Gdzie występuje susza? Jakie uprawy są zagrożone?

Gdzie występuje susza? IUNG opublikował kolejny komunikat dotyczący suszy rolniczej w Polsce. Pomimo obfitych opadów, które w ostatnim czasie dają się we znaki, w Polsce nadal pozostają obszary z dużymi niedoborami wody. 

Jak wynika z czwartego raportu IUNG średnia wartość KBW (Klimatyczny Bilans Wodny to miernik w oparciu, o który określa się stan zagrożenia suszą) w okresie od 21 kwietnia do 20 czerwca br. była minimalnie ujemna, -1 mm.

Gdzie występuje susza?

Podobnie jak w trzecim raporcie IUNG susza nadal jest widoczna na Pobrzeżu Szczecińskim, Pojezierzu Poznańskim, Pomorskim, a także Wielkopolskim. Dlatego też w dalszym ciągu IUNG stwierdza występowanie suszy rolniczej na terenie Polski.

IUNG-PIB podaje, że zasięg suszy uległ zmniejszeniu w zbożach jarych i ozimych, krzewach owocowych, a także w truskawkach. Od ostatniego raportu zmniejszył się zasięg suszy, jak również liczba gmin, a także procent potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą.

Nastąpił natomiast wzrost zasięgu suszy w uprawie rzepaku i rzepiku w odniesieniu do 3 województw. Deficyt wody występuje także w uprawie roślin strączkowych. Dotyczy to 30 gmin na terenie Polski, łącznie na powierzchni 0,08% gruntów ornych.

Susza rolnicza pojawiła się również w kukurydzy uprawianej zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. W obydwóch przypadkach niedobór wilgoci wystąpił w 9 gminach na terenie Polski, na całkowitej powierzchni gruntów ornych, która stanowi 0,01%.

Duże niedobory opadów nadal występują na znacznym obszarze w wielu gminach w województwie: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. To, gdzie występuje susza widoczne jest na poniższej mapie opracowanej przez Instytut Uprawy i Nawożenia Upraw w Puławach:

 

Gdzie występuje susza

Województwa: lubuskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie z nadal ze sporym zasięgiem suszy

fot. IUNG

Komunikaty dotyczące suszy rolniczej przygotowuje IUNG-PIB.


Nowy raport IUNG-PIB – Gdzie jest susza rolnicza, dane 2022

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 16

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak rolnicy kupują online?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *