycje na jeden sezon. Pamiętajmy, że jak zainwestujesz, tak pojedziesz.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o