Gdzie jest susza 2022 – będą straty w plonach

Gdzie jest susza rolnicza? IUNG-PIB określił, stan zagrożenia suszą rolniczą dla wszystkich gmin w Polsce. To co na co dzień widzimy na polach, znalazło swoje potwierdzenie w liczbach.

Rośliny uprawne zmagają się z deficytem wodnym na terenie niemal całego kraju. Najgorsza sytuacja jest na terenie Wału Trzebnickiego i na Nizinie Śląskiej. Niewiele lepiej jest na Nizinie Wielkopolskiej i Lubuskim Przełomie Odry. Relatywnie dobra sytuacja, jaką odnotowano w niektórych regionach, jak choćby na Przedgórzu Sudeckim, w praktyce i tak jest daleka od optymalnej.

Jakim uprawom zagraża susza 2022?

W raporcie IUNG-PIB czytamy, że w okresie od 21 maja do 20 lipca, susza najbardziej zagroziła uprawom kukurydzy na ziarno. Obejmowała ona teren aż w 476 gmin. Oprócz kukurydzy na ziarno susza wystąpiła także w jedenastu innych uprawach tj. w:

 • kukurydzy na kiszonkę,
 • krzewów owocowych,
 • roślin strączkowych,
 • zbóż jarych,
 • zbóż ozimych,
 • warzyw gruntowych,
 • tytoniu,
 • truskawek,
 • drzew owocowych,
 • chmielu,
 • ziemniaka.

Z Klimatycznego Bilansu Wodnego za okres od 21 maja do 20 lipca 2022 roku wynika, że straty w plonach spowodowane niedoborami wody są nieuniknione.

Gdzie jest susza rolnicza w Polsce?

W okresie objętym aktualnym raportem suszowym IUNG-PIB, czyli od 21 maja do 20 lipca 2022 roku, susza rolnicza występowała na terenie aż 14 województw. Przy czym należy zaznaczyć, że występowanie, zasięg suszy rolniczej jest różnie odnotowywany w zależności od uprawy. Dla przykładu zasięg suszy w uprawach ozimych, w oparciu o dane z 7. okresu raportowania, obejmuje województwa:

 • lubuskie – susza w tym województwie wystąpiła w 26 gminach,
 • dolnośląskie – susza w zbożach ozimych na Dolnym Śląsku pojawiła się w 49 gminach,
 • wielkopolskie – 39 gmin zostało objętych suszą w woj. Wielkopolskim,
 • podkarpackie – tylko jedna gmina na podkarpaciu ma status występowania suszy w uprawach zbóż ozimych.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z suszą rolniczą w uprawach kukurydzy na ziarno. W tym przypadku suszę rolniczą odnotowano aż w 14 województwach na terenie Polski. Zasięg suszy jest różny w zależności od województwa. Natomiast najgorzej jest w woj. lubuskim, gdzie susza w uprawach kukurydzy na ziarno zajęła aż 79,27% gmin. Niewiele gorzej ma Wielkopolska, ponieważ na 226 gmin, aż w 164 gminach odnotowano suszę rolniczą. Szczegółowe dane na temat suszy rolniczej w poszczególnych województwach oraz uprawach znajdują się w raporcie suszowym IUNG-PIB.

Z czego wynika deficyt wody?

Według raportu, za niedobory wody w badanym okresie, oprócz niskiej sumy opadów, odpowiadają także wysokie usłonecznienie, duże prędkości wiatru, niska wilgotność i wysoka temperatura powietrza. Niemniej z opracowania wynika także, że okres ten, w porównaniu do poprzedniego, przyniósł nieznaczne złagodzenie suszy. Jest to zasługa dużych opadów odnotowanych w pierwszej dekadzie lipca. W tym czasie Najwięcej deszczu spadło na terenie południowo-wschodniej Polski, która to była w najgorszej sytuacji wg. poprzedniego opracowania.

Niższe plony przez suszę rolniczą

Co gorsza raport wyraźnie pokazuje, że na przeważającej powierzchni kraju opady wyniosły od 30 do 40 mm. Krótko mówiąc, jest to wartość stanowiąca jedynie od 50 do 70 % normy. Niestety jest to nadal bardzo niewiele, a więc niedobory wody będą skutkowały ograniczeniem wysokości plonu we wszystkich województwach. Podsumowując sytuacja z suszą w rolnictwie nie wygląda dobrze i trzeba liczyć się z tym, że odbije się na kieszeniach rolników. Nie wspominając już o ogólnym wzroście kosztów produkcji, bilans produkcji rolnej może być nie tak dobry jak byśmy oczekiwali. W tych okolicznościach warto zastanowić się nad strategią produkcji rolnej w kolejnych sezonach.

Źródło: IUNG-PIB


Nie schodząc z tematu przeczytaj również:

Złóż wniosek o oszacowanie spowodowanych przez suszę strat w uprawach rolnych

Ponadto sprawdź, co na temat możliwej suszy rolniczej pisaliśmy w marcu? Czy będzie susza 2022?

Mając to na uwadze zobacz też artykuł o środkach na retencję i przeciwdziałanie suszy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *